Vůdce smečky. Nová Škoda Octavia RS
V našich českých srdíčkách má Octavia RS speciální místo. Ony ho tam vlastně mají všechny rychlé škodovky historie - erko, stotřicítka i Rapid. K těmto exkluzivním podpultovkám se za minulého režimu probojovávala dělnická třída jen velmi ztuha. Jejich vlastnictví ukazovalo nejen jistou společenskou prestiž, ale v tehdejším mrzkém výběru socialistické mototechny i určité autařské gurmánství. Touhu po rychlých škodovkách si Česi přednáší i do současnosti, protože třetí generace Octavie RS se na našem území prodalo skoro deset tisíc, což je víc než desetkrát tolik než té první. Označení RS tak nese každá 10. prodaná Octavia a zhruha dvě třetiny z nich jsou verze RS TDI.
K samotnému faceliftu se myslím nemá cenu vracet. Verze RS je se svým robustnějším nárazníkem ke kontroverzním světlům z mého pohledu nejmilosrdnější. Čím? Odvádí od nich trochu pozornosti a “ereso tak, čistě subjektivně, vypadá ze všech faceliftovaných Octavií nejlépe. Jakkoliv si na předek ještě zvykám, zadní lampy se mi líbí moc. Charakteristický tvar písmene C je v nich elegantně zaoblený, což hezky kontrastuje s jinak ostrými linemi auta. Jinak nejsou na RS žádné další změny. Pojďme tedy k tomu hlavnímu - technice.
Silnější, ale ne rychlejší
Popisovat jízdní vlastnosti Octavie RS je tenký led, to dobře vím. Nechme teď emoce chvilku stranou a bavme se o autě. Parádní disciplínou nejsilnější Octavie vždy byla snadno dostupná rychlost v reálném světě. To musíte uznat i v případě, že Octavii opravdu nenávidíte. Setřást dobře řízený benzínový kombík (má lepší vyvážení než liftback) je na okreskách těžký úkol. To se po faceliftu nezměnilo. Dvoulitr TSI navíc posílil o 10 koní na celkových 230. Rozdíl však nepoznáte. Důležitější spíš je, že pořád táhne s neuvěřitelnou lehkostí od dvou tisíc otáček až k omezovači. Je pořád tím nevýbušnějším a nejspontánnějším turbomotorem v této kategorii aut.
Příjemnou změnou je “uvěřitelnější” zvuk, do kterého už tak nezasahuje umělý Sound Sympozer. Verze s automatickou převodovkou DSG dokonce při řazení docela zábavně střílí do výfuku. To je fajn. Horší je ale využitelnost výkonu při akceleraci z utažených zatáček. Faceliftovaný Golf GTI tohle vylepšil jemnějším přenosem výkonu na kola, ale u Octavie se shodnou technikou zůstalo vše při starém. Škodovka se vydala jinou cestou. Jakou?
Kouzlo zadku
V diskusi nad světly se trochu ztrácí daleko důležitější změna, kterou je širší zadní náprava (+ 38 mm). Původně šlo jen o to, aby nebyla zadní kola v blatnících tak utopená, ale pak technici na širší rozchod naladili tlumiče s pružinami a výsledek funguje stejně dobře jako polití živou vodou. V rychlých zatáčkách je RS stabilnější a zvládá neskutečnou porci rychlosti. Nejvíc je ale změna chování podvozku poznat při rychlých změnách směru. Přepněte stabilizaci do režimu Sport a najednou dokáže auto lépe využít svou hlavní přednost - masu převisu za zadní nápravou.
Octavia najednou své zadní nápravě víc věří a bez velkého přemlouvání vám dovolí lehký, plynulý skluz bez panických zásahů stalilizačního systému. Při něm auto příjemně kontrolujete rychlým řízením bez zbytečných záseků. To je klíčová změna faceliftu. Překvapivě to není deset koní výkonu navíc, ale lépe naladěný stabilnější podvozek, který dělá Octavii RS po faceliftu rychlejší. U naftové verze se třeba úpně ztratilo ono lehké zhoupnutí v tlumičích po rychlejším pohybu volantem. Auto ho krásně ustojí širším zadkem. Automobilová Kim Kardashian? Tak trochu.
Tlačítek ubylo, ruční brzda zůstává
I po faceliftu navíc Octavii zůstává mechanická ruční brzda a to je skvělá zpráva. Ani tak ne pro verzi s jednou hnanou nápravou, ale u RS TDI 4x4 jsme se na kluzné ploše mohli o její účelnosti několikrát názorně přesvědčit. Auto ručkou rozhodíte a krásně na odsazenou záď navážete plynem. Stabilizace zasahuje až v okamžiku, kdy podle divokých korekcí volantu pozná, že situaci nemáte pod kontrolou. Pak nesmlouvá a zasáhne.
Modernizovaný interiér moc změn nenabízí. Kromě decentně upravené grafiky přístrojů je tu nový infotainment s plně dotykovým displejem a online službami Škoda Connect. Dotyková rozhraní v autech moc nemusím, protože sice hezky vypadají, ale obvykle se hůře ovládají, což je i případ masivního 8,2 palcového displeje v RS. Naštěstí to zachraňuje multifuknční volant se starými dobrými tlačítky. Škoda také doplnila paletu bezpečnostních a asistenčních systémů.
Facelift Octavii RS rozhodně prospěl. K vyšší rychlosti nečekaně přihazuje také trochu zábavy při řízení. Byla by velká škoda si toho nevšimnout a nad čtyřokým eresem jen tak mávnout rukou. A ještě jedna věc. Nebojte se benzínové verze. Při klidné jízdě se dá jezdit dlouhodobě kolem 6 litrů, a když se budete chtít svézt, je těch pár litříků navíc bohatě vyváženo rychlostí, o které se nafťáku ani nazdá.