Výhody a nevýhody
Aktuální nízké ceny benzinu a nafty znamenají, že se plynová auta nevyplácejí tak rychle, jako když tradiční paliva stála kolem čtyřiceti korun na litr. Přesto je u některých modelů rozdíl mezi benzinovým a plynovým motorem tak malý, že si na sebe auto na plyn vydělá už po roce provozu. Například Dacia prodává své vozy na LPG s příplatkem pouze 10 tisíc korun proti standardní verzi.
Současná průměrná cena CNG činí 27,54 Kč za jeden kilogram. S většinou aut se dá svižně jezdit se spotřebou kolem čtyř kilogramů. Průměrná cena LPG je aktuálně 12,50 Kč za jeden litr. Spotřeba LPG se pohybuje přibližně o patnáct procent výš než se u stejného auta udává jako spotřeba benzinu. Z toho vyplývá, že u obou plynových paliv
lze
i v dnešní době ušetřit přibližně polovinu výdajů na palivo v porovnání s benzinem a čtvrtinu v porovnání s naftou.
Samozřejmě jsou s tím spojené i nevýhody. Auta na LPG nesmějí do podzemních garáží, zákaz se ale bohužel většinou týká i vozidel na CNG. Vozy na plyn také někdy mají o něco menší prostor pro zavazadla, většinou se ale týká spíše malých prostor pod podlahou kufru. Často se musejí obejít bez rezervního kola. O něco vyšší jsou i náklady na servis. Na druhou stranu lze s autem na CNG ušetřit i padesát procent z ceny dálniční známky. Další výhodou je, že auta na plyn zároveň jezdí i na benzin a mají nádrže na obě paliva. Pokud tedy není nablízku čerpačka na plyn, nepředstavuje to zásadní problém.
Obecně platí, že by o autech na plyn měli uvažovat motoristé, kteří najezdí hodně kilometrů, zejména po městě, a spotřebují při tom hodně paliva. Typicky tedy taxikáři nebo rozvážkové služby.
Víte, že nová osobní auta na plyn můžete vybírat i v nové funkci Vyhledávač na webu Autosalon.tv v novém Katalogu? Stačí zaškrtnout typ pohonu, dále lze zadat i požadovanou cenu, typ vozu, jeho velikost, druh převodovky a další parametry. Podívejte se
ZDE.