Reklama
Řidičův chleba

Nové radary se tváří jako nefunkční. Řidičům posílají pokuty za rychlost o 3 km/h vyšší

Rozmístění těchto měřících zařízení je tajné. Díky laserové technologii stihnou změřit více aut
Zdroj: Tiskový servis ÖAMTC

Jen kousek od našich hranic by se měli řidič mít na pozoru. Ve Vídni totiž fungují nové laserové radary, které pokutují řidiče už za překročení rychlosti o tři kilometry v hodině. A cesta na dovolenou by se tak mohla pořádně prodražit, protože pokuty u našich jižních sousedům patří k nejvyšším v Evropě, kdy se mohou vyšplhat až na 120 tisíc korun. Nové radary mají ale i nové funkce.

Tváří se, že tam nejsou

Když se řekne nový radar, všichni si bezpochyby představí novou krabičku s kamerou uprostřed, jenže v tomto případě to neplatí. Nové je pouze laserová zařízení umístěná v původních boxech, takže projíždějící řidič nemá jedinou šanci rozeznat modernější technologii od té starší. A ze stavu boxů se často zdá, že je měřící zařízení už dávno vypnuté, nebo tam vůbec není.

Polohu nových radarů není možné zjistit ani nikde na internetu. Zatímco třeba v Česku jsou tyto informace veřejně dostupné, podle rakouského autoklubu ÖAMTC vídeňská policie rozmístění nových laserových radarů tají. A bude to tak dělat i nadále. To proto, aby nachytala co nejvíc řidičů.

Dá se však předpokládat, že budou v místech s vysokou hustotou provozu, v místech častých nehod a tam, kde je to potřeba s ohledem na životní prostředí. S jistotou však na ně narazíte například na dálnici A4 u Vídně ve směru k letišti nebo na vnějším rychlostním obchvatu S1 okolo hlavního města. Aktuálně jich je v celém hlavním městě v provozu na dvě desítky a další budou přibývat.

Jen pro upřesnění, nejnižší pokuta za rychlost v Rakousku činí 36 eur, tedy 880 korun. Pokud však řidič pojede víc než 30 km/h, pak se finanční trest pohybuje v rozmezí od 150 do pěti tisíc eur (3700 - 122 tisíc korun). Při ještě vyšších rychlostech hrozí dokonce i zabavení řidičského průkazu nebo rovnou celého vozu. Úřady pokuty rozesílají prakticky do celé Evropy.

V Česku klidně za 1 km/h

Nové vídeňské radary jsou záludné také v tom, že umí monitorovat víc vozidel najednou a není vidět takzvaný záblesk, respektive moment, kdy radar „vyfotí“ rychle jedoucí auto. „V závislosti na dopravní situaci mohou navíc některá zařízení blikat v obou směrech," varuje ÖAMTC. Řidič si tedy nikdy nebude jistý, zda ho zařízení vyfotografovalo či nikoliv. Za pár týdnů ho tak může nemilá zpráva v poště poměrně překvapit.

Podobně přísné radary ale nejsou jen doménou Rakouska, najdou se totiž i u nás, a to na místech, kde by je čekal málokdo, nebo alespoň rozesílají pokuty za překročení rychlosti o 1 km/h. Dobrým příkladem je středočeské město Kolín, kde je kamerový systém nastaven na minimální toleranci. O jeho radarech jsme psali v minulosti už několikrát. Zajímavé je, že i přes změnu postoje ministerstva dopravy město dál trvá na nulové toleranci překročení rychlosti. Měsíčně tak pošle několik tisíc dopisů s výzvou k zaplacení pokuty.

Reklama

Diskuze

Homolov - 28.06.2024 23:22:17
Tohle je kontraproduktivní jak sviňa, lidé budou čučet stále jen na tachometr a ne co se děje kolem.
Adam Hladky - 28.06.2024 20:35:36
Běžné antiradary na laserový radar nefungují. Navíc v cizině je většinou použití antiradaru (a někde i jen pouhé položení v autě) pokutováno.

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama

Vylepšená Toyota GR Yaris je nejlepší sériové sportovní auto na světě. Z řidiče udělá závodníka

Japonská automobilka upravila kapesní sporťák podle požadavků zákazníků. Výsledek je fenomenální!
04.07.2024 11:06
|
1

Chorvatsko se rozhodlo v létě vydělat na řidičích. Uměle zdražilo všechny dálniční poplatky

Čechy oblíbená turistická země po čtyřech letech znovu zavádí takzvané sezonní ceny na dálnicích
03.07.2024 08:16
|
10
Reklama
Autosalon TV