Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nový Kodiaq nabízí až 45 chytrých prvků pro posádku. Některé z nich ale využije málokdo

Medvěd může mít paket pro sladký spánek, tradiční deštníky a škrabku nebo rozličné možnosti dobíjení
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Jedním ze sloganů, které Škoda Auto razí pro své vozy, je "simply clever". V doslovném překladu "jednoduše chytrá" řešení, které mají řidiči i zbytku posádce usnadňovat pobyt na palubě. Škoda Kodiaq coby univerzální velké rodinné auto až pro sedm cestujících je z principu vhodným vozem pro taková řešení a podle výrobce jich obsahuje až 45. Některá z nich jsme u modernizovaného kodiaqu otestovali a zhodnotili, zda jsou užitečná, nebo jestli je využije jen malá část cestujících.

Většina standardních je užitečná

Úvodem musíme podotknout, že ne všechna z avizovaných 45 simply clever řešení bude mít každá Škoda Kodiaq. Řada z nich se dá pořídit pouze za příplatek, některá dokonce nenajdete ani v ceníku, ale musejí se vybírat z nabídky originálního příslušenství. Existují však chytrá řešení, která najdete v každém kodiaqu po nedávném faceliftu.

Jde například o drobnosti typu držáku parkovacího lístku za čelním sklem, o deštník ve dveřích řidiče, škrabku na led ve víčku nádrže, nákladovou hranu s uchycením výstražného trojúhelníku nebo variabilní upevňovací koncept v zavazadlovém prostoru, který u pětimístné verze obsahuje dvě lišty s dvěma hlavními háky včetně čtyř ok pro uchycení sítí a u sedmimístné verze dva sklopitelné háčky na tašky a osm ok pro síťový program.

Nedávnou novinkou ve vozech Škoda je například integrovaný trychtýř v uzávěru nádržky ostřikovačů čelního skla. Kdo ví, jakou paseku dokáže napáchat v motorovém prostoru vycákaná kapalina do ostřikovačů s agresivním složením, ten dobře chápe genialitu tohoto řešení. Stejně tak je super ochrana proti natankování benzinu u naftových provedení.

Chytrým řešením dostupným u každé Škody Kodiaq je i posuv zadních sedadel v rozmezí 18 cm a možnost polohování jejich opěradel. Všechny tyto prvky jsou opravdu vesměs praktické, využije je prakticky každý a některé u konkurentů nenajdete, takže za ně palec nahoru.

Něco lze mít jen v paketu se zbytečnostmi

Některé simply clever prvky výbavy dostanete pouze u vyšších výbavových stupňů. Minimálně úroveň Style musíte mít kvůli sklápění zadních sedadel za zavazadlového prostoru. Výsadou luxusní výbavy Laurin a Klement je takzvaný virtuální pedál, který využije řidič s plnýma rukama, když v nich nese třeba krabici s nákupem. Stačí mu mít klíček v kapse, kopnout pod auto a dveře od zavazadlového prostoru se mu samy otevřou. Jde o super pomocníka, pokud pokaždé funguje, což je u málokterého auta.

Takzvaný funkční paket dostupný za příplatek 12 tisíc korun k základní verzi Ambiente obsahuje například USB-C a zásuvku na 230 V pro zadní sedadla, rolety zadních oken, ochranné hrany dveří, vkládáné tkané koberce nebo odpadkový koš.

Dražší funkční paket TOP nabízený i pro vyšší stupně výbavy zahrnuje mimo jiné mezipodlahu v zavazadlovém prostoru, síťovou dělicí stěnu, síťový program a takzvané cargo elementy, které pomohou se zajištěním menších předmětů nebo háčky navíc v zavazadlovém prostoru. Jde o prvky, které někdo přivítá, ale někomu budou pro zlost, třeba když bude chtít převézt objemný náklad a mezipodlaha a sítě mu budou překážet a musí je před tím demontovat.

Další příplatkový Ambientní paket dostupný pro vyšší výbavové stupně od Style obsahuje například spací sadu s opěrkami upravenými na co nejpohodlnější spaní a dekou. To je super věc, ale nechápeme, proč nemůže být v ceníku samostatně a cestující si kvůli tomu musí připlácet například za ambientní osvětlení a spoustu dalších prvků.

Naopak samostatně lze pořídit třeba zdířku USB-C u vnitřního zpětného zrcátka ideální pro nabíjení kamery, sklopné stolky na zadních stranách předních sedadel, držáky na tablety na zadních stranách předních sedadel, oboustranný koberec do kufru nebo nástupní prahy. To je fér. Jde o věci, které nevyužije každý, a když si je někdo chce pořídit, nemusí kvůli nim povinně dokupovat i věci, které nepotřebuje.

Diskuze

Kaa - 15.09.2021 20:46:38
Vypadá moc dobře, jezdí asi skvělé, hlavně co bych bral všema deseti je RS., ale nechci ho, protože to auto má image služebáka a nemám zájem aby si každý myslel že mám služebáka.
Karloos - 15.09.2021 20:50:40
Skvěké auto. Bohužel má image služebního vozu a to je velký handicap. I když se mi líbí, nekoupil bych si ho díky tomuto handicapu.

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
13.10.2021 08:50
|
4
Reklama

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
12.10.2021 14:49
|
6

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
1
Reklama
Autosalon TV