Reklama
Řidičův chleba

Nejkratší cesta autem ze středních Čech k moři neměří ani 650 km. Navíc se dá projet bez poplatků

Vyrazili jsme za pár korun na Jadran do okolí italského Terstu. Cestou se toho dá spoustu zažít

Inline bruslení podél Dunaje

Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Dunaj musí mezi Lincem a Vídní přejet skoro každý obyvatel České republiky mířící k Jadranu. Většina z nich ji sotva zaregistruje z auta, ale pokud máte s sebou inline brusle nebo kola, byla by škoda se podél ní několik desítek kilometrů nesvézt. Cesta je to široká, s kvalitním asfaltem a většinou liduprázdná, ale občas lemovaná stánky, restauracemi či hřišti pro děti. Krásné jsou například desítky kilometrů na východ od městečka Au an der Donau.

Korutanská karta

Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Spolková země Korutany (německy Kärnten, anglicky Carinthia) leží na jihu Rakouska u hranic se Slovinskem a Itálií a projíždí skrz ní spousta českých turistů mířících k Jadranu. Nabízí překrásné alpské scenérie, čistá teplá jezera s průzračnou vodou jako stvořená pro koupání, parádní zooparky, kde návštěvníci nejsou od zvířat odděleni žádnými ploty a mohou být součástí jejich života, spoustu cyklostezek a singltreků pro silniční i horská kola a nepřeberné možnosti ubytování v moderních, čistých a skvěle vybavených kempech stejně jako v soukromých penziónech nebo hotelích.

My jsme v Korutanech šest dní bydleli v penziónu nad vesnicí Wöllan v nadmořské výšce 1400 metrů, kde jsme za ubytování v prostorném apartmánu pro tříčlennou rodinu se dvěma oddělenými místnostmi zaplatili jen kolem 1300 korun za noc. Hvězdy tu v noci zářily jak někde v Africe.

Zaplatili jsme si týdenní korutanskou kartu, která stojí v hlavní sezóně dospělého 49 eur a děti ji mají zdarma. Díky ní pak lze zdarma využívat spoustu atrakcí od lanovek přes zooparky, jízdenky na lodě po jezeře, vstupy do bazénů, soutěsek, jízdenky na historický vláček nebo volné vjezdy na panoramatické silnice. Nám se karta zaplatila už druhý den a měli jsme díky ní bohatý šestidenní program po celých Korutanech.

Z těch nejzajímavějších atrakcí zmíníme výjezd lanovkou na mölltalský ledovec téměř do tří tisíc metrů, kde se ještě v červenci lyžovalo, a následnou vysokohorskou túru dolů po sněhových polích. Nebo výjezd gondolou (Bad Kleinkirchheimer Bergbahner) přibližně do dvou tisíc metrů, kde jsme si připlatili i za vyvežení horských kol, a následný sjezd nádherným patnáctikilmetrovým singletrackem (zvládli jsme i s malou holčičkou). Dále nás fascinoval zoopark Abenteuer Affenberg, kde návštěvníci sdílejí les se sto sedmdesáti japonskými makaky. Z bazénů rozhodně doporučujeme dokonale čistý Schwimmbad Reisseck s nádherným výhledem na okolní alpské vrcholy.

Dvě noci jsme strávili ve skvělém klidném rodinném kempu Juritz ve městě Feistritz im Rosental s krytým vyhřívaným bazénem, skvělým dětským hřištěm s trampolínou a výbornou restaurací za rozumné ceny. Noc v něm sice naši tříčlennou rodinu spící v multivanu přišla na více než tisícovku, přesto jsme se sem při cestě zpět vrátili.

Podobné karty jako Korutany má i rakouská spolková země Salcbursko. V některých oblastech, jako je Dachstein, se dokonce vydávají zdarma v některých ubytovacích zařízeních, která na programu participují.

Řeka Soča

Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Jedna z alternativních a ne o moc delších cest po Slovinsku směrem na jih vede údolím Soči. Jde o nádhernou alpskou řeku s úžasně čistou a modrou vodou, kterou dobře znají všichni vodáci. Kromě jízdy na lodích a raftech ale skýtá údolí Soči i nádherné vyhlídky z mostů či do kaňonů, nebo výlety k vodopádům (doporučujeme třeba vyhlídky na vodopád Boka).

Postojnska jama

Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Podle některých průvodců jde o nejkrásnější jeskyně na světě. Postojenské jeskyně (Postojnska jama) nabízejí více než 24 kilometrů chodeb, sálů a síní, takže není divu, že tady turisty vozí elektrický vláček. Jízda s ním může při troše nadsázky připomínat svezení ve filmu o Harrym Potterovi v bance u Gringotových.

Velká část přibližně dvouhodinové prohlídky se ale absolvuje i pěšky. Kromě krápníků všech možných barev i velikostí, gigantických síní i úzkých chodbiček nebo podzemní řeky tady můžete spatřit i pozoruhodného tvora - člověčí rybu (proteus anguinus - česky macarát jeskynní), která vypadá trochu jako slepý had s tlapkami a dračí hlavou.

Vstupné pro dospělého stojí 27,90 eur, dalších pět eur zaplatíte za parkovné. Vzhledem k počtu turistů, elektrickému vláčku a množstvím obchodů se suvenýry i v podzemí připomínají Postojenské jeskyně trochu Disneyland, ale nádhera krápníků ve vnitřních prostorách pak stejně vyrazí dech. Kam se hrabou jeskyně v Moravském krasu! Když už jste v Postojenských jeskyních, vyplatí se podívat i na nedaleký Predjama castle - Predjamský hrad, který je nádherně zakomponovaný do obří skály.

Bled

Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Slovinské jezero Bled fascinuje průzračnou sytě modrou vodou, která v době naší návštěvy měla mít 22 stupňů, ale při koupání nám připadala výrazně teplejší.

Doporučujeme se nevydávat k Bledu autem, protože provoz kolem něj je v prázdninovém období příšerně hustý. My jsme si k němu dojeli na kolech z nového River campu s krásným bazénem a hypermoderním hřištěm pro děti i dospělé (cena pro tříčlennou rodinu při spaní v autě bez vyhrazeného místa cca 1000 korun za noc).

Jezero jsme si na kolech objeli a půjčili si za 20 eur na hodinu pramici. Veslování na Bledu má své kouzlo nejen díky vyznačeným tratím slavné regaty, kde se už několikrát konalo mistrovství světa ve veslování, ale také díky tomu, že si zajedete na ta nejkrásnější místa pro ty nejromantičtější fotky. Navíc se dá zaparkovat u ostrova s malebným kostelem na vršku.

Sistiana

Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Když už konečně dorazíte k Jaderskému moři v okolí Terstu, určitě sjeďte dolů do Sistiana Bay. Záliv lemují vysoké skály. Dole jsou oblázkové pláže, u nich velké parkoviště (celodenní poplatek tu činí 10 eur, ale dá se parkovat i zdarma vedle cesty dolů, pokud vyrazíte brzy ráno), restaurace, bary a sportovní vyžití. Voda v moři je relativně čistá, v létě velmi teplá a příjemná na koupání i delší plavání. Tedy až na velké bílomodré medůzy, které jsme letos objevili tak od padesáti metrů od břehu dále. Na vrchu vedle silnice se nachází rušný kemp.

Koupat se a plavat v relativně čisté mořské vodě se ale dá i podél silnice od Terstu směrem na sever, kde si lze také dopřát vynikající zmrzlinu a zdarma zaparkovat. Na veřejných plážích se vstupem zdarma tu nechybí ani sprchy či záchody.
Reklama
Autosalon TV