Reklama
Archiv - Testy

Vůdce smečky. Nová Škoda Octavia RS

Pořád nemůžete přijít čtyřočku na chuť? Nevadí, jako bolestné totiž škodovka nadělila faceliftovaná Octavii RS deset koní navíc a o dost lepší jízdní vlastnosti.
Zdroj: archiv Prima

V našich českých srdíčkách má Octavia RS speciální místo. Ony ho tam vlastně mají všechny rychlé škodovky historie - erko, stotřicítka i Rapid. K těmto exkluzivním podpultovkám se za minulého režimu probojovávala dělnická třída jen velmi ztuha. Jejich vlastnictví ukazovalo nejen jistou společenskou prestiž, ale v tehdejším mrzkém výběru socialistické mototechny i určité autařské gurmánství. Touhu po rychlých škodovkách si Česi přednáší i do současnosti, protože třetí generace Octavie RS se na našem území prodalo skoro deset tisíc, což je víc než desetkrát tolik než té první. Označení RS tak nese každá 10. prodaná Octavia a zhruha dvě třetiny z nich jsou verze RS TDI.

K samotnému faceliftu se myslím nemá cenu vracet. Verze RS je se svým robustnějším nárazníkem ke kontroverzním světlům z mého pohledu nejmilosrdnější. Čím? Odvádí od nich trochu pozornosti a “ereso tak, čistě subjektivně, vypadá ze všech faceliftovaných Octavií nejlépe. Jakkoliv si na předek ještě zvykám, zadní lampy se mi líbí moc. Charakteristický tvar písmene C je v nich elegantně zaoblený, což hezky kontrastuje s jinak ostrými linemi auta. Jinak nejsou na RS žádné další změny. Pojďme tedy k tomu hlavnímu - technice.

Silnější, ale ne rychlejší

Popisovat jízdní vlastnosti Octavie RS je tenký led, to dobře vím. Nechme teď emoce chvilku stranou a bavme se o autě. Parádní disciplínou nejsilnější Octavie vždy byla snadno dostupná rychlost v reálném světě. To musíte uznat i v případě, že Octavii opravdu nenávidíte. Setřást dobře řízený benzínový kombík (má lepší vyvážení než liftback) je na okreskách těžký úkol. To se po faceliftu nezměnilo. Dvoulitr TSI navíc posílil o 10 koní na celkových 230. Rozdíl však nepoznáte. Důležitější spíš je, že pořád táhne s neuvěřitelnou lehkostí od dvou tisíc otáček až k omezovači. Je pořád tím nevýbušnějším a nejspontánnějším turbomotorem v této kategorii aut.

Příjemnou změnou je “uvěřitelnější” zvuk, do kterého už tak nezasahuje umělý Sound Sympozer. Verze s automatickou převodovkou DSG dokonce při řazení docela zábavně  střílí do výfuku. To je fajn. Horší je ale využitelnost výkonu při akceleraci z utažených zatáček. Faceliftovaný Golf GTI tohle vylepšil jemnějším přenosem výkonu na kola, ale u Octavie se shodnou technikou zůstalo vše při starém. Škodovka se vydala jinou cestou. Jakou?

Kouzlo zadku   

V diskusi nad světly se trochu ztrácí daleko důležitější změna, kterou je širší zadní náprava (+ 38 mm). Původně šlo jen o to, aby nebyla zadní kola v blatnících tak utopená, ale pak technici na širší rozchod naladili tlumiče s pružinami a výsledek funguje stejně dobře jako polití živou vodou. V rychlých zatáčkách je RS stabilnější a zvládá neskutečnou porci rychlosti. Nejvíc je ale změna chování podvozku poznat při rychlých změnách směru. Přepněte stabilizaci do režimu Sport a najednou dokáže auto lépe využít svou hlavní přednost - masu převisu za zadní nápravou.

Reklama

Octavia najednou své zadní nápravě víc věří a bez velkého přemlouvání vám dovolí lehký, plynulý skluz bez panických zásahů stalilizačního systému. Při něm auto příjemně kontrolujete rychlým řízením bez zbytečných záseků. To je klíčová změna faceliftu. Překvapivě to není deset koní výkonu navíc, ale lépe naladěný stabilnější podvozek, který dělá Octavii RS po faceliftu rychlejší. U naftové verze se třeba úpně ztratilo ono lehké zhoupnutí v tlumičích po rychlejším pohybu volantem. Auto ho krásně ustojí širším zadkem. Automobilová Kim Kardashian? Tak trochu.

Tlačítek ubylo, ruční brzda zůstává

I po faceliftu navíc Octavii zůstává mechanická ruční brzda a to je skvělá zpráva. Ani tak ne pro verzi s jednou hnanou nápravou, ale u RS TDI 4x4 jsme se na kluzné ploše mohli o její účelnosti několikrát názorně přesvědčit. Auto ručkou rozhodíte a krásně na odsazenou záď navážete plynem. Stabilizace zasahuje až v okamžiku, kdy podle divokých korekcí volantu pozná, že situaci nemáte pod kontrolou. Pak nesmlouvá a zasáhne.

Modernizovaný interiér moc změn nenabízí. Kromě decentně upravené grafiky přístrojů je tu nový infotainment s plně dotykovým displejem a online službami Škoda Connect. Dotyková rozhraní v autech moc nemusím, protože sice hezky vypadají, ale obvykle se hůře ovládají, což je i případ masivního 8,2 palcového displeje v RS. Naštěstí to zachraňuje multifuknční volant se starými dobrými tlačítky. Škoda také doplnila paletu bezpečnostních a asistenčních systémů.

Reklama

Facelift Octavii RS rozhodně prospěl. K vyšší rychlosti nečekaně přihazuje také trochu zábavy při  řízení. Byla by velká škoda si toho nevšimnout a nad čtyřokým eresem jen tak mávnout rukou. A ještě jedna věc. Nebojte se benzínové verze. Při klidné jízdě se dá jezdit dlouhodobě kolem 6 litrů, a když se budete chtít svézt, je těch pár litříků navíc bohatě vyváženo rychlostí, o které se nafťáku ani nazdá.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV