Téměř 3000 kilometrů na jednu nádrž. Nová Škoda Superb překvapila neuvěřitelnou spotřebou

Když v dnešní době zmenšujících se palivových nádrží dokáže některé nové auto ujet přes tisíc kilometrů bez tankování, je to zázrak. Co ale takových 3000 kilometrů? Zdá se to být nemožné, ale tuto vzdálenost se opravdu povedlo ujet, a to s novou Škodou Superb 2.0 TDI. Jde o světový rekord, který nedávno stanovil polský rallyový jezdec Miko Marczyk při cestě z Lodže do Paříže a zpět. Auto přitom bylo ve zcela sériovém stavu. Jak se mu to povedlo?
Klíčová byla aerodynamika i pneumatiky
Polský rallyový závodník se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů tím, že na jednu nádrž zdolal 2 873 kilometrů, čímž překonal původní rekord o více než 300 kilometrů. Cestu započal v rodném městě Lodže, odkud vyrazil do Paříže a zase zpět. K ujetí této vzdálenosti mu přitom stačila úplně běžná Škoda Superb s motorem 2.0 TDI a automatem. Jak je to vůbec možné?
Marczyk zdůraznil, že klíčovými faktory byla hlavně aerodynamika auta, správný výběr pneumatik a technika jízdy. „Jel jsem nejnovější generací Škody Superb, která má velmi dobrou aerodynamiku. To bylo důležité, protože odpor vzduchu byl klíčovým faktorem. Použil jsem optimální pneumatiky, naplnil nádrž až po okraj a vyrazil,“ uvedl pro PolsatNews.
Během jízdy se snažil udržovat plynulost a minimalizovat spotřebu paliva. „Například z kopce jsem se snažil více rozjet, do kopce zase plynule zpomalovat, řídit tak, aby nebylo potřeba prudce brzdit, prostě jet velmi plynule. Doporučuji to všem, protože tím ušetříte peníze, spotřeba bude nižší a budete méně často měnit brzdové destičky i kotouče. Je také menší riziko, že přijdete o řidičský průkaz, protože nejezdíte příliš rychle,“ vysvětlil Marczyk v rozhovoru pro RMF FM .
Průměrná rychlost rallyového jezdce byla v cíli 85 km/h, což ale vlastně není vůbec málo. Do Paříže prý dorazil jen o hodinu později, než mu původně předpovídala navigace. Pro rekordní jízdu byla použita sériová Škoda Superb čtvrté generace s motorem 2.0 TDI o výkonu 150 koní a automatickou převodovkou DSG. Auto bylo v základním, ovšem zcela sériovém provedení, tedy s výjimkou pružin. Ty byly z verze Sportline, čímž se snížila světlá výška vozu o 10 milimetrů a tím se zlepšila aerodynamika.
Pneumatiky Michelin e.Primacy byly nahuštěny na 3,4 atm, což je o jednu atmosféru více, než doporučuje výrobce. Pro snížení valivého odporu byly navíc použity ještě ojeté pneumatiky s dezénem 3,5 milimetru. Během jízdy byla klimatizace vypnutá a okna zavřená, aby se zbytečně nezvyšoval odpor vzduchu. Marczyk se také vyhýbal používání tempomatu, aby mohl lépe reagovat na aktuální podmínky na silnici. Plnou nádrž, tedy 66 litrů, nakonec vyjel se spotřebou 2,6 l/100 km, což je naprosto neuvěřitelné.
Po dokončení jízdy pak byly veškeré údaje z GPS, kamer a dokumentace předloženy ke kontrole do Guinnessovy knihy rekordů a po ověření všech dat byl nový rekord oficiálně potvrzen. Tak co, kolik jste na jednu nádrž ujeli nejvíce vy a s čím? Napište nám to do komentářů.