Unikátní české auto má V8 a zvítězilo na severní smyčce!
Kopřivnická avantgarda
Ještě dnes je Tatra 603 cílem mnoha sběratelů historických vozidel, ale možnosti jsou čím dál vzácnější. Stala se prostě klasikem. Nejdůležitější je design, pontonová karoserie proudnicových tvarů byla ve své době etalonem aerodynamického řešení rychlého vozu, který vystačil s poměrně malým osmiválcem v zádi, tradičně vzduchem chlazeným. Přesto hravě dosahovala největší rychlosti 160 km/h. Škoda jen, že tehdejší železná opona nedovolila proniknutí Tatry 603 na jiné trhy, kde ji mohli zatím obdivovat jen z obrázků. Po roce 1989 však řada zájemců přijela do Československa, aby si vysněnou klasiku odvezla.
Zrozena proti vůli soudruhů
Přestože Tatra 603 získala proslulost jako automobil komunistických pohlavárů, zrodila se tajně za jejich zády. V padesátých letech totiž byla výroba osobních automobilů v Kopřivnici direktivně zrušena, produkce Tatraplanu převedena do Mladé Boleslavi, kde adoptivní dítě hned zahubili, a Kopřivničtí dostali od soudruhů úkol vyrábět pouze těžké nákladní automobily, vhodné pro vojenské nasazení. Nová aerodynamická šestimístná limuzína T603 se proto rodila tajně v pražské konstrukční kanceláři n.p. Tatra Kopřivnice, nakonec se dílo podařilo prosadit, zavést do výroby a v roce 1956 se Tatra 603 představila veřejnosti.
Byla vrcholem československé konstrukční školy, navázala na předchůdce T77, T87 a T600 Tatraplan, vyráběla se až do roku 1975 (celkem 20 422 vozů). Postupně procházela úpravami od typu se třemi hlavními světlomety pod překrytem z plexiskla až po obě varianty se čtyřmi světlomety (od modelu 1968 jsou jejich dvojice dále od sebe). Sériový výkon 95 koní (75 kW) motoru 2,5 l V8 vzrostl na 105 koní (77 kW), závodní verze byly ještě silnější a dvakrát vyhrály na Nürburgringu týmovou cenu v Marathonu de la Route (závod na čtyřiaosmdesát hodin)! Nástupce Tatra 613 výrobními počty samozřejmě T603 překonal, ale větší proslulost nezískal.
autor textu Tom Hyan