Reklama
Autopunk

Rusové se nemohou dočkat, až si znovu koupí Moskviče. Tvrdí to státem placený průzkum

Šetření provedla ruská společnost pro státní agenturu TASS. Jeho objektivita je proto pochybná
Zdroj: Tiskový servis AZLK

Více než 60 procent motoristů připouští nákup nového Moskviče. S takovou zprávou přišla ve středu ruská tisková agentura TASS, která se odvolává na výsledky průzkumu společnosti Romir, jenž si přímo zadala. Na otázky odpovídalo 718 dospělých Rusů z měst s více než milionem obyvatel. Vzhledem k cenzuře v médiích ale nejde o relevantní zdroj.

Průzkum: Moskvič by si koupil každý druhý

Zpráva ruské tiskové agentury má zřejmě potvrdit nadšení Rusů z domácí produkce a fakt. Každý druhý dotazovaný člověk nad 18 let by si totiž Moskvič koupil, pokud by byl levnější než případná konkurence. Té ale není právě mnoho, protože drtivá většina západních automobilek přestala své vozy v největší zemi světa nabízet.

Lidé si podle TASS přejí pomoci domácí ekonomice. Zhruba pět procent dotazovaných by si Moskvič koupilo i proto, že už takový vůz vlastnilo. Čtvrtina lidí dotázaných přímo v Moskvě by restart produkce Moskviče jednoznačně podpořila.

„Rusové se přizpůsobili ekonomické situaci. A co se týče nahrazování dovozu, jsou zcela optimističtí. Moskvič jistě nebyl luxusní značkou, ale vydobyl si pověst spolehlivého a dlouho sloužícího vozu. Není divu, že většina těch, kteří pozitivně hodnotí návrat Moskviče, jsou starší lidé,“ komentoval výsledky průzkumu šéf společnosti Romir Andrej Milekin.
Reklama

Jedině domácí výroba

O obnovení výroby vozů značky Moskvič hovoří moskevská radnice od chvíle, kdy se francouzská automobilka Renault rozhodla odejít z tamní továrny. Bylo to v reakci na ruský útok na Ukrajinu. Renault odprodal svůj podíl společnosti AvtoVAZ, s tím, že v případě ukončení sankcí má právo na přednostní odkup zpět. Teď je automobilka v rukou institutu NAMI, který patří právě moskevské radnici.

S výrobou klasických vozů se spalovacím motorem má pomoci firma Kamaz, která zatím stavěla hlavně nákladní automobily. Bude technologickým partnerem obnovené značky. Cílem je zajistit dodavatelský řetězec s maximálním zastoupením ruských firem. V plánu je dokonce i výroba elektromobilu, jde ale zatím spíš jen o vizi, než o konkrétní model.

Moskviče patřily mezi legendární sovětské automobily. Osobní vozy se pod touto značkou vyráběly od konce druhé světové války, prvním modelem byl Moskvič 400. Modernější vozy, jako například Moskvič 427, 2137 nebo 2141 se objevovaly i na silnicích Československa. Výroba přežila rozpad Sovětského svazu jen o deset let. Posledním modelem byl Moskvič 2142, který se přestal vyrábět v roce 2001.

Diskuze

Petr - 11.06.2022 00:41:24
lidi mějte rozum, teď rusku nikdo nic nedá - odešli někteří prodejci nejen strojírenské. Tedy musejí si vyrábět to co jde a při tom ví, že do světa se to nevyveze. Tak ať si tam vyrábí o potřebují. Indie taky vyrábí auta co se nedostanou do světa.
Jozef Letko - 09.06.2022 23:22:23
Předpokládám, že Číňané vytáhnou nějaký vhodný sedan ze šuplíku, dodají technologie a většinu dílů, a na kapotu přilepí znak Moskviče.

Rusové chystají obnovu sovětské značky Moskvič. V plánu je i výroba elektromobilu

Moskevská značka bude produkovat auta v továrně, kterou po okupaci Ukrajiny Ruskem opustil Renault
16.05.2022 12:30
|
9
Reklama

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
2

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0
Reklama

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2
Reklama
Autosalon TV