Reklama
Archiv - Zprávy

Varování: Tyto dětské sedačky jsou smrtelně nebezpečné

Německý autoklub ADAC již dlouhou dobu spolupracuje s testovací společností Stiftung Warentest. Účel této spolupráce je jediný - prověřit bezpečnost věcí, které jsou schváleny do silničního provozu. Nyní přišlo na řadu dvacet dětských autosedaček a některé doslova propadly.
Zdroj: ADAC

Takto tristní výsledek hned u dvou exemplářů čekal jen málokdo. Moderní dětské autosedačky jsou uchyceny systémem ISOFIX, který je pevně spojuje s nosnými částmi vozu. Jízda je tak daleko bezpečnější i pro ty nejmenší a v případě nárazu by děti měly být chráněny dokonce lépe než dospělí cestující. Teoreticky.

Na trhu se ale nyní objevily dva modely, které nemohly zůstat bez povšimnutí. Český Automotoklub doslova uvádí: „Důrazně nedoporučujeme nákup dvou typů autosedaček, které mohou při nárazu zabít vaše dítě. To vše ukázal právě probíhající test více než dvaceti dětských autosedaček, kde výsledky všech testovaných vzorků budeme znát až v říjnu. Toto je však natolik závažné zjištění, že jej nešlo nechat bez povšimnutí.“

Tyto dvě určitě nekupujte

První sedačkou je Recaro Optia se základnou SmartClick. U té došlo při nárazovém testu v rychlosti 64 km/h k oddělení dětské autosedačky i s dítětem od základny a následnému katapultování směrem do místa spolujezdce. Dítě by v takovém případě utrpělo závažná poranění hlavy a páteře, která nejsou slučitelná se životem. Paradoxní ovšem je, že výrobce Recaro si podobný výsledek odnáší již podruhé za poslední dva roky. I minulý model se totiž při loňských testech ze základny Recarofix utrhl. 

Druhá sedačka, která rovněž představuje smrtelné nebezpečí pro dětskou posádku, je model Jané Grand 2017. U té došlo při čelním nárazu v rychlosti 64 km/h k destrukci kotev ISOFIX, kterými je sedačka připevněna ke stejnojmenným držákům vozu. Následoval sice ne tak katastrofický scénář jako v případě sedačky Recaro Optia, sedačka Grand se ale při nárazu opakovaně dostala do situace, při níž by si dítě poranilo hlavu a krční páteř tak, že by bez okamžité lékařské pomoci taktéž zemřelo.

Reklama

Pokud tedy jeden z daných modelů vlastníte, měli byste jej okamžitě přestat užívat a kontaktovat prodejce. Firma Jané model Grand ihned po zveřejnění výsledku stáhla z prodeje a zahájila hloubkovou kontrolu svého produktu. Vyjádření společnosti Recaro bohužel není známo. Proč došlo k tak fatálním výsledkům si ale ani jeden z výrobců prozatím neumí vysvětlit.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV