Reklama
Archiv - Zprávy

Vysmívaná ikona. Toyota Prius slaví 20 let

Na počátku všeho bylo odhodlání Japonců změnit svět a díky popularitě hollywoodských hvězd se to povedlo. Dříve hojně odsuzovaný hybridní Prius dnes slaví dvacet let existence a po boku ostatních modelů Toyota hrdě stojí coby oblíbená alternativa k běžným vozům.
Zdroj: Toyota

Projekt odstartoval v roce 1993, kdy se největší automobilový gigant na světě rozhodl posunout svět aut do 21. století. Projekt se proto jmenoval G21, samotný název Prius se zrodil až později. Nebyl to ale úplně ten stejný Prius, jaký si koupíte dnes, přestože princip jeho fungování prozatím nikdo nezměnil.

První generace se etablovala zpočátku výhradně na japonském trhu a jako koncept zde byla představena již v roce 1995. Pod kapotou tvořil součást hybridního ústrojí 1,5litrový atmosferický motor, který se později ukázal také v sériové produkci. V roce 1997 konečně došlo k celosvětovému předvedení vůbec prvního fullhybridu s názvem Prius. Byl schopen na jeden litr paliva urazit až 28 kilometrů, což v tehdejších měřítkách představovalo neuvěřitelné zlepšení.

Dodnes nepřekonán

Trvalo to ještě další dva roky, než ekologicky orientovaná veřejnost začala Priusu věřit. Následně však odstartoval boom, jehož dopady si pořádně uvědomujeme teprve v současnosti. Žádný další vůz, který přišel s něčím tak zásadně novátorským, se nedočkal podobného úspěchu a rozšíření. Nejblíže je tomu v současnosti se svým plně elektrickým Modelem 3 severoamerická automobilka Tesla Motors.

Až v roce 2008 sice mohla Toyota oslavit první milion aut, pak už to však šlo rychle. Druhý milion přišel už o pouhé dva roky později, roce 2013 Priusů jezdily tři miliony a v lednu letošního roku pak padla i hranice čtyř milionů. Prius, který je na trhu už ve své čtvrté a nesrovnatelně modernější generaci, je tak nejprodávanějším hybridem planety.

Všechno nejlepší!

Popřejme tedy Priusu vše nejlepší k jeho dvacetinám. Možná, že vy sami zrovna jeho stylu neholdujete, ale za to, jakým způsobem uvedl hybridní technologie do mainstreamu, si respekt rozhodně zaslouží. A kdyby vám design Priusu přišel moc vesmírný, ale baterie pod plechovým hávem se vám přesto zamlouvají, rozhodně připomeňte si náš test ojetého Aurisu Hybrid, který ukrývá shodnou techniku s aktuální generací Priusu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV