Reklama
Bonusy k TV pořadu

Řídit formuli 1 může každý, stačí mít rozumnou velikost bot a nebýt tlustý. Překvapivě to není drahé

Někteří lidé po svezení doslova vyskakovali radostí, říká v rozhovoru muž, který organizuje stáž F1
Zdroj: Ivan Hitka pro Autosalon.tv

Projet se v monopostu formule 1 je snem nejednoho fanouška slavné závodní série. V dnešní době ho lze ale splnit! Je totiž možné objednat si stáž na jednom ze známých závodních okruhů, osahat si ho nanečisto ve formuli 4 a pak strávit několik kol za volantem formule 1. „Už jen dostat se do blízkosti monopostu F1 a dotýkat se ho je pro běžného člověka určitě nevšední zážitek,“ říká v rozhovoru pro Autosalon Ivan Hitka, majitel bratislavské cestovní kanceláře HITKA, která právě takové akce pro Čechy a Slováky už 18 let zprostředkovává.

Na jakých okruzích lze s formulí 1 jezdit?

Protože se sám řadím mezi fanoušky formule 1, rozhodl jsem se navázat spolupráci se společností AGS Formule 1, která na stáže využívá okruh Var (Circuit de Luc en Provence) a jednou až dvakrát ročně také okruh Paul Ricard. Díky tomu jsme mohli pro české a slovenské zákazníky připravit jednodenní stáž F1 spojenou s řízením skutečného monopostu. A jde o velmi oblíbený produkt. Máme individuální zájemce, skupiny kamarádů a jednou jsme měli i firemní akci s 22 účastníky. Nyní však již delší dobu využíváme stáže spíše od společnosti LRS Formula, která má v nabídce více okruhů i více monopostů F1 - jeden dokonce s výkonem až 750 koní!

Do kokpitu se ale asi nevejde každý. Jaké jsou limity pro účastníky?

Základní limity jsou přesně určené. Podmínkou je věk minimálně 25 let a samozřejmě řidičský průkaz. Výška je maximálně 188 cm, hmotnost do 100 kg a řeší se i velikost boty, která může být nejvýše 44. Z toho je patrné, že ne každý se do monopostu formule 1 vejde.

Vaše cestovní kancelář se zaměřuje hlavně na lyžařské zájezdy. Jaký je mezi vašimi klienty o F1 zájem?

I když se výše zmíněné limity pro účastníka obejít nedají, zájem je značný. Nejde ale jen o ně. Hezky se projeví třeba ega některých majitelů sportovních aut, kteří si někdy najdou nejrůznější výmluvy a do monopostu F1 si netroufnou usednout. Je totiž zásadní rozdíl mezi řízením supersportu na rovné dálnici a formulí na okruhu. Tam můžete při brzdění před zatáčkou dosáhnout přetížení až 4 G. To ale samozřejmě neznamená, že jsme mezi klienty majitele supersportů neměli, byli tu dokonce i amatérští závodníci.

Existuje nějaká šance pro ty, kteří se do F1 nevejdou? Třeba že by se na okruhu projeli v jiném speciálu?

Nemám to přímo ověřené, ale zřejmě by pro někoho, kdo nesplní limity F1, byl možný závodní prototyp LPM3 typu LeMans. Stáž na tomto autě je také k dispozici. Ale bohužel, neexistuje nic, co by nahradilo jízdu ve formuli 1. Vždyť váží 550 kg a má výkon 650 koní! Nikde jinde se na čtyřech kolech nedá zažít to, co v takovém monopostu.

Jak den s formulí 1 probíhá?

Na okruhu je potřeba být ráno před 7:45, zapsat se, občerstvit a převléci se do výstroje pilota. Začíná to briefingem o pravidlech jízdy na okruhu a k jízdě ve formuli 4 či dvoulitrové formuli Renault. Obvykle se ještě uspořádá jedno kolo mikrobusem po okruhu s komentářem instruktora k ideální jízdní stopě. Pak následující jízdy s F4. Na trati přitom mohou být tři až čtyři monoposty, ale nejde o žádné závody. Vše je přísně organizované. Piloti dostávají mezi dvěma jízdami instrukce. Netoleruje se nebezpečná jízda a při nerespektování pokynů hrozí i okamžité ukončení stáže bez náhrady.

Pak už je oběd a od dvou hodin odpoledne začíná vytoužená jízda s formulí 1, kdy si každý odjezdí objednaný počet kol. Na trati je přitom sám, nemusí tedy sledovat zpětná zrcátka. Výhodou je, že na trati jsou kuželkami vyznačené body pro silné brzdění či apexy v zatáčce, protože kdyby brzdil účastník stáže podle svého citu, určitě by to bylo zbytečně brzy. Součástí zážitku je pak i takzvaný křest s třímístnou F1, který jednoznačně doporučuji. Žádný účastník stáže totiž zatáčkami nepojede tak rychle jako profesionál a garantuji vám, že při ostré jízdě se závodníkem se v zatáčce nedokážete ani nadechnout.

Byl jste už někdy svědkem nějaké nehody nebo vážnější události?

Jde paradoxně o celkem bezpečnou akci. Hlavně proto, že si žádný účastník ani netroufne jen přiblížit se k jízdním limitům monopostu. A i kdyby přišel výjimečně schopný jezdec, ten jeden den mu na okruhu stačit nebude. Nevím tedy o žádném našem klientovi, který by měl nějakou nehodu se škodou. Eviduji jen dvoje hodiny, které byly způsobeny špatným brzděním, přílišným přidáním plynu v zatáčce nebo špatně zařazeným rychlostním stupněm. Bylo to ale bez poškození vozu i svodidel. Když formule zůstane na asfaltu, přijdou mechanici se startérem a účastník může pokračovat dál v programu. Mimochodem, hodiny jsem předvedl i já sám na okruhu Paul Ricard. Bylo to ve formuli 4, která má vlastní elektrický startér, takže jsem mohl pokračovat dál bez cizí pomoci.

Předpokládám, že jsou lidé také pojištění.

Účastník má základní pojištění v ceně stáže. A i kdyby monopost kompletně rozbil, neplatí ho celý. Spoluúčast je v případě osmiválcové F1 čtyři tisíce eur, za poplatek 190 eur ji ale lze snížit na dva tisíce. Pokud ale například pojedete s monopostem F1 Williams FW33, je spoluúčast už vyšší.

Je možné spojit s akcí ještě nějaké další služby?

Většinou jsme klientům zabezpečovali jen služby na okruhu, ale často po nás chtějí také ubytování nebo místní transfery, ať už limuzínou či vrtulníkem. Zajišťovali jsme také tlumočníka. Ale byli i tací, kteří si kromě stáže u F1 objednali třeba plavbu na 24metrové luxusní jachtě včetně posádky a večeři ve špičkové restauraci na francouzské riviéře. Pro firemní skupinu jsme zase organizovali výlet to Saint-Tropez s prohlídkou města, návštěvou v místní vinárně a vyhlídkovou plavbou. Takže ano, stáž u F1 se dá spojit i s jinými zajímavými aktivitami.

Jaké jsou bezprostřední reakce lidí, kteří se jízdy ve formuli 1 zúčastní?

Cestovní kancelář provozuji 33 let a ještě nikdy jsem neviděl účastníka zájezdu vyskakovat radostí, že se ho zúčastnil. Až tady u F1 jsem to zažil. To je totiž zážitek na celý život. A tak i pro mě bylo příjemné vidět jejich nefalšované nadšení z námi zprostředkovaného zážitku. Mimochodem, i proto doporučuji, aby se akce zúčastnili třeba dva tři lidé, kteří se dobře znají a mohou pak po jízdě ještě dlouho své zážitky sdílet.

A co vy? Projel jste se někdy?

Já jsem typický příklad toho, že pro jízdu v monopostu formule 1 není nutné mít závodnické zkušenosti. Dlouho jsem jezdil s vozem, který měl jen 150 koní a sportovní auta řídil jen krátce. Svou první stáž jsem absolvoval ale už v roce 2007, bylo to ve formuli F1 AGS SH04 na okruhu Var. Později se jsem dostal za volant monopostu Prost AP02, se kterým jsem na okruhu Paul Ricard ujel osm kol. Tam mi delší trať a velkorysé bezpečnostní zóny spolu s předchozími zkušenostmi dopřály si jízdu opravdu naplno užít. Ve stejný den jsem tam řídil i legendární Peugeot 905, který v roce 1993 zvítězil ve slavných závodech 24 hodin Le Mans. To byl pro mě největší zážitek.

Na kolik stáž s formulí 1 vyjde?

Cenové rozpětí je dost široké, je to od 1445 do 16 750 eur za osobu. Svou úlohu v tom hraje úroveň monopostu, okruh a jeho délka, vybavenost či renomé. A samozřejmě také počet objednaných kol. Ale například v té základní ceně už je dvakrát 15 minut s formulí Renault a čtyři kola s F1 Prost nebo Benetton na okruhu Magny-Cours CLUB. Právě tam jezdil i váš kolega Martin Müller.

Budete do budoucna rozšiřovat nabídku o další zajímavá svezení?

Napadají mě třeba speciály WRC. Je pravda, že jsme kdysi už v nabídce WRC měli, kdy se lidé dostali na nejlepší místa k trati a k pilotům. Také jsme nabízeli třeba zážitkové jízdy ve speciálu NASCAR renomovaného amerického týmu. Zájem byl ale v tomto případě minimální, a tak jsme nabídku po čase zrušili. Tohle je ale něco jiného. Nechci se opakovat, ale se čtyřmi koly není nic rychlejšího než monopost formule 1.

A jak se na svezení ve formuli 1 připravoval Muldix? Podívejte se na video:
Reklama

Diskuze

Cyril - 14.06.2023 14:45:19
Takže tohle si škrtám. Mám 190 a boty 46. Co už. Příroda se proti mě spikla.

Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama

Novým monopostům formule 1 dominuje černá barva, protože dokáže auto zrychlit. Nejde totiž o lak

Začátek sezóny Formule 1 se blíží a do světla ramp se tak dostaly nové designy závodních vozů
21.02.2023 10:22
|
1
Reklama

Na Jižní spojce v Praze se objevila formule 1. Po dálnici D1 se přesune až do Ostravy

Monopost je vystaven ve skleněném boxu. Prohlédnout si ho lze třeba i uprostřed noci
25.10.2022 19:30
|
0

Formule 1 bude od roku 2026 jezdit na odpadky. Syntetické palivo má snížit její uhlíkovou stopu

FIA také rozhodla, že se výrazně zjednoduší pohonné jednotky monopostů. Jde o hybridní systém
24.08.2022 08:00
|
0

Audi A4 po 28 letech končí. Nahradí ho nová A5, která vsadila na praktičnosti i umělou inteligenci

Karosářská verze typu sedan zaniká, nahrazuje ji liftback. Auto stojí na nové podvozkové platformě
16.07.2024 16:45
|
0

Škoda Superb Combi se základním motorem je dobrá volba. Nežere a vejde se pod milion

Testovali jsme vrchol mladoboleslavské nabídky se základním benzinovým čtyřválcem
16.07.2024 14:09
|
5
Reklama

Renault Rafale se stal oficiálním vozem francouzského prezidenta. Má unikátní výbavu

Značka Renault se vrací do Elysejského paláce po osmi letech. SUV se ukázalo na přehlídce
15.07.2024 11:00
|
3

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1
Reklama
Autosalon TV