Ani antropologie nepomohla
V článku, který si můžete připomenout výše v odkazu, je celá anabáze
případu popsaná z pohledu zástupců muže, kterého policie z jízdy s formulí
obvinila. Jde o 45letého řidiče z Příbramska, který však obvinění
odmítl. Zastupovala jej společnost Právní ochrana řidičů, která vyšetřování ze strany policie i úřadů popsala jako předpojaté, nehospodárné a svým způsobem amatérské.
"Správní orgán po převzetí případu usoudil, že není jednoznačně
prokázáno, že policií označená osoba skutečně spáchala daný přestupek,
a tak se nabízelo věc rovnou ukončit. Podle našich informací byl ovšem
ze strany policie vyvíjen tlak na předmětný úřad, aby se snažil věc
uzavřít s pokutou a zákazem řízení pro podezřelou osobu," uvedl zástupce vyšetřovaného řidiče Tomáš Blecha.
Zajímal nás ale názor také druhé strany, v tomto případě
konkrétně Městského úřadu v Příbrami, který od policie dostal kauzu
k dořešení. Proto jsme se na postup, ale i výsledek, zeptali tiskové
mluvčí úřadu Evy Švehlové.
Švehlová potvrdila, že policie jim případ opravdu předala jako podezření ze spáchání přestupku spočívajícího v užití vozidla, které bylo k provozu na pozemních komunikacích technicky nezpůsobilé tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožovalo ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. To ale ve včerejším článku označuje Právní ochrana řidičů, která obviněného zastupovala, za nesmysl. "Protože nikdo dané vozidlo nezastavil, tak nelze jednoznačně říct, že vozidlo bylo opravdu nezpůsobilé," tvrdí Blecha.
Eva Švehlová k tomu dodává: „Názor policejního orgánu byl opřen mimo jiné o řadu medializovaných videozáznamů z jízdy předmětné formule po dálnici D4. Proto jsme řešili hlavně to, jestli je vůbec možné jistit totožnost řidiče. Zadali jsme proto Kriminalistickému ústavu Policie České republiky vypracování znaleckého posudku z oboru kriminalistické antropologie. Ze závěru posudku však vyplynulo, že důkazní materiál, zejména díky integrální přílbě, kterou měl řidič při jízdě nasazenu, byl z antropologického hlediska velmi nízké kvality a nebylo tedy umožněno spolehlivě hodnotit a porovnávat antropologické znaky nezbytné k identifikaci konkrétní osoby. Identita řidiče tedy nebyla prokázána tak, jak je vyžadováno legislativou a Městský úřad Příbram proto řízení o přestupku usnesením zastavil.“