Základní motor a plyňák přijedou později
Škoda Scala nabízí hned pět motorů na tři paliva: benzin, naftu a CNG. Všechny mají přímé vstřikování, turbodmychadlo a plní normu Euro 6d-temp. Během premiéry vozu v chorvatském Splitu jsme měli možnost během dvou dnů vyzkoušet tři nejdůležitější motory, které si můžete objednat již dnes: litrový tříválec s turbem (115 k/85 kW), čtyřválcovou patnáctistovku také s přeplňováním (150 k/110 kW) a turbodieselovou šestnáctistovku (115 k/85 kW).
Slabší tříválec (95 k/70 kW) a litrový motor na plyn (90 k/66 kW) se začnou prodávat později.
Pro řadu majitelů jsou tyto typy pohonných jednotek stále velkou neznámou, protože pro vozy velikosti VW Golf nebo Ford Focus si dříve nejčastěji vybírali benzinové čtyřválce 1.4 nebo 1.6 s výkonem kolem 100 koní neboli 74 kW. Minulé generace vozů nižší střední třídy již zavedly přeplňované menší jednotky s objemem 1,2 nebo dokonce jen 1,0 litru, z nichž některé fungovaly dobře, jiné ale děsily technickými selháními, nepříjemným drnčením nebo spotřebou s velkou citlivostí na jízdní styl – kdo se zkrátka nenaučil s novými turbomotory správně jezdit, tomu apetit navzdory slibům výrobců o úspoře paliva vzrostl klidně o litr i víc.
Navíc současné vozy musí splňovat řadu přísných předpisů: výrobce nejvíce trápí emise (kvůli nim v nízkých otáčkách vadnou i třílitrové šestiválce), ale také bezpečnostní požadavky (to pak nabývají kilogramy), k tomu se každá automobilka snaží hmotnost naopak snižovat (což může mít vliv na omezení komfortu) a přidávat prostor pro posádku nebo zavazadla (a s tím zase roste váha a ty proklaté emise).
A tak nás pochopitelně zajímalo, jak moderní generace motorů funguje ve větší a vybavenější Škodě Scala. Který stojí za doporučení a kterému se raději obloukem vyhnout? Prohlédněte si jednotlivé listy naší přehledové grafiky.
Který motor je vaším favoritem? Máte vlastní zkušenosti? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.