Reklama
Autopunk

Ikonické BMW M30 (E30) z roku 1988 bylo v americké aukci prodáno za absolutní nesmysl. Nebo ne?

Částka 250 000 dolarů je jako z jiné galaxie. Našel se však kupec, který ji vysolil
Zdroj: Bring a Trailer

To, že je trh veteránů značně nevyzpytatelný a rozkolísaný, je známá věc stejně, jako že na některých autech se dá opravdu hodně vydělat. Bezesporu mezi ně patří i BMW M3 generace E30. Jenže příběh exempláře vydraženého na aukčním serveru "Bring a Trailer" za 250 000 dolarů (zhruba 5,7 milionu korun)  zase po nějaké době rozvířil diskuzi, jakou hodnotu veterány skutečně mají a kde se berou lidé platící přemrštěné částky.

Slovy Cimrmana: Ocitl se zcela mimo šachovnici

Aby bylo vše od začátku zasazeno správně do kontextu, podívejme se na pár čísel z trhu. BMW M3 E30 samozřejmě patří k autům, které přinášejí majitelům velmi dobré zhodnocení. Tuto první generaci emtrojky lze koupit v rozmezí 50-70 tisíc eur. Pokud je exemplář opravdu povedený, jsou ceny mezi 80-90 000 eury. Ještě dražší (přes 100 tisíc eur) jsou na trhu kvalitní exempláře speciálních edicí (např. Sport Evolution). 

Jenže nyní se údajně na aukční platformě "Bring a Trailer" prodalo víceméně "obyčejné" BMW M3, byť v perfektním stavu, za neuvěřitelných cca 216 000 eur (250 000 dolarů). Tato částka se vymyká i statistikám samotného portálu (viz. graf).

Což o to, auto je v perfektním stavu

První předpoklad k ospravedlnění vysoké ceny auto splňuje. Je v perfektním stavu. V roce 1988 bylo prodáno prvnímu majiteli v Kalifornii, když pak zemřel v polovině devadesátých let, jeho rodina vůz garážovala a jezdila s ním jen výjimečně. V roce 2010 pak putovalo k dalšímu majiteli do Missouri, který pokračoval v opečovávání tohoto krásného exempláře.

Auto je samozřejmě v původním originálním stavu, je nebourané a pravidelně servisované. Ostatně, nad jeho stavem se můžete rozplývat v přiložené fotogalerii. Přesto nejeden odborník nevěřícně kroutí hlavou, kdo byl ochoten tak nadhodnocenou cenu zaplatit.

U veteránů tvoří cenu i emoce

Trh veteránů je specifický i tím, že kromě technického stavu vozidla a dalších objektivních a měřitelných faktorů hraje při akceptaci ceny obrovskou roli i emoční stránka. Nový majitel dané auto prostě chce "za každou cenu" (pokud je dostatečně bohatý), protože ho např. měl jeho otec, či to je jeho dávný klukovský sen. Nemusí se jednat jen o exkluzivní drahé exempláře, podobné situace vidíme i u nás, a to i na trhu klasických škodovek.
Reklama

Nebo je to celé promyšlená lež a PR?

Cena, která je takhle mimo trh, samozřejmě nahrává i různým spekulacím, a to včetně té, že je celá akce jen vymyšleným divadlem, které přitáhlo k serveru "Bring a Trailer" víceméně celosvětovou pozornost. Nyní tak může být méně znalými lidmi považován za ideální místo, kde mohou prodat svého veterána za skutečně vysokou cenu.

To, zdali obchod skutečně proběhl, a kolik za auto nový majitel (pokud existuje) opravdu zaplatil, ví v současné době jen málokdo. Samozřejmě je ale klidně možné, že někdo takové auto opravdu moc chtěl a cena pro něj nehrála žádnou roli. Vždyť bohatých lidí s láskou k autům je na světě víc než dost...
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tohle jsou nejrajcovnější škodovky, jaké jste kdy viděli. Majitelé veteránů nafotili kalendář

Tváří pro rok 2020 se stala Eva Decastelo. Potěší i pohled na Škodu Tudor, kabriolety a sporťáky
01.11.2019 13:45
|
6
Reklama

Praze došla trpělivost s pseudoveterány pro turisty. Deset z nich okamžitě dojezdilo

Na úřadech byly hlášeny jako sněžné rolby nebo traktory. Přeprava v nich? Riziko pro lidi i ovzduší
27.08.2019 16:00
|
101

Milovníci rychlých aut a veteránů vyrazí do Letňan

Od pátku 9. do neděle 11. listopadu 2018 proběhnou v areálu PVA Expo v Praze-Letňanech výstavy Racing Expo a Classic Expo.
07.11.2018 13:04
|
0

Aktuální trend: ceny osmiválcových youngtimerů letí vzhůru, u některých je ale nutné být ve střehu

Třetí generace BMW řady 5 či Audi V8 jsou tipy pro dobrou investici, o Jaguar S-Type ale zájem není
17.05.2021 16:41
|
0

Cesta k velké čtyřkolce s pořádným motorem a rozumnou cenou? Nový SsangYong Rexton jde do prodeje

Volba pro ty, kteří neřeší logo na chladiči, ale hledají především praktičnost a robustnost
15.05.2021 21:04
|
5
Reklama

VW Tiguan Allspace prošel modernizací, oproti kratšímu sourozenci ho však u motorů vzali zkrátka

Mimořádně oblíbený prodloužený tiguan má po faceliftu spoustu nových technologií. Ne ale všechny
13.05.2021 10:40
|
0

Zahraniční média novou Škodu Fabia vesměs chválí. Přesto se nad jednou věcí podivují

Malé auto z Mladé Boleslavi zaujalo novináře z jiných zemí. Jejich reakce se většinou shodují
12.05.2021 08:11
|
37
Reklama
Autosalon TV