Zapomeňte na Cayenne. Terénní Porsche 911 je legenda
Nejdříve trocha historie. Porsche 911 SC Safari automobilka v roce 1978 vyrobila kvůli účasti v tehdy neuvěřitelně náročném závodě East African Safari Rallye. Tento závod ve své době patřil mezi ty nejnáročnější na světě. A zcela právem. Terén byl nevyzpytatelný a ne každý jezdec či závodní speciál byl schopen ostrý závod vydržet. 5000 kilometrů dlouhá trasa ale Porsche svědčila a obě nasazená auta se celý závod držela na předních příčkách. Jenomže těsně před cílem jedno najelo na kus skály, což ho zbrzdilo natolik, že skončilo na čtvrtém místě. Další posádce se vedlo o něco lépe, když se umístila na místě druhém.
Replika k nerozeznání od originálu
Tento jediný závod stačil k tomu, aby se ze zvýšené a nafouklé 911 stala legenda. Své o tom ví i závodní jezdec Erik Brandenburg, který v roce 2007 nastoupil právě s tímto, ovšem ne originálním, autem do moderní Transsibiřské rallye. Sice nevyhrál, ale velkou část závodu hrdě ukazoval zadní lampy i továrním Cayennům. Jeho přestavba klasické 911 v rallye monstrum měla úspěch, a i samotný Erik se do auta zamiloval.
Po návratu se proto rozhodl, že postaví další tři repliky, přičemž jedna z nich je teď v Belgii na prodej. Jako základ k přestavbě Erikovi prosloužil podvozek 911 SC z roku 1978, který ale dostal řadu výztuh. Z modelu Carrera pak pochází agregát o objemu 3,2 litru, který nabízí 320 koní. Erik k tomu vsadil na krátké zpřevodování a hlavně na monstrózní pneumatiky.
Ty jsou obuty na 16palových kolech, mají rozměr 215/85. Vydrží takřka vše, ale nejlépe jim je v písečných dunách a na šotolině. Auto má pohon zadních kol a nechybí mu ani samosvorný diferenciál. Chybí mu ale posilovač řízení, což prý ale při jízdě nakonec vůbec nevadí. Jen vzhledem k tomu terénnímu obutí je potřeba počítat s tím, že na asfaltu a v nižších rychlostech není auto úplně komfortní. Ale kdo by u takového auta čekal a chtěl komfort? Pochybujeme, že by se někdo takový našel.