Reklama
Nová auta

Putinovu limuzínu nikdo nechce. Devět let vývoje financovalo Rusko, neprodala se jediná

Luxusní Aurus Senat měl být konkurentem západního luxusu. Oligarchové si ho ale nekoupí
Zdroj: Tiskový servis Aurus

Devět let, tak dlouho trval vývoj luxusní limuzíny Aurus Senat, který inicioval sám ruský diktátor Vladimir Putin. Chtěl totiž tímto vozem nahradit v kremelské flotile západní automobily, jako je například Mercedes-Benz třídy S. Nakonec vzniklo jen několik kusů – v roce 2018 při své další inauguraci, se Putin ve voze ukázal. Pak mělo dojít na sériovou výrobu. Ta se ale zatím nekoná.

Potěmkinova výroba

Aurus Senat se měl začít vyrábět v továrně Sollers. V květnu loňského roku se dokonce slavnostně zahajovala sériová výroba. Sám Putin tehdy vyjádřil přesvědčení, že ruské limuzíny budou žádané. Reálná čísla tomu ale zatím příliš neodpovídají. Přinejmenším ne v tom smyslu, že továrnu mělo ročně opouštět na pět tisíc kusů nových aut. Prodej zákazníkům byl přitom jedinou možností, jak zaplatit devět let velmi nákladného vývoje.

Podle ruského webu Drom.ru je sice pravda, že Aurus už má otevřen exkluzivní obchod v Moskvě, ale nemá v něm co prodávat. Žádná sériová produkce totiž neběží. Naznačují to data z ruského registru vozidel. Podle něj bylo loni přihlášeno jen 21 Aurusů, přičemž byly registrovány ještě na základě původního schválení ručně montovaných exemplářů, které vznikaly přímo ve věhlasném moskevském ústavu NAMI.

Je tedy velmi pravděpodobné, že jde o tato auta a nikoliv o sériové vozy z montážní linky. Ruští novináři se dokonce ještě na začátku letošního roku snažili najít první zákazníky, ale zatím se dopátrali jen jednoho vlastníka, kterým je přímo společností Aurus. Web tvrdí, že podobně to bude i se zbývajícími exempláři. Realita je tedy taková, že po devíti letech financování projektu, čtyři roky po oficiální premiéře a rok po zahájení sériové výroby, nebylo běžným zákazníkům dodáno ani jedno jediné vozidlo.

Miliardy pryč a nejasná budoucnost

Vývoj přitom nebyl právě nejlevnější. Zajistil ho známý moskevský výzkumný ústav automobilů (NAMI) ve spolupráci se západními partnery jako Porsche Engineering nebo Bosch. Projekt s původním názvem Kortež financoval stát. Aby vláda obhájila investici ve výši přibližně 400 milionů eur (10 miliard korun), počítal projekt Kortež kromě prezidentské vlajkové lodi také se sériovou výrobou civilních verzí a k tomu s výrobou MPV a SUV na stejné platformě.

Pod kapotou vozu je dvakrát přeplňovaný benzinový vidlicový osmiválec o objemu 4,4 litru, který byl podle výrobce vyvinut speciálně pro značku Aurus. Motor má výkon 440 kW a nejvyšší točivý moment 880 Nm. Benzinové jednotce navíc pomáhá elektromotor, který je umístěn vzadu a má 46 kW. Celkově to stačí k tomu, aby kratší verze S600 zrychlila z 0 na 100 km/h za 6 sekund a rozjela se až na 250 km/h (poté zasáhne omezovač).

Budoucnost Aurusu Senat nevypadá dobře i kvůli agresi Ruska na Ukrajině a následnému uvalení sankcí nejen proti Rusku samotnému, ale i oligrachům, kteří měli patřit mezi hlavní zákazníky nového modelu. NAMI se zase nyní bude muset soustředit na výrobu Moskivčů, protože před časem převzal tamní fabriku od Renaultu.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 12.06.2022 17:31:25
DLE MAGDY VASARYOVE !!! VSECHNY NEBEZPECNE VECI JSOU KRASNE !!! NE AZ TAK BUS !!!! TEN JE NEBEZPECNY A HNUS SE S NIM RYMUJE !!! IKARUS A VSECHNY NASLEDOVNICI BY MELY ZAZIT PAD !!!! TREBA NA UCHLASTANI ROPOU !!!! JAK TVRDYM MENSIK !!!! TO BY BYL IKARUV PAD
spokojena mamca - 24.05.2022 22:02:17
ja bych ji koupil

Ukrajina odstraní z registračních značek písmena Z a V. Je to prý symbol ruské agrese

Řidiči, kteří už na svých registračních značkách písmena mají, si je mohou zdarma vyměnit
10.05.2022 17:17
|
4
Reklama

Škoda s okamžitou platností ukončila výrobu v Rusku i export na tamní trh. Stejně jako BMW

Rozhodnutí přerušit export modelů Škoda i ruskou výrobu je prozatím dočasné
03.03.2022 13:45
|
4
Reklama

Ukrajinská firma vyřadila nabíječky pro ruské elektromobily. Putinovi nechala sprostý vzkaz

Veřejné nabíjecí stanice přestaly fungovat na nejvytíženější dálnici mezi Moskvou a Petrohradem
02.03.2022 13:38
|
8

Tady se to startuje. Influencerka ukazuje Ukrajincům, jak odjet s opuštěným ruským obrněncem

Když posádka opustí obrněný transportér BTR-80, mohl by se hodit. Nastartovat ho ale není snadné
01.03.2022 14:36
|
21

Výkon 845 koní, dojezd 550 kilometrů. Musk slavnostně odhalil parametry Tesly Cybertruck

Nejvýkonnější model začíná s cenou v přepočtu na 2,2 milionech korun. Bude ale i lidová verze
01.12.2023 10:25
|
1

Zpomalte tlak na elektromobilitu, píší prodejci aut prezidentovi. Ve skladech se jim hromadí auta

Podle otevřeného dopisu americká vláda nemyslí na řidiče, kteří ve velkém auta do zásuvky nekupují
01.12.2023 08:14
|
7
Reklama

V Liberci ladí brzdy tak, aby v autě nepískaly. Hrají na ně jako na klavír a sjíždí s nimi Ještěd

S příchodem elektromobilů je každý pazvuk v autě nežádoucí. Technici tu musí mít trénované uši
30.11.2023 07:53
|
1

Srovnali jsme čtyři malá SUV. Dozvíte se, které z nich má nejvíc místa i nejlepší spotřebu

Toyota, Suzuki, Hyundai, nebo MG? Test na okruhu v Sosnové prozradil jejich výhody i slabiny
29.11.2023 13:25
|
0
Reklama
Autosalon TV