Reklama
Bonusy k TV pořadu

Hyundai v Česku prohrál souboj s Volkswagenem. Tiguan v prodejích překonal plug-in hybridní Tucson

Podívejte se na přehled nejprodávanějších plug-in hybridních SUV na českém trhu

BMW X5 - 185 prodaných kusů

Zdroj: Tiskový servis BMW

BMW X5 patří mezi vůbec nejprodávanější prémiová SUV na českém trhu a daří se i plug-in hybridní verzi. Tu si za 11 měsíců v roce 2023 pořídilo 185 řidičů. Mnichovská automobilka pod kapotu luxusního "SUVčka" montuje pohonný systém, který je tvořen přeplňovaným řadovým šestiválcem o objemu tří litrů, elektromotorem a velkou 26kWh baterií. Díky tomu má BMW X5 obrovský výkon 360 kW a mamutí točivý moment 700 Nm. 

Mazda CX-60 -189 prodaných kusů

Zdroj: Robin Běhal

Mezi pět nejprodávanějších SUV s PHEV pohonem se zařadila japonská Mazda CX-60. Její plug-in hybridní systém se skládá z 2,5litrového benzínového čtyřválce, elektromotoru na zadní nápravě a 17,8kWh baterie. Celkový výkon hybridního systému je pěkných 241 kW. Dojezd čistě na elektřinu je pak podle výrobce 63 kilometrů. Samozřejmě kvůli rozměrnému akumulátoru SUV výrazně ztěžklo, váží téměř 2,1 tuny, ale pod plným plynem dokáže akcelerovat z nuly na 100 km/h za 5,8 sekundy a může zrychlovat až do maximální rychlost 200 kilometrů za hodinu. 

Lexus NX - 218 prodaných kusů

Zdroj: Robin Běhal

Model NX je pro Lexus velmi stěžejní, jelikož japonské značce otevřel dveře do světa plug-in hybridů. A dlouholetá práce na vývoji nové technologie přinesla své ovoce. První PHEV se značkou Lexus na kapotě si v roce 2023 pořídilo 218 šťastlivců. Ti teď jezdí ve verzi s označením 450h+, která je osazena atmosférickým čtyřválcovým motorem o objemu 2,5 litru, elektromotorem na zadní nápravě a lithium-iontovým akumulátorem o kapacitě 18,1 kWh. Výsledkem této spolupráce je 306 koní, zrychlení z 0 na 100 km/h pod šest sekund a dojezd čistě na elektřinu kolem 63 kilometrů.

Volvo XC90 - 225 prodaných kusů

Zdroj: Volvo

Volvo XC90 je matadorem v segmentu plug-in hybridních SUV. Na trhu je už dlouhé roky a mnozí řidiči na něj nedají dopustit. I proto si ho v minulém roce pořídilo 225 Čechů, čímž si zasloužilo celkové třetí místo na tuzemské půdě. Švédský obr je osazen přeplňovaným benzinovým čtyřválcem o objemu 2,0 litru, který spolupracuje s nadupaným elektromotorem a akumulátorem s kapacitou 18,8 kWh (udávaný dojezd 64 km). Když se celý pohonný systém dá do práce, umí vyprodukovat úctyhodných 335 kW a 709 Nm točivého momentu. To jsou v podstatě srovnatelné hodnoty, které nabízí i BMW X5 s větším šestiválcovým motorem.   

Hyundai Tucson - 299 prodaných kusů

Zdroj: Robin Běhal

Hyundai Tucson se řadí mezi vůbec nejlevnější plug-in hybridní SUV na trhu. Za příznivou cenovku pod milion korun si ho přišlo koupit hned 299 zákazníků. Rodák z Nošovic pod futuristickou kapotou ukrývá hybrid s externím dobíjením, který je tvořen benzinovým čtyřválcem 1.6 T-GDI a elektromotorem s výkonem 67 kW, jenž čerpá energii z akumulátoru o kapacitě 13,8 kWh. Celkový systémový výkon pak činí 195 kW. Korejci slibují, že Tucson čistě na elektřinu ujede až 62 kilometrů.

Volkswagen Tiguan - 351 prodaných kusů

Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Vůbec nejprodávanějším plug-in hybridním SUV v roce 2023 se v Česku stal Volkswagen Tiguan. Dosluhující model, který letos dostane novou generaci, si koupilo 351 českých řidičů. Kompaktní německé "SUVčko" ve svých útrobách ukrývá přeplňovaný motor 1.4 TSI s celkovým výkonem 180 kW, který je spárován s elektromotorem na přední nápravě a baterií s kapacitou přibližně na 50 kilometrů elektrického dojezdu. 

Podrobné srovnání všech uvedených plug-in hybridní SUV naleznete v našem porovnávači zde.  
Reklama
Autosalon TV