V Británii chtějí zakázat retardéry. Jsou prý zdraví škodlivé
Znáte to asi všichni. Celkem plynulá cesta se změní příjezdem do města, kde na každých 100 metrech narazíte na nějaký retardér. Je jich hodně a podle poslední britské studie je potvrzeno, že neslouží svému původnímu účelu. Ačkoliv je jejich myšlenka, tedy zpomalení aut jedoucích ve městě, celkem dobře míněná, v reálu dělají spíše opak.
Výzkum britského Národního institutu pro zdraví a sociální péči totiž tvrdí, že retardéry ve své současné podobě stojí ve Velké Británii za až několika tisíci úmrtími ročně. Řidiči po ulici s retardéry nejedou plynule. Naopak opakovaně brzdí a zrychlují. To v praxi znamená, že takové auto, které zpomaluje u retardéru, vypouští do ovzduší více škodlivin, než to, které jede plynule. Navíc za retardéry někteří zrychlují tak, že si nevšimnou třeba chodce, který vstoupil do silnice.
Z deště pod okap
Institut proto navrhuje retardéry zcela zrušit a místo nich masivně rozšířit zóny s maximální rychlostí do 20 mil za hodinu (32 km/h) a na vytížených silnicích nastavit proměnlivé rychlostí limity, které se mění v závislosti na hustotě provozu. Dokonce chtějí zavést zóny se zákazem volnoběhu. Ty by měly být například před školami, kde maminky často čekají v nastartovaných autech. Přijde nám to trochu jako vyhánění čerta ďáblem. Jednu překážku zruší a dalších pět zavedou.
Do konce ledna budou tyto návrhy předložené veřejnosti k diskuzi a pak budou příslušné úřady rozhodovat, které zavedou, které zruší a které upraví. Snad zvítězí používání zdravého rozumu.