Reklama
Bonusy k TV pořadu

Audi Q7 nebo Volkswagen Touareg? Podívali jsme se na výhody a nevýhody ojetých prémiových SUV

Zaměřili jsme se na bazarová luxusní SUV a jejich nejčastější problémy
Zdroj: Autosalon.TV

Hledáte velké SUV s luxusním interiérem, solidní technikou a dobrým motorem, ale nemůžete si dovolit koupit nové? Máme řešení v podobě ojeté Audi Q7 nebo Volkswagenu Touareg. Obě auta jsou velmi spolehlivá a na bazarovém trhu se dají pořídit za rozumné peníze. Podrobně jsem se podívali na jejich nejčastější problémy a vybrali nejvhodnější motorizace. 

U touaregu drtivě převládají dieselové motory

Začneme cenově dostupnějším Volkswagenem Touareg. Ten se na trhu poprvé objevil v roce 2002 a okamžitě sklidil prodejní úspěchy. My se dnes ale budeme věnovat pouze druhé generaci, která se světu ukázala o osm let později. Volkswagen Touareg vyráběný od roku 2010 až do roku 2018 se v Česku stal velmi oblíbeným prémiovým SUV. Svědčí o tom i počty zaregistrovaných vozidel. Podle databáze společnosti Cebia po České republice jezdí přesně 11 850 touaregů (z toho 45 % vozidel bylo individuálně dovezených do ČR ze zahraničí), takže o nedostatek nabízených ojetých vozů se rozhodně bát nemusíte.

Druhá generace Volkswagenu Touareg nabízí širokou nabídku motorizací (3.0 TSI, 3.6 FSI, 4.2 FSI, 3.0 TDI a 4.2 TDI), avšak v Česku seženete převážně naftové motory (95 % vozů v ČR jsou diesely). Zážehových agregátů je na trhu s ojetinami jako šafránu a v podstatně nejdou najít. Nejčastěji se tak setkáte se vznětovými šestiválci 3.0 TDI, což není nevýhoda, jelikož se jedná o velmi povedenou a spolehlivou pohonnou jednotku. Je ale velký rozdíl mezi naftovým třílitrem před a po faceliftu v roce 2014. Novější motory plní normu Euro 6 a mají méně komplikované rozvody (pouze dva řetězy, přičemž jeden z nich pohání vysokotlakou pumpu vstřikování common-rail). Omlazené agregáty jsou tak méně náchylné na poruchy a mají vyšší výkon. K sehnání jsou také povedené naftové osmiválce 4.2 TDI, které disponují obrovskou silou. Jejich nevýhoda se ale skrývá v menší spolehlivosti a ve velmi nákladném servisu.  

Informace od společnosti Cebia

  • 45 % vozidel bylo individuálně dovezených do ČR ze zahraničí
  • 95 % vozidel má dieselový motor
  • 10 % vozidel je s motorem 3.0 TDI ve verzi 193 kW
  • Pokles ceny po 4 letech v průměru činí 59 %  (vyšší podíl doplňkové výbavy způsobuje rychlejší propad celkové ceny vozidla)

Na co si dát pozor a proč

Dobrou zprávou je, že Volkswagen Touareg netrpí žádnou fatální vadou. Je ale pár věcí, na které si musíte při jeho koupi dávat pozor. Nejčastější problém bývá se zmiňovanými rozvody a jejich napínáky (hlavně u naftových motorů před faceliftem v 2014), někdy se můžete setkat i s únikem oleje. Nákladná závada může vzniknout například na vzduchovém podvozku nebo na jiných individuálně zvolených komponentech. Proto bychom raději volili méně vybavené kusy. Protože, co v autě není, to se nemůže pokazit. Majitelé luxusního SUV si také stěžují na často zaseklý infotainment nebo na předčasně odcházející kulové klouby řízení, kterým nedělá dobře dynamická jízda. Pokud byste zjistili, že předchozí majitel touarega často využíval v terénu, radíme si vůz zvednout a pořádně prozkoumat podvozek. Často totiž může být poškozený od nějaké překážky nebo napadený silnější korozí. 

Majitel Volkswagenu Touareg také musí počítat s tím, že vlastní prémiový vůz. Takže servis a originální náhradní díly vyjdou poměrně draho. 
Reklama

Audi Q7 je dražší, zato nabídne více luxusu

Teď se vrhneme na druhé prémiové SUV z koncernu Volkswagen. Audi Q7 stojí na stejném podvozkovém základu jako model Touareg a sdílí s ním většinu techniky i pohonných jednotek. My se dnes budeme věnovat druhé generaci, která se na trhu objevila v roce 2015. Od začátku jejího prodeje se v Česku zaregistrovalo přes 9 190 vozidel, takže se dá tvrdit, že se u Čechů jednalo o velmi oblíbené SUV. Nabídka motorizací je pak podobná jako u bratrského Volkswagenu. Audi Q7 si můžete pořídit se zážehovým motorem 3.0 TFSI (245 kW) nebo s povedenými vznětovými agregáty 3.0 TDI s výkonem od 155 do 210 kW. K dispozici je také plug-in hybrid s označením 3.0 TDI e-tron, který kombinuje elektrický a naftový motor. Nejvýkonnější verze SUV od Audi pak nesou označení SQ7 a pod kapotou mají osmiválce. 

Oproti touaregu má Audi navrch v luxusu. Nabídne modernější interiér a lépe fungující multimediální systém. Také se může pyšnit o chlup lepšími jízdními vlastnosti a sportovnějším charakterem. Častěji má také výrazně nižší nájezd kilometrů. Všechny tyto parametry se ale odráží ve vyšší pořizovací ceně ojetého SUV. V bazaru tak Audi Q7 koupíte v průměru o 100 tisíc dráž než Volkswagen v podobném stavu a výbavě.  

Informace od společnosti Cebia

  • 30 % vozidel bylo individuálně dovezených do ČR ze zahraničí
  • 90 % vozidel má dieselový motor
  • 7 % vozidel je s motorem o objemu 3.0 TDI ve verzi 210 kW
  • Pouze 23 vozidel má žlutou barvu 
  • Pokles ceny po 4 letech v průměru činí 61 % (vyšší podíl doplňkové výbavy způsobuje rychlejší propad celkové ceny vozidla)

Na co si dát pozor u Audi Q7?

Podobně jako Volkswagen Touareg nemá Audi Q7 žádné závažné vady, které by měly potenciálního kupce odstrašit od pořízení vozu. I přesto se budoucí majitelé mohou setkávat se závadami rozvodů, a to převážně u naftových motorů 3.0 TDI. Pozor si musíte také dávat na vzduchový podvozek, který je u Audi obzvlášť choulostivý. Také bychom doporučili vyhýbat se plně vybaveným autům, které jsou až po okraj nabité individuálními prvky (například panoramatickým oknem). Jejich oprava totiž může vyjít na spoustu peněz. Na druhou stranu můžeme Audi pochválit za poměrně levé běžné náhradní díly z druhovýroby.

Diskuze

cdc - 09.12.2021 12:12:21
hroznej porad jen reklama zaplacena. ZVRACIM
Dušan - 16.11.2021 14:06:16
Od kdy je Volkswagen prémiové auto???

Když ojetý rodinný vůz od Volkswagenu, tak Tiguan Allspace nebo Touran. Jen pozor na specifické vady

Podrobně jsme se zaměřili na výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
20.10.2021 17:14
|
10
Reklama

Bestseller Škoda Karoq nebo nedoceněný Seat Ateca? Podívali jsme se na výhody a nevýhody ojetých SUV

Zaměřili jsme se na bazarová koncernová SUV a jejich nejčastější problémy
13.10.2021 20:00
|
3

Ojeté rodinné kombi do 400 tisíc korun? Seat Leon ST i Opel Astra ST jsou sázkou na jistotu

Podrobně jsme se zaměřili na jejich výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
06.10.2021 14:50
|
3

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0
Reklama

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5
Reklama
Autosalon TV