Reklama
Řidičův chleba

Deset tlačítek v autě, která mohou mást řidiče. Kresby i nápisy vždy nemusí pomoci k odhalení funkce

Nejen v amerických vozech mohou ikony na tlačítkách zamotat motoristům hlavu. Projděte si je s námi

Ovládání head-up displeje

K moderním prvkům aut dnes patří takzvané head-up displeje. Vybrané informace jsou u tohoto systému promítány buď přímo na přední sklo nebo na sklíčko umístěné na vrcholu palubní desky před řidičem. Zajímavostí je, že systém vznikl během druhé světové války pro potřeby pilotů stíhaček. Ti ze skla kokpitu mohli kontrolovat radar a prostor před sebou zároveň. 

Zobrazená tlačítka umožňují systém úplně vypnout, zvýšit jas promítaných informací a pohybovat s obrazem nahoru a dolů.

Vyhřívání předního skla

Toto tlačítko vám pomůže při namrzlém předním okně. Spouští totiž vyhřívání čelního skla. Jako první s ním přišla v roce 1985 automobilka Ford v modelech Scorpio a Taurus. Dnes v autech můžete mít dvě varianty tohoto systému bojujícího proti námraze. V prvním případě jde o podobný princip, na jakém pracuje vyhřívání zadního skla. Malé drátky, tenké jako lidský vlas, jsou integrované do skla a mají svislou orientaci. 

Modernějším systémem je takzvané bezdrátové vyhřívání čelního skla. U něj přenos tepla zajišťuje tenká vodivá vrstva stříbra mezi vrstvami skla. Využíván je dnes hojně v elektromobilech. Mimochodem průhledná vrstva kovu dokáže odrážet i část slunečního záření, čímž pomáhá proti přehřívání interiéru.

Vypnutí systému stop-start

Pro majitele aut, kteří nemají rádi vypínání motoru na křižovatkách, je tohle tlačítko jako stvořené. Přeškrtnuté A nebo A s kulatou šipkou okolo totiž znamená možnost jednoduše deaktivovat systém stop-start. I v tomto případě bývá součástí tlačítka dioda, která na první pohled dává najevo, jestli je systém v chodu či nikoli. Automobilky tlačítko většinou umísťují mimo zorné pole řidiče, například vlevo pod volant. 

Blind Spot Monitor

BSM je zkratkou pro systém Blind Spot Monitor, tedy hlídač mrtvého úhlu. Vestavěné senzory detekují ostatní vozidla nacházející okolo a vzadu. Konkrétní varování pro řidiče může být vizuální, zvukové nebo vibrační. Nejčastěji se využívá světlo integrované do bočních zrcátek. 

Fotografie tlačítka je z modelu Lexus, u kterého se dá systém manuálně vypnout. Svítící dioda dává vědět, že je systém funkční.

Vypnutí alarmu

Především u aut koncernu Volkswagen jste mohli narazit na toto tlačítko. Dá se jím vypnout autoalarm, ať už z důvodu přespávání v autě, odtažení vozu nebo při přepravě na trajektu. Díky němu totiž dočasně odpojíte senzor otřesů, náklonový senzor i vnitřní ultrazvukové senzory. Opět nechybí přehledová dioda.

Lane Departure Warning

Systém Lane Departure Warning (LDW) řidiče varuje před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu akusticky, graficky nebo vibracemi volantu. Využívá buď senzory nebo kameru, které nepřetržitě monitorují situaci před vozidlem a vyhodnocují jeho okamžitou polohu k vodorovnému značení na silnici. Při spuštění ukazatel směru je varování  potlačeno. 

Systém LDW je při nižších rychlostech neaktivní, aby nerozptyloval řidiče například v rušném městském a příměstském provozu. A dá se také vypnout tlačítkem, případně v nastavení vozu. 

TOW/HAUL

Nápis na tlačítku Tow/Haul dobře znají majitelé pick-upu Dodge RAM 1500. Po jeho zmáčknutí se mapa automatické převodovky přenastaví pro tahání přívěsu. Podle automobilky se tak převodovka méně zatěžuje, protože rychleji reaguje na snížení rychlosti. Někteří majitelé těchto vozů tlačítko využívají i bez vleku při jízdě do kopce, aby agilněji řadilo.

Zvýšení světlé výšky vozu

Šipky nad a pod autem využívají výrobci k označení tlačítka, kterým si u vozů se vzduchovým podvozkem můžete manuálně zvyšovat a snižovat světlou výšku. Tento systém se využívá především v terénu, kde potřebujete mít podvozek co nejvýš. Ale i u sportovních aut, kde v nejnižší poloze zlepšuje těžiště auta a tím i jízdní vlastnosti v zatáčkách. Vozy se vzduchovým podvozkem zpravidla pracují se světlou výškou vozu i automaticky podle rychlosti a zvoleného jízdního režimu. 

Omezovač rychlosti a tempomat

Tlačítka omezovače rychlosti a tempomatu v moderních autech nejčastěji najdete přímo na volantu. Existují ale i výjimky. Tento kolíbkový přepínač najdete v Renaultu Mégane 3. generace. Je neprakticky umístěný na tunelu před loketní opěrkou, takže řidič musí při jeho hledání na chvilku přestat sledovat provoz před sebou. Zmáčknutím se aktivuje omezovač rychlosti nebo tempomat. Pak už šofér, stejně jako u jiných vozů, nastavuje požadovanou rychlost přímo na volantu. 

Axle Lock

A opět tlačítko z amerických vozů. Tentokrát s nápisem Axle Lock. Jde o ovládání uzávěrky diferenciálu, která umožňuje jízdu v nejnáročnějším terénu zamknutím kol, aby bez záběru neproklouzávala. Existuje nápravová a mezinápravová uzávěrka. Většina výrobců tlačítka či otočné ovladače pro uzávěrky označuje symbolem příslušné nápravy nebo schématem podvozku s uzávěrkou mezi nápravami.
Reklama
Autosalon TV