Reklama
Archiv - Testy

Znovuzrozené MINI – s pěti dveřmi po faceliftu

Znovuzrozený Mini se dožil třetí generace, je jediným z malých britských automobilů, které přežily do dnešní globální doby...
Zdroj: Tom Hyan

Novodobou řadu Mini třetí generace, vyvinutou pod taktovkou BMW Group jako reminiscenci originálu, tvoří základní hatchback poprvé ve třídveřové i pětidveřové verzi (projekt F56/F55), ojedinělý kabriolet (F57), nyní pětidveřové kombi Clubman (F54) a také odvozené SUV Countryman ve druhé generaci (F60). Poprvé přicházejí pětidveřové verze, prodloužilo se nejen kombi, ale alternativně rovněž hatchback, v novém provedení značený výmluvně 5 Door. Rozvor náprav je nyní prodloužen o 72 mm, celková délka vzrostla o 161 mm, šířka je stejná a výška jen o 11 mm větší. Samozřejmě, především se zvětšil objem zavazadlového prostoru ze 211 na 278 litrů, po sklopení opěradel zadních sedadel až na 941 litrů. Vzhledem k charakteru rodinného vozu vypouští 5 Door sportovní verzi John Cooper Works (JCW)...

MINI – stále jede z Oxfordu...

Počátkem prosince 2016 opustil výrobní závod v Cowley u Oxfordu třímiliontý Mini nové řady po patnácti letech výroby, která se zvýšila ze 300 až na 1000 automobilů denně. Přes dva miliony vozů Mini se exportovalo. Základ produkce nadále zůstává ve Velké Británii, vedle konečné montáže v Oxfordu (už od roku 1913 to byla automobilka Williama Morrise) vznikají tradičně karosářské výlisky a podsestavy ve Swindonu a zážehové motory v novém závodě BMW Plant v Hams Hallu. Od roku 2014 z továrny vyjíždí třetí generace Mini, která v letošním roce doznala mírného faceliftu a řady zlepšení, jež BMW Group označuje LCI (Life Cycle Impuls/Innovation). Popsané změny platí pro třídveřový Hatchback, pětidveřovou verzi a také atraktivní kabriolet.

MINI – pětidveřová verze v oblibě

Vyzkoušeli jsme pětidveřový hatchback, nabídnutý se zážehovým dvoulitrovým čtyřválcem, který tvoří spolu s odvozenými tříválci 1,5 l základní nabídku. Ve stejných objemových třídách jsou k dispozici rovněž motory vznětové, málo známá nejmenší verze zážehového tříválce 1,2 l už z palety zmizela. Všechny motory jsou přeplňované, zážehové se zvýšeným tlakem přímého vstřikování benzinu, což zvyšuje účinnost, tedy výkon, ale zároveň snižuje spotřebu paliva. Novinkou je alternativní zástavba sedmistupňové dvouspojkové převodovky DCT, která u vybraných typů nahrazuje klasický šestistupňový automat s kapalinovým měničem momentu, protože řadí rychleji (k dispozici jsou i páčky pod volantem pro přímé řazení). Naše varianta zážehového dvoulitru v modelu Mini Cooper S nabídla výkon 192 koní (141 kW), což umožňuje zajímavé jízdní zážitky! Všechny motory prošly nejen revizí pro snížení spotřeby a emisí, ale i zmenšením hmotnosti. Například protihlukové kryty motoru jsou nyní z uhlíkových kompozitů.

MINI – komunikativní převodovka

Novinkou je také komunikace převodovky DCT s palubní navigací, která upravuje automatizované řazení podle profilu zadané trasy. Modulární platforma UKL s nezávisle zavěšenými čtyřmi koly, známá i z malých BMW X1, X2 a 2 Active Tourer, je nyní přece jen pro Mini komfortněji naladěna při zachování sportovních jízdních vlastností, takže usnadňuje jízdu po rozbitých českých silnicích. Ostatně jízdní vlastnosti Mini jsou vynikající, nikoli nadarmo je automobil srovnáván s motokárou, ale lehkosti originálu nedosahuje. Doba se změnila, bezpečnost a pohodlí si vyžádaly daň v někdy až příliš vysoké hmotnosti moderních automobilů, a to přesto, že se konstruktéři u nového Mini chlubí jejím snižováním.            

MINI – nenápadné úpravy

Mnohé úpravy nejsou na první pohled patrné, ale při bližší prohlídce vozu vyjdou najevo! Například velká pozornost byla věnována aerodynamice, zadní sloupek D je aerodynamicky optimalizován konkávní plochou, záď na odtokové hraně ukončuje výrazný spoiler. Vtipný detail představují koncové svítilny v designu britské vlajky. Nové jsou hlavní světlomety Matrix LED, pozměněný multifunkční volant a dotykový šestiapůlpalcový displej, elegantní kola z lehké slitiny, zjednodušený znak Mini, posílená konektivita Mini Connected a větší možnosti individualizace. Známý otočný ovladač iDrive doplňuje částečně hlasové ovládání důležitých funkcí (zatím němčina a angličtina). Zůstává zachována páka ruční brzdy, zatímco Mini Clubman nebo Countryman už mají elektrickou, stejně jako nechybějí oblíbené spínače na přístrojové desce v leteckém stylu. Kvalitní provedení vozu a jeho interiéru se sériovým či volitelným příslušenstvím odpovídá pozici značky na trhu a příslušné ceně, která vždy převyšuje půl milionu korun českých.

Reklama

Autor testu: Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV