Původně jako odkladiště zbraní i zvěře
V pořadu Autosalon.tv porovnáme dva Volkswageny Arteon ve dvou netradičních karoseriích - fastaback a shooting brake. Jak se liší oproti běžně dostupným karoseriím? U fastbacku je vysvětlení mnohem jednodušší. Velmi často jde pouze o jiné pojmenování pro klasický liftback.
Oba typy jsou funkčně stejné, což znamená, že se páté dveře otevírají spolu se zadním oknem. Občas ale fastback po vizuální stránce více připomíná sedan, protože má za zadním sklem malý „schůdek“ imitující víko kufru. Auta s touto karoserií pak bývají sportovněji laděná, což zrovna u Arteonu neplatí. Vedle již zmíněného Volkswagenu používá označení fastback také Hyundai i30, Audi A7 nebo třeba Tesla Model S.
O něco více rozdílů přiváží karoserie shooting brake, která sice vychází z běžného kombíku, ale přimíchává do něj prvky kupé. Největší odlišností je pozvolna se svažující záď a bezrámová okénka. Celkově by tyto vozy měly působit elegantnějším i sportovnějším dojmem. Zároveň si však ponechávají prostornost rodinného kombi. Typickým shooting brakem je kromě Arteonu také Mercedes-Benz CLA, Kia Proceed či Porsche Panamera Sport Turismo.
Zajímává je v tomto případě i historie. Karoserie se splývavou zádí vznikla kvůli honům za zvěří. Označení pochází z Velké Británie. Tam se totiž všechno točilo a točí kolem honů, a tak není divu, že vznikly specializované povozy na převoz zbraní, střeliva a také ulovených trofejí. Původně byly taženy koňmi, později pro tyto potřeby vznikly i speciální automobily. A protože hony byly záležitostí hlavně bohatých lovců, tak v 60. a 70. letech minulého století vznikly exkluzivní sportovní vozy nazývané právě shooting brake. Už tehdy spojovaly sportovní karoserii klasického kupé s velkým zadním výklopným víkem a hlavně se zvětšeným zavazadlovým prostorem.