TEST: ŠKODA CITIGO – malý, ale náš!
Škoda Citigo - více pohodlí
Rozhodně Citigo nabízí více pohodlí zejména na předních sedadlech, ani vzadu to není špatné, jen ten objem zavazadlového prostoru se nehodí pro delší cestování ve čtyřech. Pokud jedete ve dvou, můžete sklopit zadní opěradla sedadel a nákladový prostor se hned zvětší ze 251 na slušných 959 litrů!
A v tom už se dá leccos převážet. Vyzkoušeli jsme několik vozů Citigo od loňské modernizace a s objemem interiéru jsme nikdy neměli žádné problémy. Posuďte sami, Citigo nabízí vnitřní šířku ve výši loktů 1369 mm vpředu a 1388 mm vzadu, a to hovoříme o praktičtější pětidveřové karoserii. Vesměs to jsou hodnoty, které někdejší vrchol československé produkce Š 781 Favorit překonávají. A to nemluvíme o bezpečnosti a jízdních výkonech!
Škoda Citigo - větší výkon
Zatímco Favorit měl při uvedení třináctistovku s výkonem 46 kW (63 koní) při pěti tisících otáčkách za minutu, která koncepčně ještě vycházela z tříložiskového čtyřválce pro embéčko z roku 1964, Citigo pohání nejnovější tříválec 1.0 MPI s vícebodovým vstřikováním benzinu, který sice může mít jen 44 kW (60 koní) při 5000 ot/min, ale dodává se také s 55 kW (75 k) při 6200 ot/min. Vyzkoušeli jsme obě verze, samozřejmě ta druhá reaguje o poznání svižněji a Favorita strčí do kapsy! Spotřebu lze udržet i pod pět litrů, což je opravdu dobré, ani s největší rychlostí 173 km/h Citigo na silnici nezdržuje. Prvky pasivní a aktivní bezpečnosti se však s Favoritem nedají ani srovnat, nemluvě o pevnější konstrukci karoserie. Víte, že Citigo bylo už při uvedení prvním vozem Škoda, v němž se uplatnily boční hlavové airbagy Head-Thorax se zvýšenou ochranou hlavy cestujících vpředu? Elektronická stabilizace je už povinná, připlácí se jen za asistenci City Safe Drive s detekcí překážky a samočinným zastavením při popojíždění ve městě do rychlosti 30 km/h. A to už je velká pomoc nepozorným řidičům, o ochraně chodců nemluvě!
ŠKODA CITIGO – MNOHO MOŽNOSTÍ
Modernizace Citiga se dotkla především exteriéru a zmíněné výbavy asistenčních systémů a rovněž požadovaného infotainmentu. Na první pohled jsou ale jiné mlhovky, nárazník a maska chladiče, už dříve se průběžně změnily hlavní světlomety a denní svícení LED. Kromě palety výbav Active, Ambition a Style přibyla atraktivní verze Monte Carlo se sportovněji laděným podvozkem, sníženým o 15 milimetrů (červený vůz na snímcích). Pětistupňová převodovka má přesné řazení, její automatizovanou verzi nedoporučujeme, je určena více těm, kteří mají pohybové problémy s častým vypínáním spojky, ale klasický manuál umožňuje lepší interakci s vozem. Pro toho, kdo jezdí převážně ve městě a maximálně ve dvou, je Citigo skvělou volbou. Už třeba i pro to snazší parkování.
Autor testu: Tom Hyan