Auta vs. vlaky ve světě
Nárazové testy vlaků jsou standardní snad ve všech státech světa. Všichni chtějí vědět, co se stane, když ohromná několikasettunová bestie narazí do… Sem si doplňte prakticky cokoliv. Nejčastější jsou osobní automobily, nákladní vozy, autobusy a také velké naložené návěsy.
Bezpečnost vlaků je totiž také velkým problémem. Vůz se může dostat pod kola vlaku, kde se zaklíní a odhodí vlak mimo trať. A vykolejený vlak je to nejhorší, co se může stát. Pokud zůstane na kolejích, je počet zraněných a mrtvých diametrálně nižší. Proto se konstruktéři vlaků neustále snaží zlepšovat přední části mašin, aby se tohle nestalo. Ostatně to je známé už od dávných dob. Vždyť v USA měly vlaky vepředu známou ohromnou kovovou špičku, která se jmenuje „Cow Catcher“, měla tedy dostat z cesty zatoulané krávy.
Testy ale mají i zjistit, jak bezpečné jsou vlaky pro jejich řidiče a cestující. Ne že bychom někde objevili bezpečnostní pásy, ale deformační zóny novodobých vlaků jsou samozřejmostí – podobně jako u aut. Bohužel jsou stejně jako u aut dimenzovány na určitý druh nárazu – rychlost a hmotnost překážky. Takže stačí vyšší rychlost nebo kamion naložený plechy a mašinfírovi pomůže pouze útěk přes strojovnu do zadní části vlaku.
Pak existují i crash testy, které mají dokázat speciální vlastnosti nikoliv vlaků, ale právě předmětů, do kterých může vlak narazit. Asi ten nejznámější je starý test kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo. Viz následující video.