Zákaz mytí aut v trenkách. Nejdivnější dopravní předpisy světa
Je doba cestování a dovolených, na které se stále větší počet milovníků výletů a dobrodružství vydává autem. Je ale dobré si důkladně nastudovat zákony a pravidla, která platí jak v cílové destinaci, tak v zemích, kterými budete projíždět. Ačkoliv většina pravidel bývá napříč takřka celým světem podobná, najdou se jisté specialitky, nad kterými zůstává rozum stát.
Nejbizarnější dopravní, ale i jiné zákony mají asi v Americe, ale i některá evropská pravidla umí pobavit. Všechna mají společný fakt, že jsou v zákonech zakotvena desítky let a takřka se na ně zapomnělo. Ale jednou za čas se může najít „dobrá duše“, která na nich bazíruje. Přinášíme vám seznam zákonů a předpisů, které nás zaujaly nebo prostě jen pobavily.
Čistota nadevše
Pokud nejste velkými milovníky čistých vozů a neřešíte ani pár týdnů zaschlou špínu na karoserii, dejte si na ruských silnicích pozor. Špinavá auta jsou tu totiž nezákonná a za takový vůz vám může být udělena pokuta. Navíc o tom, jestli auto je, nebo není špinavé, rozhoduje policista, který vás zastavil.
V San Franciscu sice můžete jezdit se špinavým autem, ale když se ho rozhodnete umýt, nesmíte to za žádných okolností dělat ve spodním prádle. A v Thajsku zase nesmíte za volant bez košile, respektive alespoň nějakého svršku.
V Itálii si musíte dát pozor na přepravu svého psího miláčka. Ten totiž musí mít po celou dobu jízdy zapnutý bezpečnostní pás. V Německu pás pro domácí mazlíčky povinný není, ale zvířátko musí být důkladně zajištěno proti pádu. A u zvířat ještě chvilku zůstaneme. Když vyrazíte na výlet do arabských emirátů, nezapomeňte, že tu mají velbloudi absolutní přednost.
Malá potřeba, velký problém
Znáte to. Jedna káva na cestu a za pár kilometrů už zoufale vyhlížíte čerpací stanici s veřejnými záchody. Když ale nic takového nepřijde, musíte zastavit u krajnice. Pokud to ovšem uděláte v Anglii, musíte potřebu konat u zadní pneumatiky a pravou rukou se u toho dotýkat auta. Jak to praktikují dámy, netušíme.
I v Dánsku mají svérázné zákony. Jeden například nařizuje, abyste před jízdou zkontrolovali prostor pod autem. To, kdyby pod ním někdo pracoval nebo si tam hráli děti. A ještě se vrátíme do Německa. Tam je mimo zákon postaveno vyjíždění palivové nádrže do nuly. Když vám tak dojde na cestě palivo, doufejte, že nenarazíte na policii.
Pozor na velryby
Baví i Lucembursko, kde všechna auta musí povinně mít přední stěrač. A to i auta, která nemají přední sklo. Zajímavý je zákon z americké Alabamy, který zakazuje řídit se zavázanýma očima. Myslíte, že je to přeci jasné. No, asi ne, protože něco nebo někdo muselo zákonodárce k podobnému nařízení inspirovat.
Zajímala by nás i inspirace zákona, který platí v Connecticutu. Tam totiž nesmíte střílet z auta velryby. A v Americe ještě chvilku zůstaneme. V kalifornském Glendale totiž klidně můžete vyskočit za jízdy z auta, ale jen v rychlosti 65 km/h. A pokud někdy vyrazíte na výlet do kansaského městečka Derby, dejte pozor na to, aby vám neskřípaly pneumatiky. Můžete za to jít až na měsíc do vězení. A ještě zmíníme Aljašku. Tam totiž nesmíte cestovat se psem, který je přivázaný ke střeše…