Reklama
Archiv - Zprávy

Už i v Německu. Na Autobahnu přibudou dráty pro elektrické kamiony

Přesun k elektřině coby alternativě ke spalovacím motorům nabírá v posledních letech obřích rozměrů a technologičtí giganti neustále vyvíjejí nové a nové způsoby, jak co nejlépe zlepšit naše ovzduší. Ve Švédsku odstartoval pilotní projekt elektrifikované dálnice pro kamiony už loni, nyní se však vedení dočkáme i nedaleko českých hranic.
Zdroj: Scania

Společnost Siemens se rozhodla, že o svých elektrifikačních projektech už nebude jen mluvit. Podařilo se jí ukousnout kousek z německé dálnice A5, na které naplno rozjede svůj projekt zvaný eHighway. Ten by mohl znamenat revoluci v kamionové dopravě. Výzkumy totiž prokazují, že v případě umístění pantografu nad dálnicí, který vede elektrické napětí úplně stejným způsobem jako u vlaků či tramvají, klesá spotřeba energie u kamionové dopravy na polovinu.

Vše je připraveno

Tahače samozřejmě musejí být vybaveny potřebnou technikou, tou však Siemens disponuje již dlouhá léta a pomáhal ji vyvíjet kupříkladu i pro tahače značky Scania. V případě kombinovaného pohonu na elektřinu a konvenční naftu by se tak mohla výrazně snížit koncentrace škodlivých emisí, kterých kamiony mezi ostatními vozidly vypouštějí zdaleka nejvíc (pokud nepočítáme osobní dieselová auta s nefunkčním filtrem pevných částic).

Páteřní úsek první elektrifikované dálnice bude sice měřit prozatím jen 10 kilometrů, pokud se ale osvědčí, kilometry by brzy mohly narůstat. Německá vláda je těmto krokům ostatně výrazně nakloněna, neboť přesně zapadají do přísného emisního plánu, který byl na budoucí roky vytvořen. Tak uvidíme, jak se celá situace vyvine. Možná že za pár let budou kamiony na Autobahnu jezdit už pouze na elektřinu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV