Reklama
Bonusy k TV pořadu

Když ojetý rodinný vůz od Volkswagenu, tak Tiguan Allspace nebo Touran. Jen pozor na specifické vady

Podrobně jsme se zaměřili na výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
Zdroj: Volkswagen

Jak Volkswagen Tiguan Allspace, tak Touran patří na tuzemském trhu k velmi oblíbeným rodinným vozům. Pro Čechy jsou vlastně ideálními auty, mají prostorný a zároveň variabilní interiér, velký kufr, úsporné motory i skvělé jízdní vlastnosti. V celkovém součtu jsou rovněž spolehlivé, tedy až na pár specifických problémů. Rozhodně ale nejsou levné, jako nové je pořídíte od 900 tisíc korun Tiguan Allspace a od 720 tisíc korun Touran. Nás však více zajímají ojetiny, přesněji do tří let stáří. Jejich cena klesá jen pozvolna, a i proto je v Česku pořídíte v průměru jen o 200 až 250 tisíc levněji než "funglovky". Podrobně jsme se zaměřili na jejich výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky.

Větší než Škoda Kodiaq?

Začněme tím méně prodávaným. Kompaktních SUV Volkswagen Tiguan Allspace druhé generace (2016 - nyní) se v České republice registrovalo 36 tisíc. Mnohem více žádaná je totiž jeho klasická kratší verze, která za svým názvem nenese označení "Allspace". Celkově se Tiguan ve svém druhém vydání stal jedním z nejdůležitějších modelů německé značky, v letech 2019 a 2020 byl dokonce z globálního pohledu jejím vůbec nejprodávanějším vozem. V roce 2019 zároveň proběhla jeho modernizace, inspirována osmou generací Golfu.

Volkswagen Tiguan byl do roku 2017 dostupný jen jako kompaktní SUV s nejvýše pěti místy k sezení. Mezera mezi ním a luxusním Touaregem byla však příliš velká, proto Němci uvedli až sedmimístný Tiguan Allspace. Nepřekvapí, že jde o blízkého příbuzného Škody Kodiaq. Obě auta mají platformu MQB a velice blízké rozměry. Tiguan se chlubí délkou 4701 milimetrů a rozvorem o hodnotě 2787 milimetrů. V případě délky je Kodiaq o 4 milimetry kratší, rozvor má ale české SUV naopak o 4 milimetry delší. Klasický tiguan je pak o 215 milimetrů kratší a má o 110 milimetrů kratší rozvor náprav. Kde allspace ztrácí o něco více, to je celková šířka. Ta je u něj shodných 1839 mm jako u krátkého provedení, kdežto Kodiaq má 1882 mm.

Objem zavazadlového prostoru se liší podle toho, jestli v něm jsou tři řady sedadel či nikoliv. Pokud ano, má allspace 230 litrů, v pětimístném provedení 700 litrů a ve dvoumístném provedení 1775 litrů.  V pětimístném uspořádání volkswagen nabízí 760 až 1920 litrů, škoda 720 až 2065 litrů. Oproti konvenční variantě disponuje Tiguan Allspace posuvnou druhou řadou sedadel, většími a členitějšími úložnými prostory nebo třeba výklopnými stolky či úchytem na tablet. Jde prostě o takovou rodinnější verzi.

Zlatý naftový dvoulitr

Nejčastějším důvodem, proč většina zákazníků sáhne raději po SUV nežli po MPV, je bezpochyby design, pocit vyššího bezpečí za volantem a v neposlední řadě i lepší výhled. Tiguan se rovněž pyšní vyspělejšími jízdními vlastnostmi a preciznějším odhlučněním kabiny než Touran. Potěší také fakt, že s ním můžete zamířit na nezpevněné silnice. Díky zvýšenému podvozku a možností pohonu 4x4 zvládne zdolat i lehčí terén. Oplastování na karoserii jej zase chrání před nejrůznějšími oděrkami.

Na poli motorizací pak doporučujeme sáhnout po naftovém dvoulitru s výkonem 110 kW, který je zároveň nejrozšířenější. Má zcela dostačující výkon, nízkou spotřebu paliva a hlavně trpí minimem vad. Neurazí ani jeho výkonnější provedení. Také benzinové motory nepatří mezi "průšviháře", jen do takto velkého SUV nedávají příliš smysl, a to převážně kvůli vyšší spotřebě. Najít Volkswagen Tiguan Allspace s manuální převodovkou bude docela oříšek, jelikož 75 % se jich prodává s automatem DSG.

Co se týče pohonu je tedy německé SUV takřka bez starostí, shazují jej ale jiné problémy. Jde spíše o takové malé technické závady, které v některých případech mohou zákazníka nemile překvapit. Tiguan Allspace byl například svolán do servisů kvůli špatně svařenému trubkovému rámu sedadla a opěradla řidiče, nesprávně svařenému spodnímu upevňovacímu oku zadních tlumičů, upevňovací matici na pravém a levém kloubu přední nápravy, která nemusela být utažena správným kroutícím momentem nebo třeba kvůli modulům airbagu spolujezdce, jenž mohly být vybaveny nesprávně složenými airbagy. I proto se VW Tiguan v rámci TÜV Reportu 2021 usadil mezi čtyř až pětiletými ojetinami na samotném chvostu žebříčku spolehlivosti - mezi pětkaře. Nejmladší ročníky jsou na tom ale o mnoho lépe, najdeme je mezi dvojkaři.

Výhodou Tiguanu oproti Touranu je fakt, že většina (72 %) jich je zakoupených přímo v České republice. Individuální dovozy ze zahraničí tak zabírají pouhých 28 %. Na druhou stranu vzhledem k nedostupnosti převládají v nabídkách auta dovezená ze zahraničí, je proto třeba dbát na prokázání historie vozidla. Velmi omezená nabídka na trhu má zároveň vliv na nízký pokles ceny vozu. Ojetý Tiguan Allspace ve skvělém vizuálním i technickém stavu z roku 2018 s nájezdem 127 845 km, bohatou výbavou, naftovým motorem a šestistupňovou manuální převodovkou přijde v autorizovaném bazaru na 678 000 Kč včetně DPH. Ceny se samozřejmě liší v závislosti na jeho stáří, stavu, najetých kilometrech a dalších výše zmíněných parametrech.

Volkswagen Tiguan průměrná cena a nájezd kilometrů

Rok výroby Průměrná cena Průměrný nájezd kilometrů
2017 od 600 do 890 tisíc Kč cca 150 tisíc
2018 od 529 do 958 tisíc Kč cca 110 tisíc
2019 od 660 do 948 tisíc Kč cca 60 tisíc
2020 od 842 tisíc do 1 239 000 Kč cca 20 tisíc
Zdroj: Autosalon.TV (bazarové weby)

Mezi posledními MPV na trhu

Druhou ojetinou v našem hledáčku je Volkswagen Touran, což může být až sedmimístné rodinné MPV. Na českém trhu jich je registrováno skoro 2x více než Tiguanů Allspace, konkrétně 58 300. V pořadí druhá generace se u nás prodává od roku 2015 a značně vylepšila nemoci svého předchůdce. Bohužel obliba MPV nejen v Česku, ale v celé Evropě s příchodem SUV výrazně klesla. Zákazníci totiž začali upřednostňovat styl, pocit bezpečí a vyšší pozici za volantem před maximální prostorností a variabilitou. MPV už prostě nejsou tak trendy, jak bývala... To dokazuje i fakt, že se na trhu aktuálně prodává už jen hrstka přeživších. Mezi ojetinami ale patří k oblíbeným vozům.

Volkswagen Touran, který si pořizují zejména rodiny, se mezigeneračně protáhl o 13 centimetrů na 4,53 metru. První generace sice stejně jako ta druhá dokázala převézt až sedm osob, nicméně délkou karoserie se pohybovala spíše mezi auty pětimístnými a kratšími verzemi těch modelů, které mají dvě varianty - běžnou a prodlouženou. Druhé vydání však zůstalo i nadále u jedné délky karoserie, ale při uvedení na trh v roce 2015 zapadlo mezi prodloužené verze konkurentů - je o centimetr delší než Ford Grand C-MAX a o čtyři centimetry kratší než Citroën Grand C4 Picasso. V hierarchii víceúčelových aut značky VW byl Touran ke stejnému datu větší než Golf Sportsvan a Caddy, ale menší než Caddy Maxi a modernizovaný Sharan.

Touran se zároveň mezigeneračně rozšířil a snížil. Blahodárně se to projevilo na nárůstu šířky v loktech vpředu. Nová koncepce zadních sedadel přes snížení karoserie přinesla výrazný nárůst místa nad hlavou a prodloužení kabiny přineslo i vylepšení podélné prostornosti mezi první a druhou řadou sedadel. Ve všech ukazatelích patří Touran mezi přímými konkurenty k nadprůměru. Základní kapacita zavazadlového prostoru narostla u pětimístné verze podle původních informací na 743 litrů, na základě jiných technických dat dokonce na 834 litrů, což výrazně překonává 591 litrů u první generace a jde o nejlepší hodnotu mezi konkurenty, tedy pokud nepočítáme osobní verze dodávek.

Interiér Touranu je navíc kompletně postaven z kvalitních materiálu a precizně zpracován. Nejvíce však nadchne svou variabilitou, jednotlivá sedadla se dají všelijak vyklápět, sklápět a posouvat. Různě upravovat se dá i zavazadlový prostor. Po celém autě pak najdeme hromadu odkládacích schránek a háčků. Dále nechybí vyklápěcí stolky, držáky na tablet nebo opěrky.

Nejlépe jezdící MPV

Volkswagen Touran druhé generace patří jízdně mezi nejschopnější MPV střední velikosti. Ochotně zatáčí, moc se nenaklání a stabilizační systém pracuje bez hysterie. Potěší i jistota při vysokých dálničních rychlostech. Ani komfortem nikterak neurazí. Na druhou stranu SUV Tiguan Allspace se rozhodně nevyrovná, byť jde o jedno z nejlépe jezdících MPV. Karoserie se mnohem více naklání, hůře pracuje s aerodynamikou a dokonce i kabina není tak dobře odhlučněná.

V prvním vydání ceníku pro český trh jsme objevili základní benzinový turbomotor 1.2 TSI spojený s manuálním řazením, jehož výkon se zvýšil o 4 kW na 81 kW a dynamika měřená zrychlením z 0 na 100 km/h se zlepšila o 0,6 s na 11,3 s. Spotřeba přitom klesla o litr na 5,4 l naturalu na každých 100 km. Nejlevnější Touran tak je průměrně dynamickým a nadprůměrně úsporným MPV na benzin. Co se týče spolehlivosti, nemá vyloženě nějaké slabiny.

Druhou benzinovou variantu představuje silnější verze 1.4 TSI/110 kW spojená ze začátku prodeje výhradně se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Ta si opět mezigeneračně po všech stránkách polepšila. Je o 7 kW výkonnější, sprint z místa na stovku zvládá o 0,6 s dříve (za 8,9 s) a spotřebuje o 1,2 l paliva méně (také 5,4 l). Jde tedy o provedení pro řidiče, kteří chtějí rodinu vozit nejen hodně úsporně, ale také dost svižně. Ještě v průběhu roku 2015 se tento motor začal prodávat i v kombinaci se šestistupňovým manuálem. V Německu byl v nabídce i silnější motor 1.8 TSI/132 kW, který se ale českém ceníku nikdy neobjevil.

V roce 2018 vystřídala v nabídce na českém trhu čtrnáctistovku benzinová patnáctistovka 1.5 TSI s výkonem 110 kW. Poskytuje slušnou dynamiku i nízkou spotřebu. Je zajímavé, že tak velké MPV jako je právě Touran se prodává více v benzinovém provedení než v tom naftovém. V 60 procentech se pak dostane k majitelům s automatickou převodovkou DSG.

Základ naftové nabídky při příchodu na trh tvořil motor 1.6 TDI, který posílil o 4 kW na 81 kW, z 0 na 100 km/h zrychlí o 0,9 s dříve (za 11,9 s) a spotřebuje o 0,2 l nafty méně (4,4 l). Jde tak o nadprůměrně úsporné a průměrně dynamické kompaktní MPV s turbodieselem pod kapotou. Lépe je na tom dvoulitr se stejnou spotřebou, ale výkonem 110 kW (+7 kW mezigeneračně) a sprintem z místa na stovku během 9,3 s (-0,6 s).

Zase ty technické nedokonalosti...

V přehledu spolehlivost TÜV Report 2021 se ojetý Touran druhé generace zařadil mezi průměrně spolehlivá vozidla. Opět stejně jako Tiguan netrpí na problémy s pohonným ústrojím, ale spíše na technické nedostatky. Do servisů byl například svoláván kvůli špatně přivařené destičce na brzdovém pedálu, výrobní vadě spojené se zajišťovacím kroužkem v převodce řízení, LED modulu ambientního osvětlení střešního okna, skrze který mohla proniknout vlhkost, špatně upevněné hlavové opěrce nebo třeba kvůli nesprávně utaženým šroubům na kolech.

Nevýhodou Touranu oproti Tiguanu je fakt, že většina (73 %) jich pochází z individuálního dovozu ze zahraničí, doporučujme proto prověřovat! Pouze 27 % se jich prodalo jako nových v České republice. V inzertních nabídkách tedy suverénně převládají dovozená vozidla ze zahraničí, často bohužel po dopravní nehodě. Prodávají se zejména v síti neznačkových bazarů, je třeba klást důraz na prokázání původu a stavu vozidla.

Ojetý Volkswagen Touran pochopitelně ve skvělém vizuálním i technickém stavu z roku 2018 s nájezdem 140 279 km, bohatou výbavou, naftovým motorem a manuální šestistupňovou převodovkou přijde v autorizovaném bazaru na 488 000 Kč s DPH. Ceny se samozřejmě liší v závislosti na jeho stáří, stavu, najetých kilometrech a dalších výše zmíněných parametrech.

Volkswagen Touran průměrná cena a nájezd kilometrů

Rok výroby Cena Průměrný nájezd kilometrů
2015 od 210 do 458 tisíc Kč cca 160 tisíc
2016 od 268 do 599 tisíc Kč cca 140 tisíc
2017 od 308 do 699 tisíc Kč cca 120 tisíc
2018 od 399 od 679 tisíc Kč cca 105 tisíc
2019 od 469 do 699 tisíc Kč cca 95 tisíc
2020 od 640 do 835 tisíc Kč cca 20 tisíc
Zdroj: Autosalon.TV (bazarové weby)
Reklama

Diskuze

naivni cech - 24.10.2021 12:57:44
Jo, naivni cech ma porad tu do hlavy natloukanou propagandu o povestne nemecke kvalite. Jenomze ta skoncila pred 30-ti lety.. A u vw byla jen do chvile, nez se z ni stal koncern. Kdo chce kam, at vyzkousi. Životni facka je k nezaplaceni.. rozjasnuje mysl
Anton - 24.10.2021 12:20:50
sharan 2,0tdi v 240 tis sa rozsypalo vsetko co sa na nom dalo, pritom pravidelna starostlivost a kazdorocne 700 a viac eurove investicie. kupene nove! subezne touran 2,0 zacali obrovske invesicie posledne 2 roky a v 220 tis predany. toto z bazaru nikdy!

Krize zdražila ojetiny, některé až o pětinu. V Česku překvapivě není největší nárůst u škodovek

U mladých ojetých vozů se cena blíží novému modelu. Kdy by měly ceny začít padat dolů?
20.10.2021 19:00
|
4
Reklama

Jaké jsou nejlepší ojetiny nad 200 tisíc korun? Čeští mechanici rozdali nekompromisní známky

Celkem 19 aut, která se v českých bazarech moc neohřejí, si odnáší své vysvědčení
19.10.2021 07:33
|
31
Reklama

Bestseller Škoda Karoq nebo nedoceněný Seat Ateca? Podívali jsme se na výhody a nevýhody ojetých SUV

Zaměřili jsme se na bazarová koncernová SUV a jejich nejčastější problémy
13.10.2021 20:00
|
3

Čeští mechanici oznámkovali ojetiny do 200 tisíc korun. Jaké jsou ty nejspolehlivější?

Kromě škodovek příjemně překvapili také některé vozy francouzské nebo korejské provenience
11.10.2021 19:00
|
18

Nový Ford Explorer potěší pašeráky i náročné řidiče. Navíc je levnější než bestseller od Tesly

V okolí Lublaně jsme se svezli v pořadí druhým čistě elektrickým SUV s modrým oválem na kapotě
21.06.2024 14:00
|
1

Místo slušné ojetiny vylítaný šrot. Muž koupil Škodu Superb stočenou o půl milionu kilometrů

Stáčení kilometrů je mezi podvodníky oblíbená nekalá praktika, kterou zvýšují cenu prodávaného auta
21.06.2024 08:04
|
3
Reklama

Dvě značky, jeden význam. Řidiči si na českých silnicích musí poradit s matoucím dopravním značením

Byť si jsou některé značky opravdu velmi podobné, zpravidla mají odlišný význam. Tedy až na výjimky
18.06.2024 08:00
|
4

Řidiči se snaží odebrání řidičského průkazu vyhnout jednoduchým trikem. Policie má ale jasno

O řidičský průkaz je možné na místě přijít, i když ho nemáte fyzicky u sebe. Nebo snad ne?
11.06.2024 08:15
|
10
Reklama
Autosalon TV