Reklama
Archiv - Zprávy

Užívejte si volant. Zákony pro autonomní řízení už se chystají

Ve Spojených státech se připravuje balíček zákonů, které mají nastavit celostátní pravidla pro autonomní jízdu. Cílem je pro tuto chvíli sjednotit zákony v jednotlivých státech a usnadnit výrobcům testování a používání prvních aut. Zákonodárci se tímto krokem připravují na masivní příchod autonomních vozidel.
Zdroj: Volvo Cars

Podvýbor amerického sněmu zástupců energetiky a obchodu podle agentury Reuters úspořádal minulý měsíc schůzku, jejímž tématem bylo ustanovení celkem 14 balíčků zákonů regulujících autonomní jízdu. Zatímco nyní si tuto oblast každý stát reguluje po svém, chystané zákony by tomu měly zamezit a nastavit jednotná pravidla pro celé Spojené státy.

V první fázi mají zákony osvobodit až 100 tisic vozidel ročně od stávající legislativy. Jinými slovy, USA budou po schválení tohoto kroku připraveny poskytnout každý rok výjimku autonomním vozidlům, na něž by se jinak vztahovala klasická federální pravidla o bezpečnosti motorových vozidel. Ta v současnosti brání prodeji vozidel pro jízdu bez lidské kontroly a samozřejmě také jejich provozování. Výjimku by měli dostávat přímo výrobci, nikoliv majitelé vozidel. Koncový zákazník tak novou legislativou nebude zatížen.

Zdá se, že Lexus měl pravdu, když ve své pochmurné nové reklamě varoval, abychom si užívali řízení, dokud je ještě čas.

Krok, který vítají všichni

Návrh z dílny republikánů se zamlouvá také americké Alianci výrobců automobilů, do níž patří koncerny Volkswagen, Toyota, General Motors, Hyundai, ale také výrobce Honda. Ti všichni vyslovili novému balíčku zákonů plnou podporu, a přestože oficiální vyjádření aliance nemáme k dispozici, jednotný postoj automobilek svědčí o tom, že plně autonomní řízení je již skutečně na spadnutí. Ostatně třeba nové Audi A8 už něco podobného umí, s legislativou tedy bylo nutné spěchat.

A co v České republice? Dočkáme se alespoň zvýhodnění při koupi elektromobilu? O legislativní úpravě autonomní jízdy ani nemluvě...

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV