Reklama

Čtyři z šesti domů a bytů jsou pojištěné špatně. Za škody tak lidé nedostanou dost peněz

Problémem často bývá, že lidé nevědí, na jakou hodnotu si mají nemovitost pojistit
Zdroj: Direct pojišťovna

Představte si, že máte dům, který má nyní hodnotu 5 milionů korun. Vy jste ho však kdysi pojistili na částku 2,5 milionu a od té doby smlouvu neaktualizovali. Dům je tedy podpojištěný o 50 %. Když vám odlétne střecha za 300 tisíc, od pojišťovny dostanete maximálně polovinu z této škody. A když dům třeba celý vyhoří, z pojistky vám vyplatí jen 1 250 000 korun. A za to si nový nepostavíte.

Tento problém se přitom týká velkého počtu nemovitostí. „Odhadujeme, že 4 z 6 nemovitostí jsou podpojištěné. Kvůli rostoucím cenám je stavba nového domu dražší zhruba o 40 %, než byla před 2 lety. U bytů to je pak v určitých regionech ještě horší. Obecně se dá říct, že když klient pojištění majetku poslední 2 až 3 roky neaktualizoval, je podpojištěný,“ upozorňuje mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Nejsme podpojišťováci

S takzvaným podpojištěním se Direct rozhodl bojovat. „Nedává nám smysl, aby lidé měli sjednané pojištění, které jim dostatečně nepomůže, když to budou potřebovat. Řekli jsme si, že nejsme přece podpojišťováci a navrhli několik opatření, aby lidé u nás měli nemovitosti pojištěné na správnou hodnotu. Měníme tak podpojistky na pojistky,“ vysvětluje Maťašeje.

Kalkulačka Directu = žádné podpojištění

Problémem často bývá, že lidé nevědí, na jakou hodnotu si mají nemovitost pojistit. „Proto jsme vytvořili kalkulačku, do které klienti zadají základní údaje a ukáže se jim částka, na kterou mají domov pojistit. Garantujeme, že když si klient pojistí dům nebo byt na navrženou hodnotu, nebudeme uplatňovat podpojištění,“ vysvětluje Maťašeje.

Jednoduchá aktualizace pro současné klienty

Kalkulačkou to ale nekončí. I když si totiž sjednáte smlouvu správně, není jisté, že takto nastavená hodnota bude i za pár let aktuální. Smlouvy byste tedy měli v ideálním případě každý rok aktualizovat. „To ale dělá málokdo. Proto jsme se rozhodli, že to klientům usnadníme. Každý rok jim nabídneme možnost pojistku jednoduše aktualizovat tím, že zaplatí podle nových platebních údajů. Ale neznamená to automaticky, že částka bude vždy vyšší. Pokud ceny nemovitostí budou klesat, tak tomu přizpůsobíme i cenu za pojištění,“ dodává mluvčí Direct pojišťovny.

Kdy jste naposledy přepočítali své miliony?

Ceny nemovitostí raketově stoupají. Vypočítejte si, jakou hodnotu má nyní váš dům, byt nebo chata. Možná se budete divit.

Chci znát cenu nemovitosti
Autosalon TV