Strom naporcuje za pár sekund. Podívejte se do kabiny harvestoru
Šestikolový harvestor John Deere 1070D, jehož majitel Marcel Skácel (nomen omen) nás vzal s sebou do práce, patří spíše mezi ty menší kousky. I tak je to ale působivý stroj. Především díky hlavici, která sama o sobě může vážit hodně přes tunu. Když se její ocelové čelisti sevřou kolem stromu a integrovaná pila bleskově podsekne jeho kmen těsně nad zemí, začne se odehrávat působivé divadlo. Během pár okamžiků harvestor strom zbaví větví a podle zvoleného programu rovnou naprocuje klády přesně podle objednávky zákazníka s ohledem na druh a velikost stromu.
Navzdory častému omylu rameno harvestoru nemá takovou sílu, aby strom samo udrželo ve vzduchu. Operátor tak musí perfektně načasovaným pohybem nasměrovat pád kmene přesně tam, kam potřebuje. Pro případ, že se něco pokazí, je však stroj dostatečně bytelný, aby přežil převrácení nebo zásah stromem. Osekané větve řidič pečlivě skládá pod sebe, aby tak ochránil lesní půdu. Podle Skácela za sebou dobře řízený harvestor zanechá jen zcela minimální stopu, mnohem menší než třeba kůň táhnoucí klády. Skvěle se tak hodí například na prořezávání lesů.
Kola plná vody
Málo známou zajímavostí je, že odolné diagonální pneumatiky harvestoru bývají naplněny solným roztokem nebo vodou s nemrznoucí směsí. Její hmotnost výrazně zvyšuje stabilitu a odolnost proti převrácení. Do jedné pneumatiky, respektive do duše uvnitř, se vejde kolem 500 litrů vody, šestikolová verze stroje se tak u země může opřít o dobré tři tuny hmotnosti navíc.
Právě výrobce pneumatik Nokian Tyres nás na akci pozval, společně se společností Merimex, výhradním dovozcem lesní techniky John Deere a dalších značek do Česka a na Slovensko. Cena jedné pneumatiky se pohybuje od 40 do 150 tisíc korun bez daně, takže přestože jde o poměrně malý trh, finančně je zajímavý. Většina řidičů si nokiany spojuje především se zimními pneumatikami pro osobní auta a odolnými plášti pro SUV s neprorazitelnými aramidovými bočnicemi, právě v segmentu lesních strojů je však firma světovou jedničkou. Naprostá většina strojů John Deere, Komatsu či Ponsse vyjíždí z továren na nokianech.
Navzdory práci v těžkém terénu (harvestory mají skvělou prostupnost terénem a jen tak něco je nezastaví) vydrží jedna pneumatika sloužit šest až osm let, v některých případech dokonce ještě o něco déle. Několik centimetrů gumy ostatně zpevňují kovová vlákna. A protože po této době se málokomu chce investovat třeba půl milionu do nové sady pro stárnoucí harvestor, nabízí i prémioví výrobci jako Nokian Tyres vždy i staré modely pneumatik jako levnější alternativu.
Řízení dvěma prsty
Šestiválec námi vyzkoušeného stroje má sice výkon jen 180 koní, mnohem důležitější je však působivý točivý moment 800 Nm. Pohonné ústrojí přitom plní normu Euro 3. Velké osmikolové stroje pak mají točivý moment i přes 1300 Nm, a to už v rozmezí 1200 až 1400 otáček za minutu. Takový harvestor dokáže natěžit 20 až 40 kubíků dřeva za hodinu.
Řízení špičkového harvestoru a jeho sestry vyvážečky jsme si na testovacím polygonu Merimexu mohli dokonce sami vyzkoušet. Nezvyklý je především fakt, že se tu nezatáčí klasicky otáčením kol, ale hydraulicky s pomocí kloubu uprostřed celého stroje, který se v polovině láme. Sám se nevrací do středové polohy a pohyby je potřeba plánovat více dopředu. Jinak je ale samotné řízení překvapivě jednoduché, obrovský kolos rozpohybujete lehkým dotykem jediného prstu na joysticku. A je úplně jedno, přes co zrovna jedete. Výhled je skvělý do všech stran, při couvání se navíc rovnou otočí celá kabina.
Na simulátoru jsme se pak při virtuální těžbě mohli seznámit i s funkcí některých z mnoha desítek tlačítek, která v interiéru harvestoru najdete. Alespoň simulovaně podseknout pár statných stromů je opravdu zajímavý zážitek. Do hlubin složitého dotykového displeje s nespočtem dalších funkcí jsme však už nepouštěli - dokonale ovládnout komplexní ovládání hravestoru je dlouhý proces.
Česká základna Nokianu
Není bez zajímavosti, že Nokian Tyres řídí prakticky všechny své evropské aktivity právě z České republiky. Zaměstnává zde přes stovku lidí a spravuje odsud obchody ve většině států Evropy s výjimkou Švýcarska a Německa. Mimo známých zimních pneumatik nebo skvělých pneumatik s hřeby, které bohužel v našich končinách nenajdou praktické využití, se značka soustředí právě na obouvání těžkých strojů.
Do jejího protfolia patří třeba pneumatiky pro obrněné transportéry, které lze také plnit pěnou pro neprůstřelnost, pro těžké nakladače v přístavech nebo důlní a těžební stroje. Váha takových pneumatik se může pohybovat od 60 až do 400 kilogramů. Speciální terénní pneumatiky Nokian pro extrémní podmínky pak u nás využívá například ČEZ pro údržbu sítě v těžko dostupných místech. Před časem pak Nokian také stanovil rychlostní rekord pro traktory - mistr světa v rally Juha Kankkunen na sněhu uháněl přes 130 km/h.