Supersport v převleku - Lamborghini Urus
V honbě za zvýšením prodejů udělají automobilky cokoli, móda SUV zasáhla i výrobce supersportovních automobilů. Dlužno říci, že Lamborghini Urus má snad nejsportovnější vzhled ze všech těchto automobilů, osobně se mi z nich líbí nejvíce! Výrobce označil studii Urus při premiéře na salonu Auto China 2012 coby super athlete, přestože oficiálně nezveřejnil údaje o pohonné jednotce, ale jen výkon cca 440 kW (600 k). Údajně šlo o desetiválec z Gallarda LP570 a osmistupňovou samočinnou převodovku Tiptronic; vzhledem k platformě VW Group ovšem už tehdy padla zmínka o novém osmiválci Audi 4.0 TFSI s výkonem zvýšeným na 404 kW (550 k) ze čtyřlitrového objemu.
„Urus je konkrétním plánem pro budoucnost Lamborghini,“ prohlásil Stephan Winkelmann, tehdejší šéf italské automobilky (dnes vede Bugatti), „a vůz kategorie SUV jako třetí typová řada je vhodným doplňkem pro naše supersportovní automobily. Urus je navíc extrémní interpretací segmentu luxusních SUV.“
Urus - dali si na čas....
Uvedení Urusu do sériové výroby trvalo nějaký čas, v Sant’Agata Bolognese byla rozšířena továrna o druhou výrobní linku s kapacitou až tři tisíce Urusů ročně (první rok 2018 se jich vyrobí tisíc), a jak nám sdělil Gerald Kahlke, tiskový šéf Lamborghini, v září měli do poloviny roku 2019 vyprodáno, což se při uvedení novinky stalo u značky poprvé. Produkce byla navýšena na dvaadvacet Urusů denně, dodací lhůty jsou do jednoho roku.
Nový generální ředitel Stefano Domenicali přišel od Ferrari, kde v letech 2008 – 2014 působil jako vedoucí týmu formule 1, a stal se znovu Italem ve vedení automobilky. První zcela nový model po jeho příchodu měl světovou premiéru 4. prosince 2017 na slavnosti v továrně v Sant’Agata Bolognese. Další příležitostí bylo předvedení Urusu v Detroitu 15. ledna, uspořádané na Woodward Avenue v objektu MOCAD (Museum of Contemporary Art Detroit), kam se nám před Detroitským autosalonem nepodařilo proniknout (pouze pro americké novináře). Sériový model jsme spatřili až na autosalonu v Ženevě a pak při testování v Tannisu. S detaily nás seznámil Rouven Mohr, vedoucí vývoje vozu.
Urus je sice SUV, ale...
Dlužno říci, že Urus se vymyká zvyklostem SUV. Je to zvýšený supersportovní automobil s vynikajícími jízdními vlastnostmi, zejména když na ovladači tamburo (bubínek) na středové konzole zvolíte program Corsa (závodní). Je to jeden ze šesti jízdních režimů systému ANIMA (Adaptive Network Intelligent Management), kde kromě klasických silničních Strada (silnice), Sport a Corsa najdete ještě terénní Sabbia (písek), Terra (šotolina) a Neve (sníh). Individuální nastavení má příznačné pojmenování Ego. Další prvky kokpitu vycházejí z kupé Huracán a Aventador, ovšem my, kteří nejezdíme v Lamborghini každý den, jsme si museli zvyknout na spouštění motoru tlačítkem pod leteckým překrytem (red cap). Volba módu také přemění displej před řidičem, po stranách centrálního otáčkoměru s připomínkou zařazeného převodového stupně (číslo uprostřed) může být indikace příčného i podélného zrychlení, či diagram okamžitého využití výkonu a točivého momentu.
Urus - koncernová strategie
Podle Maurizia Reggianiho, technického ředitele Lamborghini, kompletní vývoj vozu probíhal v Sant’Agata Bolognese s využitím koncernové platformy MLB Evo a specifické verze osmiválce původem od Audi. Každý, kdo viděl moderní Lamborghini, jasně pozná příslušnost Uruse k tomuto rodu. Tvůrcem designu je Ital Filippo Perini, šéfdesigner Lamborghini v letech 2006 – 2015, a to přesto, že dnes automobil předvádí jeho nástupce Němec Mitja Borkert, když Filippo v rámci VW Group přešel k Italdesignu (už nemá nic společného s Giugiarem). Klínový profil, šestihrany i prvky ve tvaru Y jsou přesvědčivým DNA značky. S moderním exteriérem dobře ladí čtyřmístný interiér, což u jiných vozů mnohdy nebývá pravidlem! Důležité je, že se design proti konceptu takřka neměnil! Všechny vozy vznikají na objednávku, uplatňuje se individualizace v programu Ad Persona. Převládá ruční výroba, jen doplněná roboty (spojení podvozkových skupin s karoserií, lepení čelního skla, či montáž kol).
Urus - ovšem individuální přístup
Základem prvního Super Sport Utility Vehicle podle Lamborghini je modulární podlahová plošina MLB Evo s podélně uloženým motorem, pohánějícím především zadní kola, přičemž na přední nápravu aktivní systém může vedle standardních 40 % točivého momentu poslat 13 až 70 % podle okamžitých jízdních podmínek. Active Torque Vectoring navíc řídí rozdělení momentu na pravé či levé kolo v závislosti na adhezi. Podle Kahlkeho má Urus jinou konfiguraci pohonu 4WD a řízení všech kol 4WS než sesterský typ Porsche Cayenne; využívá mezinápravový diferenciál Torsen, aktivní diferenciál vzadu, uhlíkové kompozitové keramické brzdy, jiné pneumatiky a specifickou úpravu motoru. Řízení zadních kol je vychyluje o tři stupně vpravo, či vlevo; pracuje intuitivně podle jízdního režimu, kopíruje řidičův styl; za volantem je nepoznáte, víte jen, že automobil je skvělý! Adaptivní vzduchové odpružení využívá elektromechanické aktivní stabilizátory.
Nový Urus zvýší roční produkci Lamborghini prakticky na dvojnásobek (kolem sedmi tisíc vozů) a přivede značce nové klienty, včetně těch z České republiky. Je to nejrychlejší SUV se zrychlením 0 – 100 km/h za 3,6 sekundy, které dosahuje 305 km/h. Posílený brzdový systém navzdory hmotnosti kolem 2,2 tuny vůz zastaví na stejně dlouhé dráze jako u sportovních kupé této značky. Čtyřlitrový osmiválec Bi-Turbo nabízí výkon 478 kW (650 k) a je vůbec prvním přeplňovaným motorem v historii značky, stejně jako Urus je prvním novodobým Lamborghini, jež může vléci přívěs. Infotainment vychází z nové generace Audi A8. Cena při uvedení v Evropě byla stanovena na 171 429 eur (bez daně).
Autor testu: Tom Hyan