VOLVO XC40 – Překvapení s tříválcem
VOLVO XC40 – Všechno nové
Světová premiéra crossoveru Volvo XC40 byla na zvláštní akci v Miláně, protože Volvo Cars se většiny autosalonů nezúčastňuje. Porotci COTY neměli vůz k dispozici ani na populárních Tannistesten 2017 v Dánsku, ale zřejmě jediná prezentace koncem roku a následné testování sedmi finalistů COTY 2018 v Mortefontaine u Paříže je přesvědčily natolik, že určili Volvo XC40 evropským Vozem roku 2018. Cenu přebíral Hakan Samuelsson, prezident Volvo Cars, v předvečer Ženevského autosalonu 2018, kde měl následující den typ XC40 teprve autosalonovou premiéru...
Porotci v minulých letech nešetřili body ani pro sérii vozů na větší platformě SPA (Scalable Product Architecture), ale Volvo XC90 ani později S90/V90 na titul nedosáhly (nové XC60 v COTY 2018 bohužel nepostoupilo mezi finalisty). Teprve Volvo XC40 na druhé kompaktní platformě CMA (Compact Modular Architecture), vyvinuté ve spolupráci s čínským vlastníkem automobilky Geely Holding, ovšem se shodnými pohonnými jednotkami VEA (Volvo Engine Architecture), po součtu bodů překvapivě uspělo, a to se značným náskokem před šesti dalšími finalisty. Dalších třicet nových automobilů se do finále neprobojovalo.
VOLVO XC40 - Podruhé vítězem SUV
Volvo XC40 je po Peugeotu 3008 druhým automobilem kategorie SUV, který dobyl tento prestižní evropský titul. Předobrazem kompaktního SUV byla designová studie Volvo Concept 40.1, a to spolu s dalším pětidveřovým konceptem 40.2, jenž je základem připravovaného sedanu (liftbacku). Na neobvyklých tvarech vozu se podílel Rakušan Max Missoni, jenž uplatnil tzv. robotický design, takže se XC40 opravdu liší od konkurence! Lze ovšem říci, že se tvary XC40 proti Conceptu 40.1 změnily jen v drobných detailech, a to je dobře. Také od nové platformy CMA si výrobce hodně slibuje. Ta poslouží nejen automobilům Volvo, ale i čínským Geely Auto a revolučním Lynk&Co, jež budou v prodeji on line a počítá se s nimi pro sdílení více uživateli (o výrobě prvního typu 01, kompaktního SUV, se uvažuje v belgickém Ghentu spolu se spřízněným Volvem XC40). Podobně jako velká platforma SPA z Volva série 60 a 90 je také CMA určena pro klasické, hybridní i elektrické vozy; zadní čtyřprvková náprava CMA s nezávisle zavěšenými koly však má obvyklé vinuté pružiny místo příčného listového pera z laminátu.
Dvoulitrové čtyřválce, zážehové (T) a vznětové (D), jsou od uvedení vozu k dispozici ve verzích T4, T5 a vznětových D3/D4, většinou s osmistupňovou samočinnou převodovkou Geartronic (Aisin) a pohonem všech kol AWD. Novinkou je odvozený zážehový tříválec T3 (1,5 litru) o výkonu 115 kW (156 k), který jsme krátce prověřili ve vyobrazeném voze (pohon FWD, tedy jen přední nápravy).
VOLVO XC40 -Tři nebo čtyři válce?
Přestože je XC40 nejmenším Volvem, rozhodně to není malý automobil! S celkovou délkou 4,4 metru, šířkou 1,86 metru a výškou 1,65 metru poskytuje prostorný interiér. Nejprve jsme okusili čtyřválec D4 (dodávají se jen dvoulitry), kde nás poněkud překvapilo ovládání samočinné převodovky. Na krátkou volicí páku s přenosem by-wire si opravdu musíte zvyknout, její jízdní funkce R (zpět) a D (vpřed) se z neutrálu N aktivují každá dvojím následným pohybem páky ve stejném směru (údajně ochrana před samovolnou aktivací). K dispozici je také volič jízdních režimů (Eco, Comfort, Dynamic a Individual). Zvědavi jsme ovšem byli na nejnovější zážehový tříválec T3, který nás naopak příjemně překvapil. Možná, že svou roli sehrál lepší kontakt s vozem díky manuální šestistupňové převodovce, ale i tak výkon 115 kW (156 koní) při 5000 otáčkách za minutu a vrchol točivého momentu 265 N.m v nejpoužívanějším rozsahu 1850 až 3850 otáček jsou velmi dobré, motor 1,5 litru je dostatečně pružný, ani při pomalém pojíždění ve městě nemusíte dolů až na dvojku, trojka to zvládne! A spotřeba? Kolem sedmi litru benzinu na stovku kilometrů.
VOLVO XC40 - Bohatá výbava, ale...
Jak se stalo již u značky Volvo zvykem, interiér vyniká kvalitním dílenským zpracováním i obdobně kvalitními materiály, příjemnými na dotyk. Téměř vše se ovládá na velkém středovém displeji 8“ nebo 12,3“, pro nastavení některých funkcí je však bezpečnější zastavit, stejně jako pro integraci mobilního telefonu, jenž lze dobíjet indukčně (výbava na přání). Druhý testovaný automobil bohužel neměl couvací kameru; u prvního poskytovala dobrý obraz dění za vozem, protože jinak přes dlouhé zadní sloupky a také pro dole zkosený tvar druhého zadního bočního okna je výhled dost omezený. Inu, daň zvláštnímu designu zádě, takže připlatit za kameru rozhodně doporučujeme! Hovořit u Volva o bohaté výbavě prvky aktivní i pasivní bezpečnosti je vlastně nošením dříví do lesa, v mnoha směrech je švédská značka průkopníkem. A závěr? Tříválec není žádným handicapem, běžný řidič ani nepozná, že má o jeden hrnek méně!
Autor testu: Tom Hyan