Známe nejhorší silnice Česka. Smutný vítěz je znovu z Prahy
Projekt vymoly.cz existuje už sedm let a za tu dobu nahlásili motoristé více než 7 tisíc silničních výmolů. Přes 42 % z nich je k dnešnímu dni opraveno, ale stále přibývají nové, které na opravu teprve čekají. A nejspíš budou čekat dlouho. Nejvíce výmolů, které motoristé letos reportovali, se nachází na komunikacích Středočeského kraje. Po hlasování více než 118 000 lidí si anticenu Nejhorší silniční díra v republice již potřetí odnáší pražská ulice U Seřadiště. Provoz zde je velmi hustý, ale fakt, že za ty tři roky neprošla rekonstrukcí, není jen problémem silničářů. V tomto případě prý zasahují i majetkoprávní vztahy, které opravu doposud blokovaly. Podle dostupných informací se ale tato ulice opravy dočká již brzy.
Na druhém místě se po hlasování zoufalých řidičů umístila silnice u obce Okřešice na Vysočině. Ta si své umístění už ale nezaslouží, protože ji silničáři již stihli opravit. Třetí skončila silnice u obce Lhota Rapotina v Jihomoravském kraji, která je v katastrofálním stavu a její oprava je prý zatím v nedohlednu.
Do projektu vymoly.cz je aktuálně zapojeno téměř 5 tisíc aktivních uživatelů z celé ČR a jejich počet nadále roste. Jeho hlavním cílem ale rozhodně není kritizovat práci silničářů, ale pomocí efektivního komunikačního kanálu právě spojovat motoristy a správce silnic, což potvrzuje i Ministerstvo dopravy. To má právě díky tomuto projektu celkem ucelený přehled o tom, jak probíhají práce silničářů, které úseky byly opraveny a jak se tím přispělo k bezpečnosti silničního provozu.
Interaktivní mapu se všemi výtluky najdete zde.
Jak vyřešit srážku se silnicí?
Nejde jen o samotný monitoring dosti zbědovaného stavu silnic. Projekt také radí, jak se zachovat ve chvíli, kdy vám díra v sinici zničí kolo nebo třeba i část auta. Následujících pět bodů vám dá návod, jak takovou situaci řešit.
1. Umožní-li to bezpečnost na komunikaci, vše (auto, výtluk a jeho okolí) je přímo na místě potřeba zdokumentovat (fotografie, videa, svědecké výpovědi). V případě nepojízdnosti auta doporučujeme kontaktovat asistenční službu vlastní pojišťovny.
2. Úhradu následků takové nehody lze žádat po vlastníkovi komunikace. U dálnic a silnic I. třídy je to stát. V případě silnic II. a III. třídy jsou to kraje, na jejichž území se rozbitý úsek silnice nachází. Místní komunikace vlastní obce.
3. Za škodu odpovídá vlastník komunikace mj. v případě, že řidič díru nebo výtluk na silnici nemohl předvídat nebo nebyly dostatečně označené (např. dopravní značkou „nerovnost vozovky“). Vlastníci komunikace, respektive její správci, mívají uzavřeno pojištění odpovědnosti, ze kterého se škoda může hradit.
4. Každá situace se vždy posuzuje podle konkrétních okolností (dodržení předepsané rychlosti vs. stav vozovky atd.).
5. Neodškodní-li vlastník komunikace, rychlejším a jednodušším řešením je úhrada opravy z havarijního pojištění (zvlášť u škod, kde došlo k rozsáhlejšímu poškození než jen např. k proražení pneumatiky – u havarijního pojištění je totiž potřeba počítat ještě se spoluúčastí).