Auto jako konvertoplán - dočkáme se konečně létacího vozu?
Jednou ze společností, které se už pár let snaží čekání ukončit, je bostonská Terrafugia, jež před pár lety vznikla na půdě massachusettské polytechniky. Na létajícím autě v ní pracují už delší dobu, teď ale světlo světa spatřilo video s novým projektem. Nese označení Terrafugia TF-X. Má to být první létající hybridní automobil v dějinách, což zní zajímavě, ale my stále ještě čekáme i na běžné létající auto se spalovacím motorem.
Terrafugia byla založena v roce 2006 a od té doby má za sebou už pár hmatatelných výsledků a nějaké ty nesplněné sliby. Tři roky po založení společnosti se do vzduchu vznesl technologický demonstrátor létajícího auta Transition. Opravdu létal a jezdil po běžných silnicích, jen vypadal spíše jako podivné letadlo než létající automobil. Postupným vývojem vznikl zatím poslední prototyp transitionu, který se poprvé veřejně představil a také vzlétl a přistál na velkém leteckém dni v americké Oshkoshi před dvěma roky. Terrafugia tedy splnila slib, že postaví létající auto, které opravdu létá. Ovšem už mělo jít letos do prodeje, ale stále je ticho po pěšině.
Navzdory tomu Terrafugia představila další úroveň svého snažení – budoucí hybrid TF-X. Od něj zatím neexistuje ani prototyp, ale stroj by měl podle firemních informací létat rychlostí kolem 320 km/h, přičemž dolet bude činit něco kolem 800 km. Hodně zajímavé je tvrzení, že průměrný řidič klasického osobního vozu se s TF-X naučí létat za pět hodin. Stroj ale bude mít i autopilota, jenž dokáže s autem nejen letět, ale také odstartovat a přistát. O řidiče nemehla by tak mělo být postaráno, respektive o všechny kolem nich.
TF-X uveze a unese čtyři dospělé jedince. Díky skládacím křídlům se létající vůz bude moci pohybovat kdekoliv, kde to je možné i s normálním automobilem. Vejde se prý i do běžné garáže. Oproti předešlému typu Transition je ale úplně jinak řešen pohon v režimu letadlo. TF-X má na koncích skládacích křídel dva elektromotory s vrtulemi, jejichž listy se taktéž skládají. Elektromotory jsou překlopné, což z TF-X dělá konvertoplán se vším všudy. Stroj tak může startovat i přistávat vertikálně jako vrtulník. Vedle toho však TF-X bude disponovat i benzínovým spalovacím motorem o výkonu 220 kW, který bude roztáčet velkou vrtuli v prstenci na zádi. Benzínový motor bude v činnosti jen za letu a ve vzduchu bude představovat hlavní pohon stroje. Vedle toho však bude dobíjet i baterie elektromotorů.
TF-X bude mít plné osvědčení pro provoz na veřejných komunikacích a tomu odpovídající bezpečnostní prvky a konstrukci. Pro automobil nezvykle budou mít řidič i pasažéři navíc osobní padák. Dnes je ale běžné, že vystřelovací záchranné padáky mají zabudované i sama sportovní letadla a ultralighty, je tedy možné, že jej dostane také TF-X. Létat se s TF-X bude moci kdykoliv a kdekoliv mimo oblasti kontrolované řízením letového provozu, tedy kromě leteckých koridorů a vojenských prostorů. Pokud by tedy člověk chtěl s TF-X přistát na nějakém letišti, musel by si předem obstarat povolení. Zatím. Až budou létající auta běžná, úřady nejspíše změní praxi.
Terrafugia slibuje, že TF-X bude k dostání do zhruba osmi let, takže na začátku příštího desetiletí by mohla konečně přijít éra létajících automobilů. Bude to ale opravdu tak? Nebo se zase nedočkáme a na létající auta se budeme dívat jen v televizi a kině (pokud ještě budou existovat)?