Reklama
Motorky

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
Zdroj: tiskový servis Yamaha

Není tomu ještě tak dávno, kdy byli jezdci na čtyřkolkách považováni za bezohledné rozorávače mezí, rušiče zvěře v lesích a vůbec všude, kde se tito "desperáti" ukázali, byli vnímání negativně. Dlužno dodat, že ne vždy neoprávněně. Doba se ale vyvíjí a prostředí kultivuje, což se mimo jiné projevuje tím, že z někdejší škodné se stali uznávaní pomocníci v rozličných pracovních úlohách od tahání břemen v těžkém terénu, přes odklízení sněhu, odsávání psích exkrementů ve městech až po vozbu lesáků do těžko přístupných míst a představují i klíčová vozidla horské služby. Neodpadává samozřejmě ani zábavní faktor, i když ten zůstává zájmem relativně malé, ale věrné skupiny nadšenců.

Práce všeho druhu

Yamaha je tuzemským motoristů známa především jako jeden z největších světových výrobců motocyklů, mnohem méně lidí ví, že usilovala také o výrobu vlastních aut a výrazně se uplatnila jako konstruktér úspěšných motorů (Ford, Volvo, Toyota aj.), které to svého času dotáhly až do formule 1. Portfolio výrobků japonské firmy ale už několik desetiletí obsahuje také pracovní, volnočasové a sportovní čtyřkolky. Na českém trhu se nyní nabízí ucelená modelová řada těchto rozličných strojů a redakce Autosalonu měla možnost vyzkoušet si takříkajíc od každého něco. V těžkém terénu jsme strávili velmi hutné odpoledne a zatímco čtyřkolky stačilo vzít wapkou, lidská těla byla zralá na masáž a výměnu některých orgánů.
Reklama

ATV Grizzly a Kodiak

Stroje, které se většině laiků vybaví, když se řekne "čtyřkolka", patří do kategorie ATV, tedy pracovních čtyřkolek. V praxi jde o robustní otevřená vozidla do těžkého terénu s pohonem všech kol, která mohou pohánět různě objemné motory. Samozřejmostí jsou rozmanité výbavové prvky a možnost připojení celé řady pracovního příslušenství pro specifické účely. V případě Yamahy jde o řady Grizzly a Kodiak, z nichž ta první první patří mezi všestrannější a výkonnější volnočasové stroje, zatímco Kodiak má v popisu práce především pracovní úkoly.

Uživatelsky přívětivá čtyřkolka Kodiak je navržena pro zemědělce, lesníky a pracovníky v průmyslu, kteří potřebují odolné užitkové vozidlo pro náročné úkoly v extrémních podmínkách. Pohon zajišťuje buď základní, ale hbitý a lehký jednoválec o objemu 421 cm3 nebo nový motor MK II o objemu 686 ccm s vysokým točivým momentem. Tento výjimečný tahoun vybavený kompaktním podvozkem a pohodlným sedadlem pro celodenní komfort může převážet kromě jezdce také náklad o hmotnosti 120 kg (140 kg - silnější verze) a táhnout až 600 kg. Díky převodovce Ultramatic® CVT s plynulým řazením a mechanickému řazení 2WD/4WD je tato čtyřkolka ideální pro tažení a každodenní práci.

Mimo širokou škálu přípojného příslušenství lze u slabšího modelu přiobjednat také uzávěrku diferenciálu (větší motor ji má sériově), pro obě varianty pak hliníkové ráfky nebo posilovač řízení. 

Volnočasové stroje Grizzly se dodávají zásadně s lehkým a výkonným sedmistovkovým motorem, jehož agilita je plně srovnatelná s konkurenčními agregáty s o 100 - 150 cm3 vyšším zdvihovým objemem. Model Grizzly 700 se dodává s jednou z nejvyšších standardních výbav ve své kategorii a zahrnuje přední naviják WARN Pro-Vantage 2500, jehož výkon vás vytáhne i z těch nejhorších situací. Díky nosnosti 140 kg a možnosti tažení až 600 kg je tato volnočasová čtyřkolka ideálním partnerem pro lov, rybaření a kempování, zastane však v případě potřeby i spoustu práce.

Grizzly je pro sportovní jízdu vybaven tlumiči plněnými dusíkem, u kterých lze nastavit předpětí a které tak umožňují různá nastavení odpovídající proměnlivému zatížení. Jedná se také o jediný model ve své třídě vybavený kotoučovými brzdami na všech kolech. Jízdu významně zpříjemní posilovač řízení, nechybějí LED světla, multifunkční displej a další technické vymoženosti.      

Sportovní SSV

Nová řada Wolverine ohlašuje příchod nové generace adrenalinových dvoumístných a čtyřmístných modelů SSV, tedy strojů, které mají volant a sedí se v nich vedle sebe jako v autě. K dispozici je ve verzích s motory o objemu 850 nebo 1000 cm3, přičemž k oběma verzím je možné mít jak dvou, tak čtyřmístné uspořádání budky, což je vcelku unikátní záležitost.

Já jsem měl možnost vyzkoušet litrovou specifikaci "autíčka" a rozhodně to stálo za to. Člověk uvyklý jízdě v autě se za volantem cítí bezpečněji než na klasickém "quadu", jede ale o to větší rychlostí, k čemuž má Wolverine vynikající předpoklady. Řadový dvouválec mí opravdu páru, kterou k hnacím kolu velmi bezprostředně žene variátorová převodovka.

Vybírat lze ze tří režimů jízdy:  Sport, Trail a Crawl, již z výroby nainstalovaným navijákem WARN a agresivními pneumatikami Maxxis Carnivore. Pro sport v nejtěžším terénu je velmi dobře nadán i podvozek, což má pozitivní efekt v tom, že čím rychleji přes nerovnosti letíte, tím lépe pracuje a člověk má pocit, jako by seděl na žehličce. Rázy se příliš nepřenáší ani do posilového řízení.

K výborným jízdním vlastnostem napomáhají širokoúhlá trojúhelníková příčná ramena a snadno nastavitelné tlumiče FOX. Wolverine má též výrazně vyztužený podvozek.  Verze Special Edition zahrnuje interiérový balíček s osvětlením podlahy a konzole, snadno lokalizovatelnými ovládacími prvky nasvícenými modrými LED diodami a modrým podsvícením přístrojového panelu. To vše v kvalitě interiéru osobního auta a bezpečné omyvatelnosti koberečků na podlahu.
Reklama

Sbalit camelbak a hurá na Dakar

Zlatým hřebem nabídky jsou ryze sportovní až závodní čtyřkolky řady YFM, YFZ a YXZ. Svezení na sedmistovce YFM s manuálním řazením jako na motorce už asi na vždy zůstane jedním z mých vrcholných zážitků z jízdy v terénu. Na rozdíl od menších čtyřistapadesátek umí být tahle čtyřkolka už opravdu "zlá" a je potřeba k ní přistupovat s velkým respektem. Nebo ještě jinak. Opravdu rychle na ní dokáže jet jen ten, kdo už má na rychlých čtyřkolkách něco odjeto. Nadšeného amatéra naopak ráda a snadno vyhodí ze sedla.

S řazením sekvenčního pětikvaltu jako na klasické motorce si na trati připadáte jako na klasické "krosce", avšak s obrovskou porcí trakce a lepší stabilitou.  Model YFM700R SE určený pro závodníky je vybaven celou řadou speciálních prvků, například hlavou s vysokým kompresním poměrem, speciální vačkou a mapováním paliva vycházejícím ze závodních technologií, tlumiči typu piggyback a pneumatikami Maxxis s průměrem 22. Pohon je samozřejmě výhradně zadní s převodem klasickým řetězem.

Tím úplně nej nej modelem je typ YXZ1000R SS s těmi vůbec nejlepšími parametry v kategorii side-by-side. Díky řazení pádly pod volantem ve stylu rallye máte možnost okamžitého řazení bez spojky pod plným plynem na dosah ruky. A se systémem řízení rozjezdu aktivovaným prostřednictvím procesorem řízeného systému řazení rychlostních stupňů bez spojky YCC-S se mu při rozjezdu z místa jen tak něco nevyrovná. Model YXZ1000R SS je vybavený 14" litými hliníkovými koly s 29" pneumatikami Big Horn a přeladěným dlouhozdvihovým odpružením.
Reklama

Diskuze

Jan - 30.09.2022 09:45:50
Máte v textu hromadu chyb, asi by stálo za to si to po sobě přečíst, než to zveřejníte. A bohužel nemáte v článku hodně podstatnou informaci: které modely a v jaké kategorii jsou schváleny pro provoz na pozemních komunikacích. Případně i ceny.
Tomáš - 28.09.2022 12:46:12
Měl jsem jezdit na té akci v Hammer centrum bohužel až v sobotu a to zhatilo počasí tak jsem se nepovozil jen pěšky a očima

Yamaha je známá díky svým motocyklům, ale věděli jste, že chtěla vyrábět i osobní auta?

Podívejte se na přehled vozů, které vznikly ve spolupráci s japonským výrobcem motocyklů
15.09.2021 17:58
|
0
Reklama

Test: Yamaha TMAX 560 je králem mezi skútry. Geniálně kombinuje komfort a jízdní potěšení

Motocyklová stavba stroje má na kvalitu jízdy zásadní vliv. Zadarmo to ale není
04.10.2020 08:32
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV