Tváří se, že tam nejsou
Když se řekne nový radar, všichni si bezpochyby představí novou krabičku s kamerou uprostřed, jenže v tomto případě to neplatí. Nové je pouze laserová zařízení umístěná v původních boxech, takže projíždějící řidič nemá jedinou šanci rozeznat modernější technologii od té starší. A ze stavu boxů se často zdá, že je měřící zařízení už dávno vypnuté, nebo tam vůbec není.
Polohu nových radarů není možné zjistit ani nikde na internetu. Zatímco třeba v Česku jsou tyto informace veřejně dostupné, podle
rakouského autoklubu ÖAMTC vídeňská policie rozmístění nových laserových radarů tají. A bude to tak dělat i nadále. To proto, aby nachytala co nejvíc řidičů.
Dá se však předpokládat, že budou v místech s vysokou hustotou provozu, v místech častých nehod a tam, kde je to potřeba s ohledem na životní prostředí. S jistotou však na ně narazíte například na dálnici A4 u Vídně ve směru k letišti nebo na vnějším rychlostním obchvatu S1 okolo hlavního města. Aktuálně jich je v celém hlavním městě v provozu na dvě desítky a další budou přibývat.
Jen pro upřesnění, nejnižší pokuta za rychlost v Rakousku činí 36 eur, tedy 880 korun. Pokud však řidič pojede víc než 30 km/h, pak se finanční trest pohybuje v rozmezí od 150 do pěti tisíc eur (3700 - 122 tisíc korun). Při ještě vyšších rychlostech hrozí dokonce i zabavení řidičského průkazu nebo rovnou celého vozu. Úřady pokuty rozesílají prakticky do celé Evropy.