Úsekové měření na D1 se prodlouží, pokut jsou stovky denně
Rychlost v opravovaném úseku je měřena hlavně kvůli bezpečnosti jak samotných řidičů, kteří zúženou částí D1 často jezdí velmi rychle, tak také kvůli dělníkům, kteří v úseku pracují. Že zde byl radar potřeba dokazuje i fakt, že denně tu rychlost překročí zhruba 300 řidičů. Od 18. října, kdy měření začalo, do 8. listopadu dorazilo na radnici ve Velkém Meziříčí, která přestupky vyřizuje, asi 6 tisíc podnětů od policie, která má pro změnu na starosti kamerový systém.
Radnice na vyřizování přestupků vyčlenila speciální pracovníky, ale práce je tolik, že byla nucena vypsat výběrové řízení na další dva zaměstnance. Není totiž možné, aby přestupky řešila policie, protože řidič při překročení rychlosti není přistižen přímo policistou, ale jen kamerou. Proto policie data o přestupcích jen vezme, zkontroluje a posílá ke zpracování. Radnice prý musela přistavět nové kanceláře, což ji vyšlo asi na 2 miliony korun. Vyváží se to ovšem tím, že veškeré finance za vybrané pokuty zde zůstanou a budou použity právě na pokrytí platů úředníků, kteří se starají o jejich vyřizování.
Provinilci ze zahraničí trestu také neujdou
V tuto chvíli je jasné, že práce na modernizaci tohoto úseku D1, stejně jako měření rychlosti, budou probíhat do 19. prosince, kdy nastane stavební zimní klid. Radary budou z místa dokonce demontovány. Na jaře se dělníci i radary na dálnici zase vrátí. To, že v prosinci skončí měření, ale neznamená, že úředníkům ubude práce.
Musí totiž vyřešit všechny přestupky, které na úřad zatím přišly. Práce je sice hodně, ale prý nehrozí, že by došlo k promlčení některého z nich. Ještě dodáme, že rekordmanem co do rychlosti byl v tomto úseku řidič, který překročil 150kilometrovou rychlost. Plných 40 % řidičů, kteří zde překročí rychlost, je pak ze zahraničí. Ani ti se pokutě nevyhnou. Jejich přestupek je sice zdlouhavější na zpracování, řidič se musí v centrálním registru ověřit ručně, ale obsílka v jeho rodném jazyce mu přijde také.