Reklama
Nová auta

Osm generací za 45 let, od jednoduchého auta k hybridu. Jak šel čas s Volkswagenem Golf

Prodaly se ho miliony. A další se ho i zřejmě prodají. Golf je jedno z nejdůležitějších aut historie

Volkswagen Golf Mk1 (1974-1983)

Zdroj: Volkswagen

Volkswagen Golf byl moderním nástupcem Brouka a úplně jiným vozem. Místo oblého designu nasadil italský designér Giorgetto Giugiaro přísně hranaté tvary. Místo motoru vzadu a pohonu zadních kol se všechno přesunulo směrem dopředu. V květnu 1974, tedy před více než 45 lety, se stal absolutním hitem.

Auto s délkou pouhých 3700 mm bylo kratší než je dnes Volkswagen Polo. Existovalo ve třídveřové, pětidveřové variantě, ale také jako pick-up nebo kabriolet. Za dobu výroby se u něj vystřídala řada motorů, začínalo se u 1,1 litru velkého čtyřválce o výkonu pouhých 37 kW. Top model GTI, který přišel na řadu v roce 1976, už měl sílu 81 kW ze svého 1,6litrového objemu. Od toho samého roku se objevují i první diesely, na turbodiesel si auto počkalo až do začátku osmdesátých let.

Výroba skončila v roce 1983, kdy přišla na řadu druhá generace. I tak ale vzniklo na 6,8 milionu kusů. Zajímavostí je, že ani poté Golf první generace neodešel. V Jihoafrické republice byl tak oblíbený, že se tam mezi lety 1984 až 2009 vyráběl jako Citi Golf s mnoha vylepšeními. Dodnes je tam na ulici můžete potkat v hojném počtu.
Reklama

Volkswagen Golf Mk2 (1983-1992)

Zdroj: Volkswagen

Druhá generace Golfu, která se představila na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1983, narostla do rozměrů. Auto bylo o 180 mm delší a mělo také o 75 mm delší rozvor. Tím se zvětšil prostor pro posádku. Golf Mk2 byl také o 55 mm širší a o 5 mm vyšší. Vzhled vozu se ale jen mírně posunul, což zůstalo ve zvyku Golfu dodnes. Auto bylo jen trochu oblejší a stejně jako jeho předchůdce se stalo prodejním hitem – vyrobilo se na 6,3 milionu kusů.

Motorů, které se vystřídaly pod kapotou Golfu druhé generace, je obrovská řada. Pošínaje litrovým čtyřválcem o výkonu mizerných 33 kW a konče vzrušujícím speciálem G60 Limited s motorem 1,8, který měl neuvěřitelných 154 kW. GTI představené hned v roce 1983 dosahovalo síly 102 kW, později se 16ventilovým motorem 118 kW.

Golf také poprvé dostal pohon všech kol Syncro a vznikla i speciální verze Golf Crosscountry se zvýšeným podvozkem, rezervou na pátých dveřích a plastovou ochranou do terénu, která bývá označována za předchůdce dnešních crossoverů.
Reklama

Volkswagen Golf Mk3 (1991-1998)

Zdroj: Volkswagen

Ve své třetí generaci Golf potěšil prakticky smýšlející lidi. Poprvé se totiž předvedl v karosářské verzi kombi známé pod označením Variant. I když se za devět let vyrobilo méně aut než v předešlých dvou generacích (4,8 milionu kusů), šlo o velmi důležitý model. Díky koncernové spolupráci se totiž podělil o svou techniku s jinými modely a dokonce i se škodovkami.

Golf Mk3 posloužil například jako základ znovuzrozenému Brouku známému pod označením New Beetle, který ale už tak úspěšný nebyl. Kdo když seděl ve Škodě Felicia po faceliftu, mohl držet v její top verzi GLXi volant z Golfu vybavený airbagem. Pod kapotou jste zase našli jeho benzinovou jedna-šestku.

Co se týče motorů, opět byla velká řada zajímavých jednotek na výběr. Minimem byly jedna-čtyřky s výkony začínajícími na 44 kW. Pro šetřílky byl opravdovým rájem vznětový motor 1.9 D, čtyřválec bez přeplňování jezdil podle pamětníků za tak málo paliva, že podezřívali ručičku palivoměru ze zaseknutí se. To naopak vrcholný šestiválec VR6 si řekl od dost, ale měl výkon 140 kW a stal se zajímavým náčiním pro vášnivé sportovce.
Reklama

Volkswagen Golf Mk4 (1997-2003)

Zdroj: Volkswagen

Hatchback, kombi a kabriolet, to byl základ Golfu v jeho čtvrté generaci, která navíc dala vzniknout i jeho derivátům Jetta a Bora. Zajímavostí je, že si jeden kousek pořídil i papež Benedikt XVI v roce 1999. Po smrti Jana Pavla II auto prodal, protože předpokládal, že se vrátí do Německa. Místo toho se ale stal sám papežem. Jeho vůz pak nabyl hodnoty a šťastný majitel ho nabídl na portálu eBay za mnohonásobnou cenu.

Zpět ale na zem k motorům Golfu čtvrté generace. Stěžejní roli hrály řadové čtyřválce s objemy 1,4, 1,6, 1,8 a 2,0 litru. Dosahovaly výkonu 55 až 132 kW. Ve hře ale byly i motory VR5 a VR6, tedy pětiválce a šestiválce pro sportovní modly, z nichž nejsilnější měl 177 kW! I nadále se v nabídce držel úsporný diesel, tentokrát šlo o jednotku 1.9 SDI, rovněž bez přeplňování jako u minulé verze. Převládaly už ale turbodiesely.
Reklama

Volkswagen Golf Mk5 (2003-2008)

Zdroj: Volkswagen

Jestli je nějaká generace, která se milovníkům Volkswagenu Golf nelíbí, pak je to bezesporu právě ta pátá. Vznikla pod rukama tureckého designéra. Svými tvary sice navazovala na předchůdce, ale byla poněkud nevýrazná s poměrně nehezkým interiérem. Byla to ale právě pětka, pod níž vzniklo MPV Golf Plus. Naopak se muselo zapomenout na kabriolet, jehož roli převzal neméně mdlý Volkswagen Eos. Jedinou vzrušující verzí tak byl unikát v podobě Golfu GTI W12 s motorem z Bentley Continental. Nikoho ale nepřekvapí, že to byl jen koncept.

Normální vozy měly pod kapotou opět velký výběr zážehových a vznětových jednotek. Diesel bez turba zvýšil objem na dva litry. Benzinovým základem byla jedna-čtyřka o výkonu 55 kW, ale už se začaly objevovat i jednotky FSI. Dvoulitr měl výkon 110 kW, pro modely GTI už byl přeplňovaný TFSI o síle 147 a pak i 169 kW. Vrcholem byl šestiválec pro model R32. Ten měl 184 kW!
Reklama

Volkswagen Golf Mk6 (2008-2012)

Zdroj: Volkswagen Golf

Paříž, rok 2008 a designér Walter da Silva předvádí svůj výtvor – Golf šesté generace. To je hlavně zbrusu nový design, který auto posunul výrazně kupředu. Přitom stačilo pořádně upravit některé křivky a velikost vozu nechat takřka bez povšimnutí. Auto se jen o pár milimetrů zkrátilo. Nadchl nejen vzhled, ale i drobné vychytávky – víte, že rozdělovač v držáku nápojů byl zároveň otvírákem?

To nejdůležitější se ale přece jen odehrálo pod kapotou. Auto dostalo celou řadu moderních prvků výbavy od nastavitelných tlumičů, přes adaptivní tempomat až pod systém automatického parkování, couvací kameru, asistent pro rozjezd do kopce nebo start-stop. Tohle byl správný vstup do nové generace.

I v šesté generaci tvořily základ atmosférické benzinové motory. Jedna-čtyřka měla výkon 59 kW. Na výběr už ale byla i mladoboleslavská jednotka 1.2 TSI (63 a 77 kW), největší byla jedna-osmička. Tedy alespoň pro běžné verze, GTI dostalo dvoulitr o síle 173 kW. Ještě naposled se předvedl řadový pětiválec (2,5 litru, výkon 173 kW) a verze R měla už čtyřválec. Z dieselů zaujalo GTD se sílou 130 kW.
Reklama

Volkswagen Golf Mk7 (2012-2019)

Zdroj: Volkswagen

Golf se ve své sedmé generaci poprvé postavil na modulární platformu MQB, která se kolem té doby stala klíčovou pro řadu vozů koncernu Volkswagen. Díky tomu mělo auto tužší šasi a také se mu podařilo zhubnout. V závislosti na verzi to bylo až 100 kg, což je pro auto nižší střední třídy zásadní a samozřejmě velmi pozitivní změna. Bylo tak rychlejší, úspornější a mrštnější než kdy předtím.

Všechny motory už byly přeplňované, základem se tak stala známá jednotka 1.2 TSI, která měla v základu 63 kW. Top model, tedy Golf R s přeplňovaným dvoulitrem, měl až 300 koní. Prodával se jako hatchback i jako kombi. Poprvé se také objevila elektrická verze e-Golf a plug-in hybrid GTE. To už se ale pomalu dostáváme k novince letošního roku...
Reklama

Volkswagen Golf Mk8

Zdroj: Volkswagen

Minulý týden představila automobilka Volkswagen novou generaci Golfu. Osmý hatchback v pořadí opět pokračuje v evoluci svého designu, i když tentokrát je rozdíl mezi generacemi opravdu znatelný. Může za to futuristicky laděná příď s nápadným oblým „schodem“ u světlometů. Stále ale platí, že Golf si jen tak nespletete s žádným jiným autem.

Největším skokem kupředu je ale kabina vozu. Palubní deska prošla kompletním redesignem a Golf tak vstoupil do budoucnosti. Má nová dotyková tlačítka, displej nahrazující klasické budíky s vysokým rozlišením a obrazovku zábavního systému natočenou lehce směrem k řidiči. Ubylo tlačítek, většina dalších jsou dotykové plochy (třeba ovladače světla). Místo páky automatu tu najdeme malý joystick.

Auto kupředu požene široká paleta pohonných jednotek. Samozřejmostí jsou známé motory, jako benzinové tříválce 1.0 TSI a čtyřválce 1.5 TSI, které najdeme napříč koncernovými značkami. Nebudou chybět naftové dvoulitry a chystají se také plug-in hybridní verze. K dispozici bude i mild-hybridní systém. Dobrou zprávou je, že ani v osmé generaci nepřijdeme o adrenalinové verze R a GTI.
Rozměry
Délka 4284 mm
Šířka 1789 mm
Výška 1456 mm
Rozvor 2636 mm
Reklama
Reklama
Autosalon TV