Koenigsegg Regera: Nejrychlejší auto světa!
Ve švédštině znamená slovo Regera „nadvláda“. A to je asi celé, co bychom mohli říct o autě a jeho vztahu k ostatním konkurentům. Tohle je naprostý vrchol. Cokoliv jiného je proti tomuhle autu jen pomalé šlapací prdítko. A je jedno, jestli to vyrábí Italové (Ferrari LaFerrari), Němci (Porsche 918) nebo Britové (McLaren P1). Koenigsegg Regera jim vládne.
Hybrid na třetí
I když kdysi Christian von Koenigsegg velmi nevybíravě počastoval všechny elektromobily a prohlásil, že přes bránu jeho závodu se žádný nesmí dostat, přišel čas, kdy z brány jeho závodu vyjede hybrid. On to totiž není kdovíjaký hybrid. Je to opravdu enormní hybrid – můžeme ho dokonce umocnit na třetí. Auto má totiž hned tři elektromotory. U každého zadního kola je jeden elektromotor, kde produkuje točivý moment 260 N.m. Třetí elektromotor je u hnací hřídele a nabízí dalších 300 N.m. Ten navíc funguje jako generátor napětí při brzdění a také jako startér pohonné benzínové jednotky. K té se za chvíli vrátíme. Nejdřív dokončíme specifikace té elektřiny.
Akumulátory váží 115 kg, zabírají prostor o objemu 67 l a mají kapacitu 9,27 kWh. Jejich místo je uprostřed vozu v karbon-aramidovém šasi.
Pak je tu speciální převodovka KDD (Koenigsegg Direct Drive) vážící pouhých 88 kg. Jde o opravdový unikát, který má snižovat tření, zamezit tepelným ztrátám a hlavně dokázat přenášet extrémní výkony na obě strany. Vždyť jen během akcelerace míří na zadní nápravu přes 500 kW (680 koní) jen z elektromotorů a zpátky při brzdění až 150 kW na regenerování brzdného účinku.
Osmiválec bi-turbo
Pak tu je vidlicový osmiválec o objemu pět litrů s výkonem 1100 koní. Je samozřejmě osazen dvojicí turbodmychadel, a jen s ním by utřel většinu současných sporťáků a supersporťáků. Jenže totální výkon celé soustavy je podle firmy „přes 1500 koní“ a točivý moment dosahuje brutální hodnoty 2000 N.m!
A teď pozor – čísla na zrychlení:
- 0–100 km/h za 2,8 s
- 150–250 km/h za 3,2 s
- 0–400 km/h za 20 sekund
Chcete to porovnat? Třeba LaFerrari se chlubí zrychlením 0–300 km/h za 15 sekund. Takže jistě chápete, že Koenigsegg za tuhle dobu bude už někde poblíž čtyřstovky.
Může za to i hmotnost vozu. Samozřejmě, že vše je z těch nejlehčích materiálů, které se používají třeba v kosmickém programu. S náplní a s řidičem bude auto vážit 1628 kg. Není to málo, ale také to není nijak moc. Auto bude navíc mít kompletní super výbavu, jako je audio systém, 3G připojení k internetu, Apple CarPlay nebo elektrické otevírání dveří na dálku apod. Takže kde ještě Švédové ušetřili? Třeba na speciálním výfuku z titanu, který pro ně dělá Akrapovič.
Omezená série vozu bude čítat pouhých 80 ks. Asi se na vás nedostane. Vůz má totiž už nyní celosvětovou homologaci, takže se počítá s největším ohlasem ze zemí Perského zálivu a USA. Cena není lidová, ale není zas tak přemrštěná – dva miliony euro, tedy nějakých 55 milionů korun.