Facelift přiblížil benzinový SsangYong Torres elektrickému. Má to své výhody i důvod k smutku
SsangYong Torres drží i po faceliftu pozici nejlevnějšího velkého SUV s pohonem všech kol na českém trhu a jeho elektrické verzi EVX patří stejný primát mezi velkými elektrickými SUV. Jde o velmi líbivé auto, takže se modernizace netýkala kabátku, ale dotkla se převážně interiéru a výbavy. Přístrojová deska inovované benzinové verze vypadá velmi podobně jako u elektromobilu, dominuje jí tedy jeden velký displej. Místo voliče automatické převodovky v podobě tradiční páky zůstal řidiči jen malý pahýlek, což se nebude líbit každému. Jízdní vlastnosti benzinového a elektrického torresu se stále dost liší. Benzinová verze nabízí více pohodlí a pohon všech kol, ale sráží ji vysoká spotřeba.
Rok od roku lepší prodej značky
Korejská automobilka SsangYong neblaze proslula začátkem 21. století výrobou automobilů, které pravidelně vítězily v soutěžích o nejošklivější vozy světa. Modely jako Rodius či Actyon vyznávaly divoké a disharmonické křivky. Na českém trhu jen paběrkovala, pak se z něj dokonce na dlouhé roky stáhla. V roce 2019 se ale vrátila s novými modely Rexton, Korando či Tivoli, které u konzervativních českých řidičů díky skvělému poměru užitné hodnoty a ceny spolu s tradičním designem vyznávajícím například klasické tlačítkové ovládací prvky zabodovaly.
Značka SsangYong se místo paběrkování začala posouvat na českém trhu s novými auty žebříčky vzhůru. Co, posouvat. Zvlášť v posledních letech vyletěla vzhůru jako raketa! Ještě v roce 2019 jí patřilo s pouhými 99 prodanými vozy 33. místo, o dva roky později už jich prodala přes tisícovku a atakovala první dvacítku. Loni i díky příjezdu nového modelu Torres už SsangYong na českém trhu prodal 3170 nových aut a patřila mu 13. příčka mezi značkami před Opelem, Citroënem, Seatem či Volvem. I letos má SsangYong na českém trhu jistý nový prodejní rekord, vždyť za prvních jedenáct měsíců prodal podle statistik Svazu dovozců automobilů už 3193 aut, z toho 496 torresů.
Zatímco modely jako Rexton, Tivoli či prodejně veleúspěšné Korando designem neurazí, ale ani nenadchnou, Torres, to je jiná liga. Podle mne jde o jedno z nejlíbivějších SUV na českém trhu. Jak v benzinové, tak elektrické verzi EVX, která se stala prvním čistě elektrickým modelem značky. Proto trochu překvapila zpráva, že Torres čeká po jediném roce na trhu modernizace. Facelift se ale nakonec zaměřil téměř výhradně na interiér vozu. Měli jsme možnost otestovat SsangYong Torres v benzinové verzi před modernizací i po ní a zkoušeli jsme i elektrický Torres EVX. Můžeme tedy všechny tři verze důkladně porovnat.
Čistý design potěší, pahýl místo páky naštve
Z vnějšku pozná Torres po faceliftu jen opravdový fajnšmekr. Vpředu jsme změnu nenašli žádnou, vzadu zmizel název SsangYong, protože se automobilka pomalu chystá působit i v Evropě pod koncernovým označením KGM. Zásadních změn však doznala zejména přístrojová deska, která se výrazně přiblížila pracovišti řidiče u elektrického Torrese EVX.
Její dominantou se stal obří jednolitý displej rozdělený na dvě části - tu před řidičem a nad středovým tunelem. Přístrojová deska se tak výrazně vyčistila a zklidnila. Nebudeme plakat, že jsme přišli o tlačítka, protože těch nebylo u Torrese na rozdíl od Rextonu či Koranda příliš ani před modernizací. Řidič měl k dispozici tři displeje. Jeden místo přístrojů, druhý na infotainment a třetí na klimatizaci, nastavování sedadel a jízdních režimů. Nově jsou všechny tyto funkce integrovány do jediného displeje, což sice není přehlednější a řidič někdy trochu tápe, ale lépe to vypadá.
Kvůli čemu naopak pláčeme, to je výměna voliče automatické převodovky. Místo blbuvzdorné klasické páky s kulisou se na středový sloupek přestěhoval pahýlek z elektromobilní verze, kde se řidič dostane ze zpátečky do módu D dvěma ťuknutími přes neutrál, a to samé zpět. Dá se na to časem zvyknout, ale stejně se mi ve stresu několikrát stalo, že jsem se rozjel opačným směrem, nebo vůbec. Tady designové hledisko zvítězilo nad léta prověřeným řešením a jednoduchostí.
Benzinový lépe jezdí, elektrický méně žere peníze
Zatímco v interiéru se benzinová verze po faceliftu přiblížila elektrické téměř k nerozeznání, v jízdních vlastnostech zůstaly relativně velké rozdíly. Do jisté míry i proto, že jsme testovali benzinové Torrese s pohonem všech kol, kdežto elektrický Torres EVX může mít poháněnou pouze přední nápravu.
Možná by rozdíly nebyly tak veliké, kdybychom testovali i benzinové provedení pouze s pohonem přední nápravy, ale pohon všech kol, za který se připlácí rozumných 50 tisíc korun, je hlavním trumfem spalovacího Torrese. Auto totiž působí na českých silnicích včetně těch rozbitých velmi bezpečně a sebevědomě. Testovali jsme všechna tři provedení na největších možných dvacetipalcových kolech a pneumatikymi o rozměru 245/45 R20, ale zatímco benzinové verzi svědčí, té elektrické přinášejí spíše trápení. Podvozek elektrického Torrese EVX nám totiž připadal mnohem tvrdší a méně pohodlný, a navíc horší v zatáčkách. Pochopitelně. Lehčí benzinová verze s pohonem všech kol krouhá zatáčky velmi sebevědomě a zdatně i na kluzkém povrchu, těžší elektromobil s výhradním pohonem přední nápravy trpí zejména v zimních podmínkách silnou nedotáčivostí, se kterou mu nepomůže ani evidentně přitvrzené odpružení.
V jiných ohledech má ale elektrický torres nad tím spalovacím výrazně navrch. Za prvé akustickou pohodou na hladkých silnicích, kdy do interiéru nepronikají zvuky od podvozku. Elektrická verze se chlubí lepší aerodynamikou a mnohem tišším obtékáním vzduchu. Při rychlosti kolem 90 km/h ještě není rozdíl až tak zásadní, ale při dálničních 130 km/h už je znát hodně.
A s tím souvisí i dramatický rozdíl ve spotřebě. Benzinový torres je asi nejžravější velké SUV ve své objemové kategorii (motor 1.5 Turbo). Při žádné z testovacích jízd jsem se nedokázal dostat pod průměr 10 l/100 km. Podrobnější testy prozradily, proč. Zatímco při ustálených 90 km/h si auto řeklo ještě o rozumných sedm litrů na sto, na dálnici se spotřeba vyšplhala na smutných 11,4 l na 100 km. I výrobce udává u verze 4x4 s automatem vysokou spotřebu 9,1 l, u nejúspornější varianty s předním pohonem a manuálním řazením 7,8 l. Dá se jí ale dosáhnout pouze velmi klidnou jízdou. To elektrická varianta udávanou spotřebou 18,6 kWh na 100 km mezi konkurenty nevyčnívá. A i když jsme i tady zaznamenali s těžší nohou mnohem vyšší čísla (mezi 20 a 30 kWh na 100 km), přece jen je při současných cenách velký rozdíl jezdit za 3,50 Kč na kilometr na benzin a za necelou korunu při domácím dobíjení s Torresem EVX.
Oba patří mezi cenové hity
V čem se benzinový a elektrický Torres neliší před faceliftem ani po něm, to je vzdušný interiér s masivními pohodlnými sedadly v první i druhé řadě, bohatou výbavou a hlavně velmi příznivými cenami. Přestože při faceliftu zdražila základní verze Club o čtyřicet tisíc korun na 699 900 korun, patří Torres mezi nejdostupnější velká SUV na českém trhu.
A vzhledem k tomu, že nově lze kombinovat pohon všech kol právě i se základní výbavou Club, byť se k tomu musí připlatit i za novou, a o tři tisíce dražší automatickou převodovku, je Torres aktuálně dokonce nejlevnějším velkým SUV s pohonem všech kol (od 802 700 korun). Přesvědčit se můžete v jejich kompletním přehledu s cenou do jednoho milionu korun v našem katalogu ZDE.
Nejlevnější SsangYong Torres 1.5 GDI Turbo jsme porovnali s novým MG HS ZDE. Variantu s automatickou převodovkou a pohonem předních kol jsme postavili proti podobné Škodě Kodiaq ZDE. A SsangYong Torres s pohonem všech kol jsme srovnali s dalším oblíbeným SUV Hyundai Tucson.
SsangYong Torres EVX si aktuálně drží pozici nejlevnějšího velkého elektrického SUV, jak se můžete přesvědčit v jejich přehledu do milionu korun ZDE. Porovnali jsme jej se Škodou Enyaq ZDE. A nemůže chybět ani porovnání benzinového a elektrického Torrese. Ve stejnojmenné výbavě je sice elektromobil o 87 tisíc dražší, ale také mnohem výkonnější než srovnatelná benzinová verze s automatickou převodovkou a pohonem předních kol. Dá se tedy jen s malou mírou nadsázky napsat, že se elektrický torres prodává za cenu spalovacího. Jeho nevýhodou je ale menší nabídka verzí a absence pohonu všech kol. I proto je ze 496 letos prodaných nových torresů za prvních jedenáct měsíců na českém trhu na českém trhu jen 49 elektrických.