Řidiči pod vlivem hodně bourají
Z průzkumu, který si nechala vypracovat Asociace Záchranný kruh, vyplývá, že nehod, při kterých byli řidiči pod vlivem drog, nebo alkoholu každoročně stoupá. V roce 2018 byly návykové látky příčinou nehody v 4900 případech! S drogami v těle sedlo za volant 2,9 % řidičů, přičemž při nehodách, které způsobili, zemřelo 76 lidí.
Často je možné slyšet argumenty uživatelů drog, kdy říkají, že se po jejich použití lépe soustředí. Je to ale nesmysl. Opiáty, ale také alkohol pozornost snižují, řidičům se prodlužuje reakční doba. U amfetaminů nebo kokainu je řidič příliš sebevědomý, agresivní a nepřiměřeně riskuje. U ketaminu, případně u LSD může mít řidič halucinace, rozmazané vidění a bude působit zmateně.
„Žádné drogy za volant nepatří. Samozřejmě platí, že na každého účinkují jinak, záleží na věku, hmotnosti nebo zdravotním stavu. Nikdy ale není jejich vliv pozitivní, a to samé platí i pro alkohol. Úplně nejhorší situace nastává, pokud řidič alkohol a drogy zkombinuje. Zvyšuje tak riziko těžké dopravní nehody až dvěstěkrát,“ vysvětluje Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.