Reklama
Bonusy k TV pořadu

Ford Focus i VW Golf patří mezi nejoblíbenější ojetiny u nás. V hledáčku kupců jsou zejména kombíky

Cenovky aut z počátku výrobního cyklu už se pohybují kolem 100 tisíc korun
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen a Ford

Po designové stránce vás možná za srdce tak úplně nechytí, ale jako rodinné auto poslouží velmi dobře. Kombíky nižší střední třídy Volkswagen Golf Variant VII a Ford Focus Kombi platí i v našich bazarech za velmi žádané zboží. Poradíme, na co si dát při jejich koupi pozor a jaké motory jsou lepší než jiné.

Ford Focus (2011-2018)

Ford Focus třetí generace se na evropské trhy dostal v roce 2011 a jeho éra trvala až do roku 2018 poté, co v roce 2015 prodělal poměrně velkou modernizaci. Tento model si dlouhodobě udržuje status velmi žádaného vozu, a to díky dobrým jízdním vlastnostem a rozumným cenám pořízení i provozu. Náhradní díly jsou dobře dostupné i díky široké nabídce druhovýroby (např. tlumič stojí kolem tisícovky).

K velkým výhodám patří rovněž to, že ani jeden z použitých motorů nelze označit za vysloveně problémový. Samozřejmě se vyskytují různé trable, ale žádný agregát systémově neselhává a hodně záleží na jeho předchozím servisu. Tím se zároveň dostáváme i k jednou z problémů - jakkoliv je nabídka na trhu ojetin velmi bohatá, je složité najít za rozumné peníze exemplář, který by neměl na hrbu větší porci kilometrů. Focus často sloužil i jako firemní auto, některé výbavy jsou tedy chudší. U Focusu se místy objevují rezervy v dílenském zpracování (vrzání v kabině), při koupi se také vyplatí zkontrolovat stav zadní víceprvkové nápravy (geometrie, uložení). U motoru 1.0 EcoBoost se často vyskytuje opotřebovaná spojka.

Co se motorů týká, tak by skutečně neměl žádný z nich zásadně zklamat. Ideální motorizací jsou benzinové agregáty 1.5/1.6 EcoBoost, samozřejmě za předpokladu rozumného nájezdu kilometrů a tankování kvalitního paliva (jinak hrozí zakarbonování). Stejně tak i diesely 1,6 a 2,0 litru se nepotýkají s problémy, ty se mohou objevit hlavně u exemplářů s vysokým kilometrovým nájezdem.

Co bychom si vybrali my?

Jak bylo zmíněno, je nabídka na trhu ojetin poměrně bohatá. Jak by také ne, když je u nás dle společnosti Cebia registrováno zhruba 140 000 Fordů Focus. 57 % z nich pohání benzinový motor a z hlediska původu vozu představuje riziko vysoký podíl individuálních dovozů, který činí 67 %. Celkem dost je i sportovních verzí ST s výkonem 184 kW (více než 1400 ks).
V nabídce ojetin je kombíků většina, exempláře z kraje výroby od roku 2011 lze koupit i kolem 70 tisíc korun, jenže mají najeto třeba i přes 300 tisíc kilometrů, takže naše volby by to určitě nebyla. Pokud někdo hledá levné auto, možná opravdu v nabídce do 100 tisíc korun nějaký rozumný Focus Kombi objeví, výběr je celkem velký. Poměrně zajímavé je, že i vozy s cenovkou kolem 200 tisíc korun mívají dost najeto, nicméně jejich stav a výbava jsou samozřejmě lepší. Toto by zřejmě byla cenová oblast, v níž bychom se snažili najít co nejlepší kus.
Zdroj: Tiskový servis Ford
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Volkswagen Golf (2013-2020)

Sedmá generace Volkswagebnu Golf je považována za poslední, která byla určena běžným spotřebitelům. Její nástupce už totiž auto posunul do vyšších cenových sfér a zásadně ho digitalizoval. Jako ojetina si Golf VII. drží velmi slušné renomé, jeho vyšší ceny na trhu ojetin totiž odrážejí fakt, že se jedná o bezproblémové auto (na rozdíl od předchozí 5. a 6. generace, které z hlediska spolehlivosti zase tak skvělé nebyly). Auto netrpí na fatální závady, je prosto tzv. dětských nemocí a zájemce o něj má na výběr spoustu vhodných motorů.

Doporučit lze benzinové agregáty 1.2 TSI a 1.4 TSI (bez ACT), z dieselů je určitě lepší 2.0 TDI než 1.6 TDI, ale bývá problém ho v nabídce najít za rozumné peníze. K dalším výhodám tohoto modelu patří možnost pohonu všech kol, kterou focus vůbec nenabízí, poměrně slušná základní výbava a rovněž servisní náročnost není přehnaně vysoká a drahá.

Na druhou stranu v nabídce figuruje poměrně dost ojetin neatraktivních barvách a konfiguracích, ceny jsou celkově vyšší než u srovnatelných focusů. Ceny golfů v kombíku ze začátku výroby (rok 2013) se pohybují kolem 150 tisíc korun a i zde najdete auta s nájezdem přes 300 tisíc kilometrů. Z hlediska motorů lze v nabídce narazit i na CNG verzi 1.5 TGI či ostré provedení R s dvoulitrovým benzinovým motorem o výkonu až 228 kW. Oproti tomu ikonické GTI se v kombinaci s karoserií kombi nevyrábělo.

Co bychom si vybrali my?

Rovněž Volkswagenů Golf je v tuzemských bazarech hodně. Jen kombíků je u nás podle Cebie registrováno 92 486 kusů a podobně jako u focusu tvoří značnou část (56 %) individuální dovozy. U takových aut se proto určitě vyplatí pečlivé prověření původu konkrétního exempláře. 58 % aut má benzinový motor, přitom nejslabší provedení s litrovým benzínem a výkonem 81 kW má jen 5 % vozů. Ve čtvrtině případů pak narazíte na stříbrnou barvu.

Sedmá generace golfu se začala vyrábět až v roce 2013, je tedy o něco mladší než focusy ze začátku produkce. Tento fakt se spolu s vyšší cenovou hladinou volkswagenů  promítá i do cen na trhu ojetin. Nejlevnější exempláře kombíků z Wolfsburgu stojí kolem 150 000 Kč, a tak počítejte, s tím, že za rozumné vozy si prodejce řekne spíše 250-300 tisíc Kč. V tomto cenovém rozpětí už je výběr slušných kusů poměrně dobrý. I tak ale budete mít problém najít auto s nájezdem pod 150 tisíc kilometrů.
Reklama

Diskuze

Miloš - 31.03.2022 19:19:22
Stačí 1.6 atmosféra. Super odladeny a vyzkoušený motor. Ten ale nedoporuci protože se nevyrovná turbo motorům . Najel jsem s ním 100 000 km bez závady. Ahoj
Vláďa - 30.03.2022 21:18:04
Jsou to odborníci. Věřte jim. 1,6ecoboost byl nejhorší motor co v tom byl.

Srovnání dne: Škoda Octavia Combi vs. VW Golf Variant. Výhodnější z těch dražších

Rozšířené rodinné kombíky se spoustou prostoru, solidními možnostmi výbavy, ale i vyšší cenou
10.11.2021 12:07
|
1
Reklama

Za cenu nejlevnějšího Fordu Focus hatchback lze mít skvěle vybavený dvouletý kombík na naftu

Jak dobrý vůz si můžete pořídit, když místo základního nového koupíte stejně drahou bazarovku?
04.10.2019 17:25
|
0

Autem roku 2019 v České republice je Ford Focus

V letošním 25. ročníku tradiční novinářské ankety Auto roku 2019 v České republice zvítězil nový Ford Focus.
08.01.2019 16:52
|
0

Komentář: Upínat se k syntetickým palivům je naivní. Budoucnost je bohužel elektrická

Diskuze o syntetických palivech vytváří mylný dojem, že spalovací motory zůstanou zachovány
26.03.2023 09:05
|
36

Retro: Podivný mercedes, který téměř nikdo nezná, slaví 50. výročí. Měl chránit chodce

Experimentální vůz ESF 22 vycházel z Mercedesu-Benz třídy S (řada 116), příď ale byla z jiného vozu
25.03.2023 08:35
|
4
Reklama

Plastové lahve či slupky z rýže, i z takových materiálů se mohou vyrábět udržitelné pneumatiky

Continental chce do roku 2050 vyrábět pneumatiky výhradně z udržitelných materiálů
09.03.2023 16:48
|
1

Evropská komise porušila příslib, proto teď Češi spolu s dalšími státy bojují za spalovací motory

Ministr dopravy Martin Kupka chce výjimku zejména pro použití syntetických paliv
07.03.2023 17:09
|
5
Reklama
Autosalon TV