Reklama
Nová auta

Honba za rychlostí: Víte, jaké auto poprvé jelo přes 200 a jaké přes 300 km/h?

Rekordy drželi Britové, Italové i Němci. Ten poslední ale zatím neplatí

1949 - Jaguar KX120

Zdroj: Jaguar

Maximální rychlost: 200,5 km/h

Jaguar XK120 byl první poválečný sportovní vůz britské automobilky. Stylové auto mělo pod přední kapotou řadový šestiválec o výkonu 160 koní. Některé publikace dokonce změřili vozu 214 km/h, šlo ale o jízdu upraveného prototypu. Jaguar byl ale i v sériovém provedení prvním vozem světa, který mohl překročit magickou hranici 200 km/h. A šlo také o úspěšný model. Mezi lety 1948 až 1954 se vyrobilo na 12 tisíc kusů.

1955 - Mercedes-Benz 300SL

Zdroj: Mercedes-Benez

Maximální rychlost: 242,5 km/h

Sláva Jaguaru XK120 netrvala dlouho. Překonal ho totiž německý Mercedes-Benz 300SL, který patří mezi sběrately k nejžádanějším historickým vozům světa. Luxusní auto s nápadnými dveřmi, které svým systémem zvedání připomínají křídla racka, mělo k dispozici také řadový šestiválec. Měl ale výrazně vyšší výkon než u Jaguaru, konkrétně 212 koní. Vzniklo 1400 kusů tohoto dodnes vzácného vozu.

1959 - Aston Martin DB4 GT

Zdroj: Aston Martin

Maximální rychlost: 245 km/h

Ještě do konce padesátých let putoval rekord zpět do Albionu. Tentokrát si ho Britové přiřkli díky luxusnímu kupé Aston Martin DB4 GT s řadovým benzinovým šestiválcem o výkonu přes 300 koní. Magazín Autosport mu v roce 1961 změřil rychlost 245 km/h. Vůz, který byl předchůdcem slavnějšího „Bondovského“ modelu DB5, vznikl jen v 1204 kusech. Dodnes patří k ceněným sběratelským modelům.

1967 - Lamborghini Miura

Zdroj: Lamborghini

Maximální rychlost: 275 km/h

Po Astonu se rekord vrátil zpět do Itálie, kde si jej v roce 1963 přisvojilo Iso Grifo. Udrželo ho ale jen na dva rok, kdy se do Británie vrátil díky modelu AC Cobra. Už v roce 1967 ale putoval zpět na Apeninský poloostrov, tentokrát do rukou Lamborghini. Jeho Miura, která je mimochodem považovaná za jedno z nejkrásnějších aut vůbec, se stala prvním dvanáctiválcovým vozem, který byl zároveň nejrychlejší na světě. Potřebovala k tomu sílu 350 koní a potvrzení magazínu Motor, který ji testoval.

1986 - Porsche 959

Zdroj: Porsche

Maximální rychlost: 319 km/h

Posuňme se do poloviny osmdesátých let. Do té doby se o rekordy prali Italové, konkrétně značky Lamborghini a Ferrari, aby se na začátku osmdesátých let podařilo firmě Ruf s modelem BTR překonat hranici 300 km/h. Zásadní zlom ale přineslo až Porsche 959, které se stalo nejrychlejším autem světa v roce 959. Auto předběhlo svou dobu hlavně technologicky, zejména sofitiskovaným pohonem všech kol a chytrou elektronikou. Jeho plochý šestiválec vyráběl výkon 444 koní.

1993 - McLaren F1

Zdroj: McLaren

Maximální rychlost: 355 km/h

Byl to ale až slavný McLaren F1, který všem vytřel zrak. Nebylo to ani tím, že se stal prvním vozem, který překonal hranici 350 km/h, ale spíš svou technologickou nadřazeností, která všem vyrazila dech. Ještě dnes se fanoušci s otevřenými ústy obdivují zlatem obloženému motorovému prostoru nebo propracované aerodynamice. Auto mělo dvanáctiválec o výkonu 987 koní a jako nejrychlejší auto světa vydrželo celých 12 let.

2005 - Bugatti Veyron EB 16.4

Zdroj: Bugatti

Maximální rychlost: 408,47 km/h

Veyron je vlastně novodobou obdobou McLarenu F1. Jde o první sériově vyráběné auto, které překonalo rychlost 400 km/h. Dobře známý je ale fakt, že k tomu potřebuje speciální gumy a klíč, který vůz překonfiguruje a pošle dotaz do továrny, zda se může o rekord pokusit. Auto při této rychlosti může jet jen pár minut, pak vypije svou obrovskou palivovou nádrž. To ale není nic proti ničemu. Díky své rychlosti, extrémní pořizovací ceně a šíleným nákladům na provoz, patří tomuto vozu čestné místo v pomyslné síni slávy automobilové historie.

2007 - SSC Ultimate Aero TT

Zdroj: SSC

Maximální rychlost: 412,28 km/h

Veyron ale nedržel rekord dlouho. Je zvláštní, že jeho rychlost se podařilo překonat výrobci, který neměl ani zdaleka takové prostředky jako všemocný koncern Volkswagen. Americké SSC postavilo vzhledově sice nenápadný, ale aerodynamicky promyšlený vůz Ultimate Aero TT poháněný přeplňovaným osmiválcem o výkonu 1183 koní. I když se vozu vyrobilo méně než 20 kusů, pořád šlo v roce 2007 o nejrychlejší sériový automobil světa. Bugatti si to ale nenechalo líbit a už o tři roky později s Veyronem Super Sport uzmulo rekord zpět. Tentokrát díky rychlosti 431 km/h.

2017 - Koenigsegg Agera RS

Zdroj: Koenigsegg

Maximální rychlost: 447,19 km/h

V posledních letech se rychlostní rekord posouvá jen pomalu. V roce 2017 jej zaznamenal Christian von Koenigsegg se svým modelem Agera RS. Auto má dvojitě přeplňovaný benzinový osmiválec o výkonu 1341 koní. K tomu samozřejmě šasi i karoserii z valné části z kompozitních materiálů. Vzniklo jen 25 kusů. Auto nyní zůstává oficiálně nejrychlejším vozem světa.

2019 - Bugatti Chiron Super Sport 300+

Zdroj: Bugatti

Maximální rychlost: 490,48 km/h

Už fakt, že je rychloměr Bugatti Chiron cejchovaný do 500 km/h, dával fanouškům naději, že padne nový rychlostí rekord. Za začátku letošního srpna se auto vydalo na testovací okruh Ehra-Lessien, kde letělo rychlostí přes 490 km/h. Jenže v tuto chvíli nejde o produkční vůz. Auto, které rekord zajelo, je předsériový prototyp modelu Chiron Super Sport. Proto jej aktuálně nelze uznat a Koenigsegg tak zůstává nejrychlejším vozem světa. Něco nám ale říká, že se rekord brzy vrátí do Francie, i když se automobilka dušuje, že už jí o maximální rychlost dávno nejde.
Reklama
Autosalon TV