Reklama
Bonusy k TV pořadu

Žádná pravá kůže ani jiné luxusní materiály, nová auta jsou a budou plná odpadků

Plastové láhve, rýžové slupky, staré džiny a mnoho dalšího najdeme v nových a budoucích autech
Zdroj: Škoda Auto

Na ekologii se dnes klade větší důraz než kdykoliv před tím. Většina korporací i menších firem se proto snaží čerpat z přírodních nebo recyklovaných materiálů, které jsou pochopitelně šetrnější k životnímu prostředí. Výjimkou nejsou ani výrobci automobilů, jenž ve svých modelech hojně využívají například recyklované plastové láhve, rybářské sítě, kov a přírodní suroviny jako cukrová řepa, okrasné traviny nebo bambus. To ale zdaleka nejsou všechny.

Cukrová řepa z Dobrovic

V poslední době se v oblasti ekologické výroby hodně angažuje také mladoboleslavská Škoda Auto, která neustále přichází s novými řešeními. „Je naším požadavkem stát se průkopníkem v otázkách udržitelnosti. Tohoto záměru se ujímáme komplexně a klademe si mnohem širší cíle, než jsou pouze naše flotilové emise CO2. Sázíme tak důsledně i na výzkum a používání ekologicky získávaných materiálů a například prověřujeme, jak bude v budoucnu možné využívat materiály, jakými jsou třeba kokosová vlákna nebo rýžové slupky," vysvětluje Johannes Neft, člen představenstva Škoda Auto za oblast Technického vývoje.

Nedávno si automobilka dokonce nechala jeden udržitelný přírodní materiál patentovat. Pomocí speciální metody barví plátky cukrové řepy, aby díky nim vytvořila v interiéru charakteristický design. Automobilka odebírá tento materiál přímo z obce Dobrovice ležící nedaleko hlavního závodu v Mladé Boleslavi. Takto je možné se vyhnout dlouhým dodavatelským řetězcům a optimalizovat uhlíkovou stopu.

Další udržitelný materiál získala Škoda z traviny rodu ozdobnice. Její vlákna je možné příslušným způsobem zpracovat a použít například pro obložení dveří. Zbytkové organické materiály z výroby se zase hodí jako ekologická surovina. Lze je dále zpracovávat, aniž by bylo nutné používat další materiály. Proto se snižuje potřeba výchozích průmyslově vyráběných materiálů.

Konkrétně pak u modelu Škoda Enyaq iV tvoří potahy sedadel ze 30 procent přírodní vlna, která je certifikovaná podle přísných požadavků, a zbývajících 70 procent látky polyester získaný z recyklovaných PET lahví. Také u kůže dbají Mladoboleslavští na udržitelnou výrobu. Kůže v barvě koňaku je vyrobena bez použití jakýchkoliv chemikálií. Namísto nich se pro její vyčinění používá extrakt z listů olivovníku.

Trabant předběhl dobu

Škoda ale není zdaleka jedinou značkou, která recyklované a přírodní materiály využívá. Nejhojněji využívanou surovinou jsou recyklované plastové láhve, jenž končí v interiérech většiny moderních vozů. Automobilky také recyklují staré součástky svých modelů a následně je využívají v těch nových. V takovém případě se nejčastěji recyklují materiály jako plast, kůže, ocel, hliník případně i guma. Takové elektrické BMW i3 je recyklovatelné až z 95 procent. Do budoucna mnichovský gigant plánuje vytvořit vozidla, která budou ze stoprocentně recyklovaných materiálů a 100 % recyklovatelná.

Ekologie a udržitelnost se nevyhýbá ani luxusním automobilům. Svou vizi ekologické výroby představilo například i Bentley. Vymyslelo například lak karoserie s pigmentací uměle vyrobené z popela rýžových slupek. Interiéru by pak měla dominovat sedadla čalouněná tkaninou z vedlejších produktů vzniklých při výrobě vína. Další prvky budou sice kožené, ovšem už jen veganské. Dřevo by pak bylo pouze z přirozeně popadaných stromů, navíc nějakou dobu uchovávaných v rašeliništích, řekách či jezerech.

S hodně kontroverzními řešeními přišla také americká automobilka Fisker. Ta na svém prototypu demonstrovala materiály z vylovených rybářských sítích, starého oblečení, celulózových vláken nebo třeba gumového odpadu. Renault zase používá textilie vzniklé z bezpečnostních pásů, textilních zbytků a recyklovaných plastových lahví. Lexus pro změnu představil vůz, v němž je podlaha a ovladače na volantu ze zuhelnatělého cedrového dřeva, kterému se v Japonsku říká Jakisugi. Výplně dveří potom mají vlákna využívající recyklovaný kov.

Některé automobilky na izolaci kabiny od okolního hluku, a to zejména od motorového prostoru, používají džínovinu. Na izolační směs se ale používá mnoho dalších produktů. Třeba recyklované bavlněné oblečení, kokosová vlákna, slupky od sójových bobů nebo například obilné plevy. Používání poněkud netradičních materiálů ale samozřejmě není novinkou. Stačí si vzpomenout na trabant z duroplastu. Mnoho výrobců automobilů se však soustředí na to, aby jejich materiály byly co nejvíce recyklovatelné a zároveň veganské. Prostě žádná pravá kůže a podobně.
Reklama

Diskuze

nikdo_nekdo - 12.02.2022 08:16:23
tak v podstate proti znovu vyuziti materialu nic nemam, vlastne to i povazuji za celkem rozumne ... s cim ale tvrde nesouhlasim je cena ... preprodavat odpad za cenu zlata je pekne prasarna
Teftedhv - 10.02.2022 03:57:16
Hoší vsichni jste čuráci

Škoda má parádní sportovní auto. Speciál se znovuzrodil podle dobové dokumentace

Škoda 1100 OHC Coupé atakovala ve své době rychlost 200 km/h
07.02.2022 15:59
|
3
Reklama

Škoda Fabia se brzy oblékne do sportovního dresu. Ukázala se ve verzi Monte Carlo

Auto se bude zřejmě nabízet s dostupnými motory vyjma základního. Jde hlavně o stylové doplňky
02.02.2022 09:20
|
6

Škoda Enyaq Coupé RS iV už má svou českou cenu. Je nejdražší, ale s pořádnou výbavou

Auto má výkon 220 kW. Elektřinu uchovává baterie o kapacitě 77 kWh. Výbava je bohatá
01.02.2022 15:42
|
8

Řidiči se překrýváním registrační značky snaží vyhnout pokutě. Výjimečně jim to může i projít

Vše se odvíjí od toho, zda auto jede či naopak stojí, jestli je překrytá celá značka nebo jen část
28.05.2024 14:00
|
0

Evropská unie zařízla už i nejlevnější auto s pohonem všech kol. Příznivci značky smutní

Úspěšný mini crossover Suzuki Ignis se nyní doprodává i za ceny hluboko pod 400 tisíc korun
23.05.2024 16:30
|
5
Reklama

Tesla Model Y jezdí jako nejlevnější auta na trhu. Zato si ale umí pořádně nahlas pšouknout

Málokdo tuší, že crossover Elona Muska je tím nejprodávanějším autem na světě. Otestovali jsme ho
18.05.2024 18:13
|
3

Až 100 tisíc korun na nové auto nebo jeho opravu. Někteří řidiči mají nárok na speciální příspěvek

Stát proplatí 70 procent z celkové pořizovací ceny vozu. Žádat o příspěvek je možné opakovaně
17.05.2024 07:50
|
2
Reklama
Autosalon TV