Reklama
Autopunk

Automobilka v Královci slaví 25 let. Zaměstnanci pracují na poli a těší se na výrobu elektromobilů

Společnost Avtotor v Královci vyrábí řadu modelů známých značek už 25 let
Zdroj: Tiskový servis Avtotor

O Královci se v posledních dnech hodně mluví. Například Česká televize satiricky uvedla, že Královecký kraj už má český hasičský sbor, námořnictvo, odpalovací rampu pro lety do vesmíru a že Brnomu věnovalo svůj slavný orloj. Ne každý ale ví, že Královec je také důležitý z pohledu výroby automobilů. Jak připomíná Russina Bussines Guide, místní závod Avtotor letos slaví 25. výročí. Za tuto dobu zde probíhala výroba 220 modelů různých značek, včetně BMW řady 5 a 7, Genesis GV80, Kia Ceed nebo také nákladních vozů Hyundai. 

25 let a 2,5 milionu automobilů

Závod Avtotor v Královci byl oficiálně spuštěn 16. května 1997. Na počátku stála spolupráce se společností Kia Group. Hned během prvního roku se ale Avtotor ocitl v existenčních problémech, které se ovšem nakonec podařilo překonat. O dva roky později se zde začaly vyrábět také automobily značky BMW. Postupný rozvoj podniku vedl k rozšíření výroby. Od roku 2000 zde přibyla svařovna a lakovna pro modely Sportage a Sportage Grand s roční kapacitou 25 tisíc karoserií. 

Následovalo navázání spolupráce s další velkou značkou. Jak píše Russina Business Guide, od roku 2003 se zde začaly vyrábět modely koncernu GM. Konkrétně to byl Hummer nebo Tahoe, později přibyl také Cadillac a následoval i Chevrolet Lacetti. Do roku 2010 Avtotor ročně vyráběl přes 250 tisíc automobilů různých značek. O dva roky později odstartovala spolupráce také s automobilkou Hyundai. Nejprve se zde začaly vyrábět nákladní vozy a později i ty osobní. V roce 2012 Avtotor oslavil milion vyrobených automobilů. Údajně každé 10. auto prodané v Rusku bylo vyrobeno v Královci. Za celou existenci tohoto závodu zde vzniklo na 2,5 milionu aut. 

Avtotor ale myslí i na budoucnost. Letos byla podepsána dohoda o výrobě elektrických automobilů i bateriových modulů a článků. Na této královecké „gigafactory“ nebude spolupracovat ani Elon Musk, ani některá z velkých čínských společností, nýbrž Rosatom. V plánech mají královečtí dokonce i výrobu vozů na vodík. Podle webu DigitNews bude v Královci příští rok otevřeno hned sedm nových závodů určených pro produkci elektromobilů a dalších dílů, jako jsou třeba elektromotory. 
 

Brambory místo automobilů

Na jaře se výroba v Královci zastavila jak kvůli tomu, že automobilky už zde vyrábět nechtěly (výrobu zastavilo například BMW), tak kvůli evropským sankcím a následným komplikacím s dodávkami dílů. V této souvislosti zavedlo vedení závodu dodatečnou sociální podporu pro zaměstnance závodu. Automobilový závod dal svým zaměstnancům k dispozici pole o celkové rozloze 300 hektarů, která má ve svém vlastnictví, aby si na vyčleněných pozemcích mohli pěstovat zeleninu. V květnu o tom s odkazem na Moscow Times informoval web Hindustan News Hub. 

Avtotor ale není pouze o výrobě automobilů a jiných dílů. Například Avtotor-Aréna představuje největší zdejší sportoviště zahrnující kryté fotbalové hřiště postavené podle standardů FIFA, bazén, lezeckou stěnu a tak podobně. 

Královec jako další „Nošovice a Kvasiny“

Internet se v současnosti baví tím, jak Česká republika anektuje Kaliningrad a z něj se stane Královec. Pokud by k tomu čistě hypoteticky došlo, stal by se Královec dalšími Nošovicemi. Pro srovnání, kapacita nošovického závodu je 385 tisíc vozů ročně, Avtotor koncem loňského roku zaznamenal výrobu necelých 200 tisíc vozů. Pokud odhlédneme od aktuální nadsázky kolující českým internetem, faktem zůstává, že tento výrobní závod představuje důležité průmyslové centrum označované za „průmyslové centrum ruského západu“. Vzhledem k aktuální situaci na Ukrajině je jeho budoucnost značně nejistá. Není to ale poprvé, co se Avtotor za uplynulých 25 let dostal do vážných problémů.  
Reklama

Diskuze

Paco28 - 10.10.2022 12:53:09
Otřesné informace, pane Majere: a) výropba je přerušena jen částečně, KIA a Hyundai dále vyrábí. 2) o produkci montáže BMW z AVTOTORU nebyl v Rusku zájem, Rusáci nakupovali jen auta z Bavorska a Alabamy. Avtotor je prodával do Kazachstánu a pod. :-(

Mazda zvyšuje ceny a nahrává odpůrcům elektromobilů. Stranou nezůstaly ani oblíbené modely

Japonský výrobce upravil ceníky téměř u všech svých vozů. Vedle zdražení došlo i k úpravě nabídky
30.05.2022 20:05
|
5
Reklama

Rusové chystají obnovu sovětské značky Moskvič. V plánu je i výroba elektromobilu

Moskevská značka bude produkovat auta v továrně, kterou po okupaci Ukrajiny Ruskem opustil Renault
16.05.2022 12:30
|
9
Reklama

Šéf tuzemského zastoupení Škody Auto nemá dobré zprávy ohledně cen aut. I když už jejich výroba běží

Zlevňovat se rozhodně nebude a ani to nevypadá na návrat akčních modelů
11.11.2021 18:45
|
17

Výroba vrcholné verze Seatu Tarraco spuštěna. Čtyřkolka s automatem umí výkon 245 koní

Zrychlení z nuly na stovku zvládne za 6,2 sekundy. V nabídce bude pěti- i sedmimístná verze
18.01.2021 13:05
|
0

Německo chtělo mít za šest let na silnicích 15 milionů elektromobilů. Realitou bude polovina, možná

Ambiciózní cíl Německa týkající se elektromobilů je podle odborníků zcela nereálný
20.05.2024 16:32
|
1

Nový Superb, elektrická Tesla, sportovní BMW a motorka. V dalším Autosalonu jedeme do Chorvatska

Vyzkoušeli jsme různé dopravní prostředky i různé trasy. Jeli jsme tradičně i hodně netradičně
20.05.2024 12:13
|
0
Reklama

Aby se chodci nepřerazili o kabely. Řešením dobíjení mají být nabíjecí obrubníky, zkouší je u Kolína

Natažené dobíjecí kabely jsou ve městech problém, který ale možná našel své řešení
10.05.2024 17:04
|
0

Další motory pro novou Škodu Kodiaq jsou v prodeji. Základ se tak konečně dostal pod milion

Nabídka motorizací pro nový Kodiaq byla rozšířena o zážehovou patnáctistovku a plug-in hybrid
23.04.2024 12:14
|
0
Reklama
Autosalon TV