První Škoda Favorit se vyráběla už před válkou. Byl to elegantní propadák se žádaným motorem

Škoda Favorit se pro mladoboleslavskou automobilku i československý automobilový průmysl stala významným technickým pokrokem. Po Ladě Samara byla teprve druhým automobilem nižší střední třídy s moderní koncepcí s motorem vpředu a pohonem předních kol z celého bývalého východního bloku, který se mohl poměřovat se západoevropskou konkurencí. Škodovka se tenkrát konečně vzdala zastaralé koncepce „vše vzadu“ a vstoupila do úplně nové éry.
O důležitou technickou inovaci i úspěch novodobého Favoritu se zasloužil už legendární šéfkonstruktér modelu Ing. Petr Hrdlička, když se při jeho vzniku inspiroval jménem historického vozu z třicátých let. Když se totiž v současnosti řekne „Favorit“, jen málokdo si už vzpomene, že ten první se začal vyrábět už v dobách před druhou světovou válkou.
Rodinný ideál
Akciová společnost pro automobilový průmysl, jak se mladoboleslavská Škodovka začala jmenovat v roce 1930, se během posledního desetiletí před největším vojenským konfliktem v dějinách lidstva rozhodla, že potřebuje zaplnit pomyslnou mezeru mezi lidovějším Rapidem a luxusnějším vlajkovým Superbem. Na jejich technických základech s páteřovým podvozkovým rámem vyvinula právě Favorit.
Už v úvodu našeho vyprávění vám odhalíme, že tenhle model nebyl příliš úspěšný – méně majetní zákazníci Škodovky raději sáhli po levnějším Popularu nebo Rapidu, bohatší klientela se zase ráda chlubila velkým Superbem. Díky továrnímu archivu Škodovky se nám navíc dostal do rukou autentický prospekt z třicátých let, který o prvním Favoritu uvádí, že je ideálním rodinným autem spojujícím eleganci, bezpečnost, komfort i rychlost.
Automobilka tehdy slibovala i vysokou spolehlivost a v dnes už historickém prospektu se uvádí, že vibrace od motoru izolovaly velké gumové silentbloky. Kultivovanosti přispěl tlumič sání i dvojitý tlumič výfuku. Škodovka se tenkrát chlubila i vysokou trvanlivostí díky válcovým vložkám válců z nitridované litiny – vykazovaly „ohromnou“ tvrdost a měly vydržet i 100 tisíc kilometrů bez nutnosti přebrušování.
Původní Škodu Favorit s interním označením 904 z prvních let výroby od roku 1936 poháněl atmosférický čtyřválec s ventilovým rozvodem SV o zdvihovém objemu 1802 cm³ s maximálním výkonem 28 kW (38 koní) a nejvyšší rychlostí 95 kilometrů v hodině. Prvotní model se vyráběl až do roku 1938, kdy ho nahradila modernější verze.
Škodovka tehdy uvedla vylepšenou Škodu Favorit 2000 OHV typu 923. Technicky vycházela z dřívějšího modelu a největší novinkou byl nový motor s inovativnějším ventilovým rozvodem OHV a větším zdvihovým objemem 2091 cm³. Ten přispěl k výraznému nárůstu koňské síly pod kapotou – silnější Favorit měl 40,5 kW (55 koní) a vyvinul nejvyšší rychlost až 110 kilometrů v hodině.
Velkým lákadlem obou variant měla být i slušná prostornost v kabině a úsporná spotřeba benzinu. Na dnešní poměry však byla pořádně vysoká a při normální jízdě dosahovala až k 15 litrům na 100 kilometrů. A jak už tomu v raných dobách automobilového průmyslu bylo, Škoda Favorit postupem výroby procházela průběžnou evolucí, přebírala prvky z ostatních modelů automobilky nebo je naopak předávala dál. I proto se u těchto vozů čas od času změnil design.
Bohužel, ani po modernizaci se z prvotního Favoritu nestal obchodní hit, protože do jeho produkce promluvil i začátek druhé světové války. Větší oblibu si získal samostatný výkonnější dvoulitrový motor, který se v roce 1939 stal pohonnou jednotkou lehkého nákladního automobilu Škoda 150, po válce vyráběného jako Aero 150 nebo Praga A 150.
Prvotní Škoda Favorit se vyráběla v letech 1936 až 1941. Původní model 904 vznikal do roku 1938 ve čtyřech sériích a celkem bylo vyrobeno 173 kusů. Vylepšený Favorit typu 923 pak už automobilka produkovala v jediné páté sérii a do úplného konce produkce vyrobila jen 54 aut. Celkem jich tedy vzniklo jen 227, jak nám potvrdil tovární archiv značky.