Reklama
Archiv - Zprávy

Ve Volvu už nikdo nezemře, rozhodla se automobilka

Kdybychom vám řekli, že po roce 2020 už v žádném autě nikdo neutrpí smrtelnou nehodu, jak by vám to znělo? Docela dobře, že? Tenhle ambiciózní cíl si vytyčila automobilka Volvo!
Zdroj: VOlvo

Na silnicích totiž stále umírá obrovské množství lidí a Volvu to nedává spát už šedesát let. Přesně tak dlouho uplynulo od doby, kdy tento švédský výrobce aut vynalezl tříbodový bezpečnostní pás, který zachránil život milionům lidí. A je to také doba, odkdy automobilka začala své bezpečnostní prvky sdílet s ostatními.

Pro nás Čechy mohou být tyto kroky obzvlášť důležité. Naše silnice totiž patří v Evropské unii k těm nejnebezpečnějším. Dopravní nehody jsou v ČR také nejčastější příčinou úmrtí osob při mimořádných událostech. Ve Volvu věří, že mnohým nehodám se dá předcházet. A to hlavně za pomoci nejnovějších technologií.

Dohled na dálku - Volvo Care Key

Půjčujete vůz dětem, ale bojíte se, že na tom s řízením nejsou ještě úplně nejlépe? Od roku 2021 chce Volvo své vozy vybavit speciálním klíčem zvaným Care Key. Ten majiteli auta umožní omezit jeho rychlost, pokud ho například půjčuje nezkušeným řidičům.

Další novinkou, jejíž oznámení nezůstalo bez reakcí, jsou palubní kamery, které na základě chování řidiče poznají, je-li pod vlivem omamných látek nebo zda se vůbec plně věnuje řízení. Vůz takto třeba zjistí, když má řidič problém s udržením auta v jízdním pruhu, když extrémně pomalu reaguje, dlouho se nedotkl volantu nebo usíná. V takovém případě vůz nejprve aktivuje podpůrné bezpečnostní systémy a prostřednictvím vizuálních a akustických výstrah povzbuzuje řidiče, aby si počínal pozorněji. Jestliže řidič nereaguje, kontaktuje jej operátor asistenční služby prostřednictvím systému Volvo On Call. Pokud po delší dobu nedochází ke zlepšení situace, vůz začne zpomalovat a v krajním případě, když na nic z uvedeného řidič skutečně nereaguje, sám zaparkuje se zapnutými výstražnými světly u krajnice. Podrobně bude fungování monitorovacího systému upřesněno před jeho uvedením na trh začátkem příští dekády.

Sýčkům, kteří se v reakci na chystané novinky zaklínají proklamacemi o omezování osobní svobody, je dobré připomenout, že systém samozřejmě zasáhne pouze v případě, kdy bude evidentní, že chování řidiče vede k dopravní nehodě s následkem vážného nebo smrtelného zranění. Volvo ubezpečuje, že kamery nebudou nahrávat žádný videozáznam a žádná data nebudou shromažďována a už vůbec ne sdílena bez výslovného souhlasu uživatele.  

Zpomalíme, hlásá Volvo

O nebývalý rozruch se Volvo nedávno postaralo i oznámením, že od příštího roku bude maximální rychlost všech nových aut značky omezena na 180 km/h (psali jsme zde) . Zvažuje také využití inteligentního omezovače rychlosti k tomu, aby řidiči nemohli jezdit příliš rychle například okolo škol nebo nemocnic.

Bezpečnost aut je jedním z hlavních faktorů a nutno říct, že automobilky v posledních letech učinily řadu opatření směřujících k jejímu zvýšení. V roce 2007 přišlo Volvo s plánem nazvaným „Vize 2020“. Jeho snahou je učinit nová auta tak bezpečná, že v nich už nikdo nezemře ani se nezraní. Vedle nezkušenosti mladých řidičů (pro něž by mohli jejich rodiče využívat výše zmíněný Care Key) a problému řízení pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek (jež by měl pomoci omezit připravovaný monitorovací systém kamer a dalších senzorů) je to právě jízda vysokou rychlostí, co stojí za většinou nehod na silnicích…

Výše uvedené novinky nejsou omezováním osobní volby či naznačením nesvéprávnosti řidičů, ale mají především vést k obecné diskusi na téma možnosti, či dokonce povinnosti výrobců osobních automobilů udělat vše pro bezpečnost jejich pasažérů i v situacích, kdy řidič sám evidentně není schopen vůz ovládat v mezích bezpečné jízdy.

Volvo a ženy v ohrožení

Možná to zní překvapivě, ale někteří lidé při cestování v automobilu chráněni méně než ostatní. Bezpečnost aut bývala totiž historicky vyvíjena s ohledem na muže průměrné postavy. Dokonce ještě v roce 2019 spousta automobilových značek konstruuje svá auta na základě nárazových testů prováděných výhradně s mužskými figurínami. Z toho důvodu hrozí u žen vyšší riziko zranění při dopravní nehodě, než je tomu u mužů.

Tým Volva sbírá již od 70. let minulého století informace o skutečných dopravních nehodách, chce totiž lépe pochopit, co se během kolize děje a své poznatky promítá do vývoje aktivních i pasivních bezpečnostních prvků. „Díky dlouhodobému sběru dat o dopravních nehodách, které se udály v reálném prostředí, bylo možné určit, k jakým zraněním dochází při různých typech nehod u mužů, žen a dětí,“ uvádí Lotta Jakobssonová, senior technická specialistka na bezpečnost v centru bezpečnosti automobilky Volvo Cars.

Analytika a bezpečnost

V roce 1970 automobilka Volvo zformovala svůj tým pro výzkum dopravních nehod. Ten od té doby shromáždil a analyzoval informace o více než 40 000 vozidlech a 70 000 cestujících. Z těchto informací vyplývá, že jsou zde ženy zastoupeny ve stejném poměru jako muži, a podle automobilky Volvo je na ně brán při testování stejný zřetel. U žen je například zvýšené riziko hyperflexe krční páteře. To je totiž dáno odlišnou anatomií a silou těla. U sedadel Volvo však funguje systém ochrany proti hyperflexi páteře, který je tvořen kombinací unikátní robustní opěrky hlavy a chytrého designu sedadel, které chrání hlavu i páteř.

Při dopravní nehodě hrozí u žen také vyšší pravděpodobnost poranění hrudníku než u mužů, což je dáno jeho rozdílnou stavbou a pevností. Inovativní systém komplexní ochrany v případě bočního nárazu zvyšuje prostřednictvím inteligentní struktury celkovou bezpečnost vozu. Pravdou je, že systém SIPS v kombinaci s bočními airbagy snižuje pravděpodobnost vážného poranění hrudníku o více než 50 %, což platí pro všechny cestující.

Ženské figuríny využívá Volvo při nárazových testech již od roku 1995 a jako první vytvořilo a začátkem nového tisíciletí začalo používat také virtuální model těhotné ženy. 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV