Reklama
Testy

Test naftové Alfy Romeo Stelvio: Málokteré SUV se může chlubit takovým podvozkem, ale neumí česky

Vyzkoušeli jsme Alfu Romeo Stelvio 2.2 JTD ve verzi 140 kW, s pohonem všech kol Q4 a ve výbavě Super
Zdroj: Bart Běhal

Alfa Romeo Stelvio prošla v letošním roce stejně jako sedan Giulia lehčí modernizací, která měla odstranit věci, na které si zákazníci a novináři nejvíce stěžují. Povedlo se to tak napůl, zejména v interiéru jsme stále našli řadu nedostatků. O to méně jsme jich ale objevili při jízdě, kde patří Stelvio mezi nejschopnější středně velká SUV.

Řízení jako by ani nepatřilo do SUV

Zatímco Radek v televizním testu zkoušel Stelvio s benzinovým motorem a sportovně laděnou vysokou výbavou Veloce, my jsme sáhli po skromnější druhé výbavě Super a prostřední ze tří výkonových verzí naftového čtyřválce 2.2 JTD s výkonem 140 kW. Stejně jako u všech ostatních variant byl naftový motor spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou a stejně jako u drtivé většiny variant s pohonem všech čtyř kol.

Přesto, že tedy nešlo o úplnou voňavku napěchovanou výbavou, vyšplhala se cena díky několika příplatkovým prvkům z 1,3 na více než 1,5 miliónu korun. Testovanou Alfu Romeo Stelvio 2.2 JTD 140 kW Q4 Super jsme porovnali s dvěma podobně velikými SUV - s jedním z největších přímých konkurentů Volvo XC60 a s domácím bestselerem Škodou Kodiaq. Podívejte se ZDE.

Z porovnání je zřejmé, že poměr ceny a výbavy nebude nejsilnější stránkou SUV od Alfy. Projeví se nějak příplatek za prémiovost a sportovní DNA za volantem? Ano, projeví! Hned od prvních momentů jsme byl naprosto nadšen z řízení, které jako by nepatřilo do SUV, ale do sportovně laděného hatchbacku. Tím se Alfa Romeo Stelvio od ostatních SUV zřetelně vymyká.

Superlativy jsem dlouho nešetřil ani při hodnocení podvozku. Potěšila mne kombinace sportovnosti a agility s téměř dokonalým komfortem. Přestože Stelvio měří na délku skoro 4,7 metru, do zatáček se skládá podstatně ochotněji než třeba Kodiaq. A jezdit s ním po okreskách je opravdová radost. Příplatková devatenáctipalcová kola s pneumatikami o rozměru 235/55 R19 se na asfalt ukázala jako naprosto optimální volba. Nejvíce mne v dobrém slova smyslu šokovala práce tlumičů na rozbitých úsecích dálnice D1. Už dlouho jsem tady nejel s tak pohodlným autem.

Renomé si podvozek trochu zkazil mimo asfalt, kde si nedokázal poradit s hlubšími výmoly, do kterých zapadlo pouze jedno kolo. Stelvio působilo na polní cestě snad až příliš sportovně a tvrdě, což mi na asfaltu vůbec nepřipadalo.
Reklama

Dá se jezdit i za pět litrů

Motor mi vzhledem ke kvalitám podvozku připadal línější, než odpovídá jeho výkonu a dynamice, která většinu konkurentů překonává. Jenže k takovému parádnímu podvozku by se prostě podle mne jednoznačně hodil šestiválec. Ne, že by mi čtyřválec pod kapotou Stelvia připadal tak nepatřičný jako třeba u vozů Volvo řady 90, navíc lze mít ještě silnější verzi, ale podvozek ho prostě dokonale zastínil a poslal do šedi průměru.

Průměrná spotřeba v testu se pohybovala od 7,1 do 7,8 litru nafty na každých 100 kilometrů, což ale bylo způsobeno sportovní jízdou, ke které Stelvio řidiče svádí. Při ustálené rychlosti 90 km/h, kdy motor točí na osmý rychlostní stupeň pouhých 1400 otáček, si velké SUV s pohonem všech kol řeklo o sympatických 5,1 l nafty na 100 km.

Rychlost 130 km/h popostrčila ručičku otáčkoměru jen těsně nad 2000 otáček, zato spotřeba vyskočila razantně na 7,6 l/100 km/h. Laboratorních 5,6 l/100 km/h lze tedy dosáhnout pouze při jízdě lehkou nohou a ideálně mimo dálnice.

Osmistupňový automat funguje výborně a rozhodně zastiňuje převodovku DSG ve vozech koncernu VW. Kvalitou bych ho přirovnal k vozům BMW. Jedničku si zasloužily také na SUV velmi účinné brzdy.

Pro bohaté s emocemi

Řidičovo pracoviště doznalo některých pozitivních změn, přesto jsme zde stále našli spoustu věcí, ve kterých Stelvio zaostává. Jejich kompletní seznam najdete ve výše uvedené fotogalerii v popiscích u fotek. Zde zmíníme například chybějící češtinu, nesmyslně velká pádla řazení za volantem (mimochodem v testované verzi díky kvalitám automatu zela zbytečná), přes která se nelze hned dostat k důležitým páčkám světem a stěračů, nebo neviditelnost malého displeje multimediálního systému v letním slunci.

Na druhou stranu mě uchvátila skvělá sedadla s měkoučkými hlavovými opěrkami, kvalitní a voňavé jsou materiály na přístrojové desce i v okolí řidiče, nádherně stylově vypadá klíček. Rovněž postřehy ze zadních sedadel a v kufru naleznete ve fotogalerii. Každopádně je Alfa Romeo Stelvio plnohodnotné rodinné SUV.

Alfa Romeo Stelvio cena míří vysoko - proti Audi, BMW, Mercedesu či Volvu. Pokud bychom měli hodnotit jen na základě podvozku, designu a stylu, tak naprosto oprávněně. Radostí z jízdy většinu prémiových konkurentů dokonce překonává. Pořizovat si ji tedy budou zejména bohatí lidé, kterým na takových vlastnostech u auta záleží, a navíc z jakéhokoli důvodu vozidla výše zmíněných značek kupovat nechtějí.

A co volba nafta, nebo benzin? Nafta se sice podle mne do podobně velkého SUV hodí nejlépe, ale zrovna pod kapotou Alfy Romeo bych raději viděl čtyřválec benzinový. A když už diesel, tak se šesti válci. 

Diskuze

Ondřej Běhal - 18.12.2020 10:16:23
Omlouvám se, ten první údaj o otáčkách se vztahuje k rychlosti 90 km/h. Opraveno. Díky za upozornění.
Dave - 29.10.2020 18:18:27
Při ustálené rychlosti 130 km/h, kdy motor točí na osmý rychlostní stupeň pouhých 1400 otáček, Rychlost 130 km/h popostrčila ručičku otáčkoměru jen těsně nad 2000 otáček, -tomu nerozumím

Alfa Romeo Stelvio Veloce může u mnoha posměváčků napravit pověst italské značky

Jízda tímto SUV dokáže vyvolat emoce i u řidičů, kteří je jinak vůbec nedávají najevo
28.10.2020 12:19
|
0
Reklama

Italové obelstili systém. Na pětistovce Piaggio lze i v Česku jezdit s pouhým řidičákem na auto

Skútr Piaggio MP3 500 má totiž o kolečko víc
16.08.2020 08:25
|
25

Italové místo letáků tisknou auta. První elektrický vůz vytvořený za pomoci 3D tisku je na světě

XEV YoYo lze objednat již od 153 000 Kč. Nabídne dojezd okolo 150 km a disponuje výkonem až 30 koní
13.02.2020 17:00
|
3

Zvenčí nic moc, jinak nejlepší škodovka, kterou jsme testovali. Nejlevnější naftový Superb nadchl

Cena zkoušeného kombíku se všemi příplatky se vyšplhala nad 1,3 milionu korun
12.09.2024 13:15
|
4

Svezli jsme se s elektromobilem za 300 milionů korun. Na jedno nabití ujede přes 1200 kilometrů

Mercedes-EQXX ztělesňuje budoucnost elektrických aut. Na svém kontě má i několik světových rekordů
21.08.2024 10:25
|
0
Reklama

Obytná dodávka se přeměnila na obytný osobák. Testovali jsme nový VW California, výhody převažují

Jízdní vlastnosti se mezigeneračně vylepšily. Chybí ale pohon všech kol v kombinaci s motorem TDI
19.08.2024 07:30
|
0

Motorkářská budoucnost má jméno Honda E-Clutch. Jízda s ní je návyková, nejde o žádný automat

Vylepšený quickshifter jsme testovali na hbitém naháči CB650R. Můžete zapomenout na páčku spojky
07.08.2024 16:22
|
4
Reklama
Autosalon TV