Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nové silniční kolo od Škodovky má čistší design a je pohodlnější. Bohužel ho aktuálně nekoupíte

Otestovali jsme letošní model Škoda Road za 65 000 korun. Najeli jsme s ním přes 2000 km
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Stejně jako v loňském roce jsme otestovali špičkové jízdní kolo ze značkové kolekce Škoda Auto. Letošní model označený Škoda Road proti loňské silničce Škoda Road Elite doznal řady změn. Stále však platí, že jde o velmi příjemný bicykl pro rekreační jezdce, se kterým se dá na hobby úrovni i dobře závodit.

Šedá místo svítivě zelené

Rozdíl mezi loňským modelem Škoda Road Elite a letošním Škoda Road je znatelný na první pohled. A nejde jen o barvu. Když už u ní jsme, tak loňská svítivě zelená mi připadala atraktivnější, ale ani současná šedá typická pro novou Octavii RS není vůbec marná.

Výrazně se ale uklidil a začistil design silničního jízdního kola od Škodovky. Nikde už neuvidíte trčet bovdeny a hadice. Výrobce kola, česká firma Bike Fun International (BFI) z Kopřivnice, označuje tento design zkratkou ICR (Integral Cable Routing). Z hlediska jezdce je to velmi příjemné, protože se mu bovdeny nikde nepletou po ruce ani nohy. Jediný problém vyvstal při závodě, kdy nebylo jednoduché připevnit na přední část kola startovní číslo.

Aktuálně vyprodáno

Testovací kilometry (a bylo jich hodně přes dva tisíce) odhalily i změny v jízdních vlastnostech. Na první pohled relativně bezvýznamná změna šířky plášťů o 2 mm na 30 mm výrazně přispěla k vyššímu jízdnímu komfortu na rozbitých silnicích. Ani minulý model nepatřil z tohoto hlediska ke špatným kolům, ale ten současný třeba na kostkách svým komfortem opravdu příjemně překvapil. Absorpce vibrací připomínala jízdu v autě s adaptivními tlumiči nastavenými na režim Comfort. Svým dílem k tomu mohl přispět i nový rám, který je opět z karbonu, ale působí robustněji než předchozí subtilnější model.

Hmotnost kola vzrostla z loňských 7,5 na letošních 8,5 kg, což je na první pohled velmi nemilá zpráva. K mému překvapení se ale časy na zkušebních okruzích proti loňsku nezhoršily. Zůstaly na přibližně stejné úrovni. Subjektivně jsem měl pocit, že novinka má lepší aerodynamiku a jsem s ní rychlejší ve sjezdech. Naopak ve stoupáních jsem logicky ztrácel, ale nešlo o úplně zásadní rozdíl. Kotoučové brzdy zůstaly stejně účinné a velmi dobře dávkovatelné.

Špičková silnička od Škodovky disponuje stejně jako loni 2x11 převody, které v české krajině pro hobby jezdce pokrývají drtivou většinu terénů. Proti loňskému modelu jsem ale měl pocit, že se kvalita řazení lehce zhoršila.

Stejně jako s loňským modelem jsem se i se Škodou Road těžce loučil. Pro rekreačního jezdce s ambicemi si občas zazávodit a končit v širším středu výsledkové listiny jde o ideální stroj, který se proti loňsku posunul ještě k lepšímu komfortu, aniž by tím příliš utrpěly jeho sportovní vlastnosti.

Vlastence potěší, že kolo bylo podobně jako většina dvoustopých škodovek navrženo a sestaveno v České republice. Doporučená cena 65 000 korun je vzhledem úrovni osazení kola příznivá. Nejblíž z palety BFI je Škodě Road model Superior X-ROAD Team Elite s cenovkou 69 900 korun.

Největším problémem je stejně jako u automobilů značky Škoda jeho aktuální (ne)dostupnost způsobená nedostatkem komponentů. V e-shopu automobilky u Škody Road svítí aktuálně červeným písmem VYPRODÁNO a podle našich informací zbývající v síti prodejců poslední dva kousky. Další naskladnění by mělo proběhnout v průběhu příštího roku, kdy se bude stále prodávat totožná verze.

Technická specifikace

Rám: Carbon X-Road Race CRB BF-RB05
Hlavové složení: Acros AIX-525
Vidlice: Full Carbon UD
Velikost: 560 mm (L)
Převody: 2x11
Řazení: Shimano ST-SR7025
Přední měnič: Shimano 105 FD-R7000 Brazed type
Zadní měnič: Shimano 105 RD-R7000 DGS
Kliky s převodníky: Shimano 105 FC-R7000 50/34T
Kazeta: Shimano CS-HG700-11
Řetěz: KMC X11-93 + Master Link 11s
Řídítka: ONE1 X-Race Aero, Alloy
Představec: ONE1 TDS-660 31.8mm Alloy
Sedlo: Fizik Antares R7
Sedlovka: ONE1 Carbon Aero
Kola - velikost: 28“
Náboje a ráfky: DT Swiss C1800 Disc
Pláště: Schwalbe Pro One TLE 700x30C
Brzda přední/zadní: Shimano BR-R7070 CL 140/140 mm, hydraulic disc
Dráty: DT Swiss
Reklama

Diskuze

PICHAV - 06.10.2021 19:14:07
ZADNA SKODA !!!!! SKODA UZ SE PRIPRAVUJE !!!! AUT BUDE UBYVAT !!!! BUDU JEN CYKLISTI !!!! A PAK JEN RYCHLE ELEKTROMOBILY !!!! PRO TY CO NA TO MAJI SCHOPNOSTI A PENIZE !!!! TAKZE TLEMELIN

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama
Autosalon TV