Vybíráte málo pokut. Pražští strážníci mají přitvrdit, půjdou i po koloběžkách
Stejskal asi nečekal, že se dokument dostane na veřejnost. Jinak by jistě volil mírnější slova. Žijeme ale v době, kdy i automobilky mají velký problém utajit své nové modely, takže únik drsně znějícího dopisu nás vlastně ani nepřekvapuje. Spíše nás překvapuje jeho forma i obsah, protože pan ředitel si vůbec nebere servítky.
Stejskal se v dokumentu, na který se detailně můžete podívat zde, podivuje nad tím, že počet zjištěných a řešených přestupků proti veřejnému pořádku v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl o polovinu, tedy o víc než pět tisíc přestupků. Navíc prý policisté vykázali pokles ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojeném ukládání sankcí. Podle Stejskala si právě za to ponesou případné důsledky všichni strážníci, tedy jak ti, kteří pracují dobře, tak ti, kteří se po centru Prahy jen procházejí. Ostatně v dokumentu Stejskal doslovně píše, že procházet se po městě mohou strážníci ve svém volnu, nikoliv ale v pracovní době - jako by jejich smyslem nebyla přítomnost v ulicích, ale kasírování.
Vymáhání pokut a pravidelný report
Krom tohoto dokumentu má Stejskal v plánu poslat strážníkům ještě další upozornění na špatnou pracovní morálku. Každý strážník, který takové upozornění obdrží, pak bude mít na nápravu jeden měsíc. Pokud se mu náprava nepodaří, budou z toho pro něj vyvozeny důsledky.
Od 1. srpna ale městské strážníky kromě rozdávání pokut a hlídání veřejného pořádku čeká ještě jedna netradiční povinnost. Každý den totiž budou muset svému řediteli posílat e-mail s informacemi, kolik pokut rozdali a kolik přestupků zaznamenali. Zaměřit se přitom nemají pouze na opilé turisty, kterých je v létě Praha plná, ale také na cyklisty a ty, kteří jezdí na koloběžkách nebo segwayích. Právě těm je asi nejjednodušší uložit pokutu a splnit tak požadavky ředitele Stejskala. Ten pak dodal, že alespoň bude vědět, kolik koloběžkářů policisté pokutovali.
Není pochyb o tom, že cyklisty či jezdce na koloběžkách, pokud jezdí nebezpečně, je potřeba pokutovat. Bohužel si ale myslíme, že výsledkem budou také vynervovaní policisté, kteří budou pokutovat každou hloupost jen proto, aby splnili kvóty. A jeden by si přitom myslel, že je klesající počet přestupků znakem dobré práce policie. No, asi ne.
Represe místo koncepce
Hlavní město Praha se přitom snaží už nějakou dobu občany dostat z aut a naučit je používat hromadnou dopravu nebo jiné alternativní způsoby osobní přepravy. Kola, elektrokola, koloběžky, elektrické longboardy a jiná „přibližovadla“ jsou v současné době pro mnoho lidí pohodlným, moderním a hlavně ekologickým přepravním způsobem. Město by mělo být rádo, že alespoň část občanů je schopna svůj vůz nechat doma.
Místo toho, aby na tento trend úřady reagovaly úpravou cyklostezek, cyklopruhů a také zákonů, vyšlou do ulic větší počet strážníků, kteří si na ně mají posvítit. Přitom mnohdy není vůbec jasné, jaká pravidla pro daný stroj vlastně platí. Doba jde velmi rychle kupředu, ale je smutné, že zástupci města na to umí reagovat jen a pouze represemi. Kdo pak chce auto opravdu vyměnit za jiný způsob přepravy, končí často v právním vakuu, kde musí čelit vynervovaným a nepřipraveným strážníkům s bločky. A podle dokumentů, které sepsal ředitel městské policie, se to asi jen tak nezmění...
Vyjádření ředitele
Ve chvíli, kdy se dokument dostal na veřejnost, vyjádřil se k němu pan ředitel ještě jednou. Ve druhém dopise mimo jiné uvádí, že je na území MČ Praha 1 každý den spácháno několik desátek tisíc přestupků ve veřejném pořádku a přestupků v dopravě, z čehož strážníci vyřeší z objektivních důvodů jen menší část. Činnost strážníků však musí odpovídat objektivním podmínkám, ve kterých svou práci vykonávají, a nesmí být v rozporu s povinnostmi, které jim ukládá zákon. Těmito přestupky jsou velmi negativně dotčeni nejen občané, ale také návštěvníci hlavního města Prahy.
On sám prý postupuje na základě povinnosti vedoucího zaměstnance a dále prý nelze tolerovat, aby jakýkoliv strážník protiprávní jednání na ulici přehlížel a neučinil zákonem stanovená opatření. Obě jeho vyjádření k práci policie naleznete zde.