Reklama
Řidičův chleba

Hraniční přechody na Slovensko jsou zablokované naštvanými kamioňáky

Slovenská policie varuje před tvorbou kolon i nebezpečných situací. Stávka se vrátí i do měst
Zdroj: Polícia SR - Žilinský kraj

Posledních několik dnů je na Slovensku opravdu živo. Po několika varování se tamní nákladní dopravci a řidiči kamionů naštvali a zcela zablokovali některé hraniční přechody. Převážně pak ty s Českou republikou, přičemž dokonce způsobili kolaps v ulicích některých měst, kam se přesunuli stávkovat. Největší problémy řidiči kamionů způsobovali minulý týden v obcích Trstená, Košice, Šahy, Medveďov, Komárno, Ružomberok, Žilina, Považská Bystrica nebo Slovenské Ďarmoty. Stojící kamiony pak blokovali dopravu také na přechodech Lanžhot – Brodské, Starý Hrozenkov nebo Makov-Bumbálka.

A tento týden vše pokračuje. Od nedělního večera je na silnicích asi 500 slovenských kamionů, jejichž řidiči mají za úkol blokovat silnice a hraniční přechody. Některé odstavené kamiony blokují dopravu u hranic vždy jen v pruhu pro ně určeném, takže osobní doprava by měla být schopna projíždět, byť se zdržením. Bohužel ale policie už zaznamenala několik případů, kdy řidiči kamionů zablokovali dopravu úplně. Pak nezbývalo než některé hraniční přechody postupně uzavírat, o čemž průběžně na svém twitterovém účtu informoval například Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD, ale také slovenská i česká policie. A od nedělní noci se toto vše znovu opakuje.
Reklama

Důvodem jsou peníze

Důvodem tak rozsáhlé stávky, jsou nespokojení dopravci a řidiči. Ti se stávkou snaží úřady donutit snížit silniční daň až o polovinu a také pozastavit systém výběru mýta. To vše proto, že slovenský Nejvyšší kontrolní úřad před několika málo dny informoval o tom, že provozovatel mýtného systému, i u nás dobře známá společnost SkyToll, inkasuje bezmála polovinu peněz vybraných na mýtném. A to dopravcům nepřijde v pořádku, vidí v tom dokonce okrádání státu, ale i jich samotných.

K celé věci se už vyjádřilo slovenské Ministerstvo financí a to následovně: „Zástupci UNAS (Unie slovenských autodopravců) nebyli minulou středu ochotni s rezortem financí vyjednávat o žádných jiných možnostech. Z jednání dokonce předčasně odešli. Ministerstvo financí pak pokračovalo v dalších jednání se zástupci ČESMAD Slovakia (Sdružení automobilových dopravců). Vnímáme sektor autodopravy jako celek a proto přicházíme s nabídkou, kterou už jsme projednávali dříve. Ministerstvo financí po diskuzi s ČESMAD nabízí autodopravcům snížení sazeb daně z motorových vozidel pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 %." Ta procenta se ale ani zdaleka nepřibližují k tomu, co dopravci žádají. Ti by chtěli, aby byla silniční daň snížena o polovinu, což by ale dle ministerstva znamenalo obrovský a neakceptovatelný výpadek příjmů státu. Dokonce jej vyčíslilo na 35 milionů eur, tedy asi 884 milionů korun.

Ještě doplníme, že silniční daň platí na Slovensku každý, kdo auto používá ke svému podnikání. Základní daň je u nákladních aut stanovena na 74 eur (1870 Kč) ročně, v závislosti na celkové hmotnosti, stáří auta a počtu náprav se ale může dostat až na 2790 eur (70 500 Kč).
Reklama
Zdroj: www.zilinak.sk/Facebook
Stávka kamionů se dostala až do Žiliny, kde způsobila řadu dopravních komplikací. Záběry natočil redaktor webu www.zilinak.sk.

Policie bude nekompromisní

Ke stávce se na svém facebooku vyjádřila i slovenská policie. Ta v příspěvku na jednu stranu vyjádřila pochopení ke stávce, ke které mají dopravci samozřejmě právo, ale zároveň upozornila, že stávkující řidiči nesmí nikoho ohrožovat či omezovat. Což ale dělají. Policie proto bude překážející řidiče kamionů z místa vykazovat a nekompromisně rozdávat pokuty. Milan Lučanský, slovenský policejní prezident se pak vyjádřil následovně: „Policie je tu od toho, aby chránila životy, zdraví a majetek občanů. Nemůžeme dovolit, aby se například rodící žena, kterou veze manžel, nedostala do porodnice, protože jsou silnice zablokované. Postupujeme vždy podle zákona, nejprve stávkující řidiče vyzveme, aby upustili od protiprávního jednání. Až ve chvíli, kdy se tak nestane, přejdeme k sankcím."

Diskuze

Miloš - 14.01.2020 06:21:19
Slováci aspoň ňeco ďelaj ne jako podělaný češi
Richard - 14.01.2020 01:39:47
Odpůrci, kteří se stávkou nesouhlasí, proberte se. Jak již bylo zmíněno v předchozích komentářích, zvýšení mýtného/rozšíření zpoplatněných úseků v závěru platíte Vy, jako koncový spotřebitelé. Řidiči nákladních vozidel vozí zboží pro Váš každodenní život.

Řidiči kamionů neodklízí led z návěsů. Způsobují pak zbytečně vážné nehody

Velký kus ledu spadlý z kamionu u Znojma vážně poškodil auto jedoucí za ním. Řidič měl velké štěstí
07.01.2020 16:07
|
9
Reklama

Ministr dopravy rozšířil od ledna zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích. Trvale bude na 145 km

Jde o první etapu. Další úseky budou postupně přibývat, nejdříve na jaře 2020
03.12.2019 11:20
|
10

Ministři mají lék na přetížené dálnice - zákaz předjíždění kamionů a jejich nedělních jízd

Nový návrh zákona ještě musí schválit Senát i Sněmovna a vyjádřit se k němu musí také policie
27.08.2019 10:29
|
4

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2
Reklama

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0

Retro: UAZ-469 byl vždy připraven k obraně socialistické vlasti. Na vojně si ho užili všichni

Věrný služebník lampasáků proslul jako stroj, který projede vždy a všude. V armádách jezdí dodnes
21.09.2024 09:23
|
8
Reklama
Autosalon TV